Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest cena ropy brent

Złoto może mieć przed sobą trudny okres, ropa konsoliduje się i czeka na mocne sygnały, a gaz ziemny większość trendu spadkowego ma już zapewne za sobą.

 

  • Złoto może mieć przed sobą trudny okres, ale dużo będzie zależało od zachowania USD.
  • Ropa jest w konsolidacji i czeka na wyraźne sygnały rynkowe.
  • Gaz ziemny – tutaj rynek powinien szukać pretekstu do korekty wzrostowej, a nawet do zmiany trendu, ale sytuacja fundamentalna jest mieszana.

 

Surowce są zwykle dość zmienne, jeśli chodzi o notowania ich cen. To raj dla traderów znających się na rzeczy. Poprosiliśmy znanych polskich analityków, by przedstawili swoje prognozy dla złota, ropy i gazu na marzec 2023. Oto co nam powiedzieli.

Reklama

 

 

ZŁOTO

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Luty przyniósł silniejszą korektę notowań, niż zakładałem. Jak na razie dołek lokalny wypada w okolicach 1 804 USD za uncję trojańską. Oczekuję w najbliższym miesiącu przetestowania okrągłego pułapu 1 800 USD i lekkiego odreagowania notowań, ale w marcu nie powinniśmy spodziewać się powrotu do szczytu styczniowego. Prognozuję szeroki range pomiędzy 1 800 a 1 850 USD. Większy ruch wzrostowy na złocie pojawi się dopiero, kiedy ponownie rynek będzie wyceniał mocniej możliwe obniżki stóp procentowych przez Fed.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Złoto - w dół. Umocnienie amerykańskiego dolara i potencjalnie bardziej jastrzębia postawa banków centralnych mogą w dalszym ciągu nie sprzyjać notowaniom złota.”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Złoto – 1 860 USD. Zakładając osłabienie USD ze względu na szybciej rosnącą inflację w innych częściach świata, niż w USA, złoto może piąć się w górę.”

Piotr Langner (WealthSeed): „Złoto – 1 750 USD. Kontynuacja korekty na akcjach powinna także pociągnąć w dół cenę złota. Widać wysoką korelację złota z rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych (wyceniają wyższą ścieżkę stopy procentowej FED-u). Złotu szkodzi wzmacniający się powoli USD”

Analitycy XTB: „Złoto - UP. Bardzo podobnie, jak w przypadku pary EURUSD – możliwe są spadki do decyzji Fed w marcu, ale później odreagowanie. Długoterminowy popyt fizyczny powinien mieć się dobrze. Z drugiej strony, krótkoterminowy popyt w postaci ETF-ów czy importu złota przez Chiny i Indie pokazuje chwilową słabość.”

Zobacz również: Srebro po 500 USD, złoto po 5000 USD, a Bitcoin po 500 000 USD, oznajmia znany i kontrowersyjny publicysta

 

Notowania złota 

Źródło: TradingView

Reklama

 

ROPA

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Ropa brent konsolidowała się w lutym pomiędzy poziomami 79 a 86,70 USD. Rynek cały czas czeka na sygnały większego ożywienia gospodarczego w Chinach oraz spadku wydobycia ropy w Rosji. Zakładamy wzrost cen surowca do poziomu 90 USD za baryłkę.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Ropa - po korekcie surowca w 2H22, obecnie obserwujemy stabilizację notowań. Jednak wraz z osiągnięciem minimum przez koniunkturę w krajach zachodnich oraz stopniowe otwieranie się gospodarki chińskiej, wzrasta prawdopodobieństwo powrotu do wzrostów cen surowca, tym bardziej, iż sytuacja po stronie podaży nadal jest napięta.”

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Ropa – 80 USD. Cena ropy naftowej może nadal przebywać w konsolidacji, ze względu na zrównoważony popyt i podaż. Niemniej jednak, jeśli aktywność gospodarcza na świecie zdecydowanie się nie osłabi, to popyt może pozostawać silny, co mogłoby sprzyjać podejściu notowań WTI w stronę górnego ograniczenia przedziału wahań.”

Piotr Langner (WealthSeed): “Ropa WTI – 74.00 do 76.00 USD za baryłkę. Ożywienie w Chinach zostało już w dużej mierze zdyskontowane przez rynek, który może obawiać się dalszego spowolnienia w globalnej gospodarce. Jeżeli cena ropy miałaby mocniej spaść, to OPEC obniży produkcję. Należy też pamiętać o odroczonym popycie w związku z nieuniknionym odkupieniem ropy przez USA (zapasy strategiczne).”

Reklama

Analitycy XTB: „Ropa – w górę. Ropa pozostaje w wąskiej konsolidacji, ale najprawdopodobniej czeka nas coraz więcej ograniczeń podażowych oraz możliwego większego ożywienia popytowego ze strony Chin. Niemniej, wzrosty w przypadku ropy Brent będą ograniczone górnym limitem konsolidacji w okolicach 87-88 USD.”

Zobacz również: Ceny tego surowca szaleją! Od ostrych spadków po mocne wzrosty

 

Notowania ropy Brent 

Źródło: TradingView

GAZ

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Cena kontraktów na gaz kończy właśnie robić elliottowską 4-kę w 3-iej fali rozpoczętego w sierpniu ub.r. roku impulsu spadkowego i do końca marca spadnie do 2 USD 5-tą w 3-ciej.”

Analitycy XTB: „Gaz – w górę. Gaz amerykański odbija się na koniec lutego, co daje pretekst do większej korekty wzrostowej, nawet do zakresu 3,5-4,0 USD/MMBTU. Podobny sygnał na świecy miesięcznej miał miejsce w 2006 roku i wtedy 2 miesiące później gaz odbił o 60%. Sytuacja fundamentalna jest jednak mieszana - z jednej strony nadciąga zimniejsze powietrze, z drugiej strony zapasy są mocno powyżej 5-letniej średniej i powyżej poziomów z zeszłego roku.”

Zobacz również: Ten surowiec w USA mocno tanieje, w Europie jeszcze broni się przed spadkami

Reklama

 

Notowania ceny gazu 

Źródło: TradingView

Czytaj więcej