Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szwecja - mamy nowe dane. Jak reaguje kurs korony szwedzkiej (SEK)?

|
selectedselectedselected
Szwecja - mamy nowe dane. Jak reaguje kurs korony szwedzkiej (SEK)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod koniec III kwartału szwedzka gospodarka wyraźnie zwolniła. Państwo boryka się z wieloma problemami ekonomicznymi, w tym deprecjacją lokalnej waluty

 

  • Korona szwedzka zyskała miano “najczęściej sprzedawanej waluty na świecie” m.in. za sprawą pogrążonego w kryzysie sektora nieruchomości. 
  • Odczyt PKB okazał się poniżej oczekiwań rynku, co może wywierać sporą presję na gospodarkę. 
  • Ścieżka ożywienia korony jest niemal całkowicie zależna od dynamiki rynku.

 

 

Szwedzka gospodarka pod ogromną presją  

Reklama

PKB Szwecji wyniósł -1,2% w ujęciu rocznym i 0% w ujęciu kwartalnym. Odczyt jest zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku. Tak naprawdę to dobre dane z lipca utrzymywały w ryzach wynik kwartalny. 

"Szwedzka gospodarka nieco zwolniła pod koniec trzeciego kwartału, ze spadkami zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. W całym kwartale silniejszy rozwój w lipcu oznaczał, że rozwój zakończył się tuż powyżej poziomu zerowego" - skomentowała Tora Hammar, ekonomistka szwedzkiego urzędu statystycznego. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka (SEK) – prognozy. Czy waluta zaliczy w końcu odbicie?

 

 

Szwecja mierzy się obecnie z szeregiem wyzwań gospodarczych, do których należy zaliczyć wysokie zadłużenie gospodarstw domowych czy kryzys na rynku nieruchomości. Te czynniki zdecydowanie wpływają na sytuację w skandynawskim kraju, odbijając się również na kursie korony SEK. Nawet pomimo faktu, że państwo to wciąż jest postrzegane jako stabilne, w obecnych warunkach ekonomicznych zagraniczni inwestorzy nie postrzegają gospodarki jako konkurencyjnej.

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja w Szwecji - mamy najnowsze dane

 

Prognozy gospodarcze dla Szwecji

szwecja mamy nowe dane jak reaguje kurs korony szwedzkiej sek grafika numer 1szwecja mamy nowe dane jak reaguje kurs korony szwedzkiej sek grafika numer 1

Źródło: Handelsbanken 

 

Co dalej z kursem korony (SEK)?

Według analityków Goldman Sachs Szwecja stoi przed kompromisem z uwagi na większą wrażliwość gospodarki na stopy procentowe i szczególną ekspozycję na sektor produkcyjny. Z tego powodu kraj rozwija się obecnie dwutorowo - negatywny wpływ ma sektor nieruchomości oraz sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Znacznie lepiej jest w biznesie czy na rynku pracy.  

Reklama

"Obecnie mamy trudności z określeniem szczytu dla EUR/SEK, ale większa presja na koronę może spowodować wkroczenie Riksbanku, nawet jeśli jego możliwości w zakresie obsługi walutowej są ograniczone. Ścieżka ożywienia w SEK pozostaje bardzo wąska i jest prawie całkowicie zależna od dynamiki rynku" - uważają ekonomiści ING.

Według ING pod koniec bieżącego roku kurs EUR/SEK będzie kształtował się w okolicach 11,00. 

W minionym tygodniu po raz kolejny obserwowano umocnienie się USD względem SEK. Silne dane napływające z USA były główną przyczyną lepszych wyników dolara. Kurs USD/SEK wzrósł do maksimum w okolicach 11,212, a później "osiadł" w pobliżu 11,180, odnotowując wzrost o 0,35%. Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że wstępne szacunki PKB za III kwartał były wyższe od konsensusu. Kurs pary SEK/USD zależy od wyniku posiedzenia FOMC i zbliżającej się decyzji Rezerwy Federalnej. W dłuższej perspektywie Riksbank może wesprzeć SEK. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka - czy to czas na wymianę SEK na inna walutę?

 

Notowania SEK/USD - YTD

szwecja mamy nowe dane jak reaguje kurs korony szwedzkiej sek grafika numer 2szwecja mamy nowe dane jak reaguje kurs korony szwedzkiej sek grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama