Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadchodzi ważna decyzja dla kredytobiorców i kursu polskiego złotego (PLN). Kursy walut będą reagować na te wydarzenia

|
selectedselectedselected
UWAGA! Nadchodzi ważna decyzja dla kredytobiorców i kursu polskiego złotego (PLN). Kursy walut będą reagować na te wydarzenia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • z polskiej perspektywy w nadchodzącym tygodniu kluczowa będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę
  • We wtorek i środę publikowane będą finalne odczyty indeksów PMI dla usług oraz ISM dla Stanów Zjednoczonych
  • W piątek opublikowany zostanie finalny odczyt inflacji w Niemczech
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce (środa 6 września, bez ustalonej godziny)

W najbliższą środę poznamy wrześniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Jest ona o tyle istotna, że najprawdopodobniej dojdzie na niej do pierwszej w tym roku obniżki stóp procentowych i tym samym oficjalnego rozpoczęcia luzowania polityki monetarnej. Analitycy są zgodni w kwestii tego, że RPP obniży oprocentowanie NBP o 25 punktów bazowych, do poziomu 6,50% stopy referencyjnej. A wszystko to mimo sierpniowej inflacji powyżej 10% (10,15 r/r), choć wcześniej niektórzy członkowie RPP zapewniali, że będą rozważać wrześniowe cięcie stóp, gdy dynamika cen spadnie do jednocyfrowego poziomu. Decyzję RPP poznamy najprawdopodobniej po godz. 14:00, choć tradycyjnie już bez ustalonej godziny.

Zobacz także: Suma zaskoczeń sprzyja RPP – coraz większe szanse, że dojdzie do wrześniowej obniżki stóp

 

Indeks ISM dla usług USA (środa 6 września, godz. 16:00)

W środę opublikowany zostanie sierpniowy odczyt usługowego indeksu ISM. Analitycy spodziewają się wyniki na poziomie 52,5 pkt. Wobec 52,7 pkt. odnotowanych w lipcu. Kwadrans wcześniej (o godz. 15:45) opublikowany zostanie finalny odczyt indeksu PMI dla usług USA, który wg szacunkowych danych wyniósł 51 pkt., wobec 52,3 pkt. w lipcu.

Zobacz także: Jest najgorzej od ponad 2 lat, czyli Fed ma się z czego cieszyć - kurs dolara spada po danych z rynku pracy

Reklama

 

Finalne odczyty indeksów PMI dla usług (wtorek 5 września)

We wtorek poznamy ostateczne odczyty usługowych PMI dla głównych gospodarek. O godz. 3:45 odczyt sierpniowego PMI dla usług opublikują Chiny, o godz. 9:50 poznamy odczyt usługowego PMI Francji, natomiast o 9:55 sierpniowy odczyt dla gospodarki Niemiec (wstępnie 47,3 pkt., wobec 52,3 pkt. w lipcu). Pięć minut później (o 10:00) poznamy odczyt PMI dla usług strefy euro. O godz. 10:30 opublikowane zostaną usługowe PMI dla Wielkiej Brytanii (wstępnie 48,7 pkt., wobec 51,5 pkt. w lipcu).

Zobacz także: Wskaźniki PMI z Polski i strefy euro - są najnowsze odczyty! Czy Europa pogrąża się w recesji? Jak reaguje kurs euro? 

 

Decyzja BoC w sprawie stóp procentowych w Kanadzie (środa 6 września, godz. 16:00)

Analitycy spodziewają się zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i utrzymania głównej stopy procentowej na poziomie 5% (po podwyżce o 25 pb. w lipcu). Decyzja zostanie ogłoszona o godz. 16:00.

 

Odczyty inflacji za sierpień w Niemczech (piątek 8 września, godz. 8:00)

Wg szacunkowych danych inflacja CPI w Niemczech w sierpniu wyniosła 6,1% w skali roku, wobec 6,2% r/r w lipcu, natomiast wskaźnik HICP spadł do 6,4% w skali roku, wobec 6,5% r/r miesiąc wcześniej.

Reklama

 

Finalny odczyt PKB strefy euro w drugim kwartale (czwartek 7 września, godz. 11:00)

Wg szacunkowych danych tempo wzrostu gospodarczego strefy euro wyniosło 0,3% w ujęciu kwartalnym oraz 0,6% w skali roku. Dla porównania - w pierwszym kwartale gospodarka strefy euro skurczyła się o -0,1% w ujęciu kwartalnym oraz zanotowała wzrost o 1% w skali roku.

Zobacz także: Kurs dolara kontynuuje spadki - PKB USA nie daje szans na dalsze podwyżki stóp

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama