Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przed nami prawdziwa, wieloletnia hossa? Zobacz które sektory ciągną GPW. Jest wśród nich sektor, bez którego zwyczajowo nie ma rynku byka

|
selectedselectedselected
Zobacz które sektory ciągną hossę na GPW. Jest wśród nich sektor, bez którego zwyczajowo nie ma rynku byka | FXMAG INWESTOR
Zobacz które sektory ciągną hossę na GPW. Jest wśród nich sektor, bez którego zwyczajowo nie ma rynku byka
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Górnictwo, banki i chemia – te sektory ciągną hossę na GPW. Bohaterowie poprzedniej covidowej hossy są wyraźnie zmęczeni.

Hossa na GPW nabrała rumieńców. W ciągu 3 miesięcy WIG urósł o 30%, WIG20 o 35%, a WIG20USD o 53%. Co ciekawe, indeks najbardziej płynnych polskich spółek z GPW zachował się o wiele lepiej we wspomnianym okresie, niż indeksy małych i średnich spółek.

Jednak to nie jedyna ciekawostka tej hossy. Warto zerknąć na zachowanie sektorów. Okazuje się, że są trzy sektory, które „ciągną” hossę na GPW. I jednym z tych sektorów są banki, a słynne powiedzonko giełdowe brzmi: „nie ma hossy bez banków”. Czyżby przed nami prawdziwa, wieloletnia hossa?

Zobacz również: Odczyt tempa wzrostu PKB Chin zaskoczył, gospodarka Państwa Środka radzi sobie nieźle jeśli wierzyć oficjalnym danym

 

Zmiana proc. indeksów GPW

Reklama

hossa gpw sektory banki gornictwo chemia grafika numer 1hossa gpw sektory banki gornictwo chemia grafika numer 1

Źródło: Stooq

 

Wielka sektorowa trójca

Górnictwo, banki i chemia – oto trzy sektory, które w trakcie ostatnich 3 miesięcy rosły jak na drożdżach. Indeksy sektorowe wzrosły, odpowiednio, o 64%, 46% i 45%. WIG-Odzież plasujący się na 4 miejscu, ma sporą stratę do trzeciego indeksu WIG-Chemia, bo aż 16 pp. (29%).

Co ciekawe, wraz z nowym rokiem siła relatywna tych trzech sektorów jeszcze wzrosła. Wszystkie pokazują dwucyfrowe stopy zwrotu, podczas gdy inne indeksy sektorowe mają jednocyfrową stopę zwrotu. Depcze im po piętach jedynie WIG-Leki, który wybudza się po długim letargu.

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że blado wypadają na tle tych „tradycyjnych” sektorów te bardziej „nowoczesne”, które były bohaterami poprzedniej, covidowej hossy. Mowa o indeksach WIG-Gry czy WIG-Informatyka, które to wskaźniki w ciągu ostatnich 3 miesięcy urosły co prawda po ponad 10%, jednak daleko im do formy z lat 2020-21.

Zobacz również: W co inwestować na GPW w 2023 roku? Te spółki mogą namieszać

 

 

Skąd hossa na spółkach górniczych, bankach i chemii

A skąd bierze się siła spółek górniczych, banków i chemii? Oczywiście, tak naprawdę powinno się rozpatrywać każdy przypadek z osobna, ale pewne uogólnienia są dopuszczalne. Najprościej wyjaśnić zachowanie banków – rosną one dzięki „grze” inwestorów pod co najmniej dobre wyniki za 2022 rok, które banki wykręcą dzięki wzrostowi stóp procentowych. Inwestorzy spodziewają się sowitych dywidend z banków.

Reklama

Spółki węglowe korzystają na rosnących cenach surowca na światowych rynkach. Prognozy na 2023 rok mówią o utrzymaniu się podwyższonych cen węgla, którego zużycie ma być najwyższe w historii. Trudno spodziewać się złagodzenia unijnych sankcji wobec Rosji, a powinien powrócić popyt z Chin. Węgiel jest obecnie dość konkurencyjny, jako surowiec energetyczny. Dopiero od 2024 roku popyt na węgiel ma maleć, z uwagi na rozwój OZE i zwiększenie efektywności energetycznej – prognozuje Międzynarodowa Agencja Energi (MAE).

Jeśli zaś chodzi o spółki chemiczne – może po prostu nadszedł ich czas. Patrząc się na skład indeksu WIG-Chemia, widzimy sporo solidnych fundamentalnie firm, takich jak PCC Rokita czy Azoty, które są bardzo nisko wycenione. Mimo ostatnich wzrostów, większość spółek z tegoż indeksu ma wskaźnik C/WK poniżej 1, a C/Z poniżej 8, co pokazuje, że wskaźnikowo są to spółki tanie.

Zobacz również: Słynny bank inwestycyjny ostrzega przed wzrostem inflacji w Polsce i prognozuje ciekawe zachowanie światowej gospodarki w 2023 roku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama