Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Suma zaskoczeń sprzyja RPP – coraz większe szanse, że dojdzie do wrześniowej obniżki stóp

|
selectedselectedselected
Suma zaskoczeń sprzyja RPP – coraz większe szanse, że dojdzie do wrześniowej obniżki stóp | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po kilka miesiącach z odczytami inflacji poniżej oczekiwań sierpień przyniósł pierwszą wartość plasującą się powyżej konsensusu. Jednocześnie inflacja utrzymała się nad barierą 10%. Z drugiej strony PKB w drugim kwartale obniżył się mocniej aniżeli pierwotnie raportował to GUS. Czynnik ten naszym zdaniem przechyli szalę na wrześniowym posiedzeniu RPP w stronę obniżki stóp. 

 

 

Co nas dzisiaj czeka?

Reklama

Dzień zaczęliśmy od PMI z polskiego przemysłu za sierpień. Oczekiwaliśmy odbicia i tak się nie stało. Jest dryf w dół.

 

 

Opublikowane zostaną też finalne PMI z przemysłu ze strefy euro i USA oraz indeks ISM w przemyśle, w USA.

Reklama

Pierwszy piątek miesiąca oznacza też dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwana jest zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 170 tys. (poprzednio 187 tys. osób). Zgodnie z konsensusem, stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 3,5%.

 

Inflacja Schroedingera, pierwsze spojrzenie

Pisaliśmy, że w przypadku wrześniowej inflacji może być dość dramatycznie i pierwszy akt tego dramatu mamy za sobą. Nie przekroczyliśmy 10% (wyszło 10,1%), co zresztą sygnalizowaliśmy miesiąc temu. Natomiast to pierwsze spojrzenie na inflacyjny elektron. Zablokowaliśmy na razie pierwszy szacunek, ale on w momencie spojrzenia może być już gdzie indziej, bo przecież to nie flash się liczy, a finalny odczyt (tu świetnie to słowo pasuje), który będzie miał miejsce 15 września. Liczymy, że tak nie będzie, ale... RPP może przyjąć, że jednak jest jedna cyfra z przodu. Zostawiamy cięcie o 25pb za tydzień.

Zobacz także: To tylko wstępne szacunki! I tym może się kierować RPP przy najbliższej decyzji

 

 

Słaby PKB argumentem dla RPP

Reklama

Dane o dynamice PKB w II kw. okazały się nieco słabsze niż wskazywał szybki szacunek. GUS podał, że w II kw 2023 PKB spadł o 0,6% r/r (wcześniej szacował -0,5% r/r). To, wraz z postępującym obniżaniem się inflacji, będzie w naszej ocenie głównym argumentem, który prezes NBP (wraz z większością Rady) będzie wykorzystywał w uzasadnieniu zbliżającej sie obniżki stóp. 

Czytaj również: Polskie PKB rozczarowało, ale nie wszystkich. Analitycy wyjaśniają skąd takie słabe dane

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić we wrześniu jeden przetarg sprzedaży obligacji w dniu 27 IX z podażą 4-8 mld zł; resort może po raz pierwszy zaoferować do sprzedaży obligacje z oprocentowaniem opartym o WIRON - podał MF w komunikacie. W dniu 12 IX resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany obligacji. (PAP)

  • Polska: Na koniec sierpnia stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 94 proc., wg znowelizowanej ustawy budżetowej - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. (PAP)

  • RPP (Wnorowski): Zmierzamy w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych, ale jest za wcześnie, by przesądzać, czy nastąpi to we wrześniu, czy w październiku. (PAP)

  • RPP (Masłowska): Członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska zagłosowałaby za obniżką stóp procentowych we wrześniu, jeżeli na posiedzeniu RPP pojawiłyby się wniosek w tej sprawie - poinformowała PAP Biznes Masłowska. Dodała, że nie chce obecnie przesądzać o skali ewentualnej obniżki. (PAP)

  • Polska: Wiceminister finansów Skuza poinformował wczoraj, iż na obecnym etapie projekt budżetu na 2024 nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej. Niedługo po jego wypowiedzi pojawiła się jednak pewnego rodzaju kontrofensywa ze strony rządu. Zarówno minister finansów Rzeczkowska jak i rzecznik rządu Muller zasugerowali, iż brak ujęcia tarczy (obecnie to już tylko obniżka VAT na żywność o 5%) w projekcie ustawy nie oznacza braku jej kontynuacji, gdy rząd uzna to za konieczne.

  • Strefa euro: Sierpniowa inflacja utrzymała się na poziomie 5,3% r/r. Jednocześnie obserwowaliśmy wyraźne cofnięcia jeśli chodzi o główne miary inflacji bazowej. W połączeniu ze słabymi odczytami ze sfery realnej taki obraz nie zachęca raczej do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Rynek zdaje się powoli to rozumieć. W konsekwencji w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy spadek prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki na wrześniowym posiedzeniu. Pomogła też zmiana tonu I. Schnabel, która nie jest już tak jastrzębia i więcej uwagi poświęca słabej sferze realnej. 

 

Suma zaskoczeń sprzyja RPP – coraz większe szanse, że dojdzie do wrześniowej obniżki stóp - 1Suma zaskoczeń sprzyja RPP – coraz większe szanse, że dojdzie do wrześniowej obniżki stóp - 1

Reklama

 

  • USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ​wyniosła w ubiegłym ​tygodniu 228 tys. wobec konsensusu 235 tys. (SA). 

Indeks Chicago PMI odbił w sierpniu do 48,7 z 42,8 miesiąc wcześniej. Z drugiej strony był to już dwunasty miesiąc z rzędu poniżej bariery 50 punktów. 

  • Chiny: Poza tematami, o których pisaliśmy już w tym tygodniu (tweet), rząd ogłosił kolejne działania nakierowane na wsparcie sentymentu w gospodarce, a także notowań juana. Po pierwsze, zdecydowano o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej dla depozytów walutowych do 4% z 6%. Po drugie, rząd podwyższy ulgi podatkowe dla osób wychowujących dzieci i opiekujących się osobami starszymi. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama