Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

korona szwedzka kiedy odbicie

Pod koniec III kwartału szwedzka gospodarka wyraźnie zwolniła. Państwo boryka się z wieloma problemami ekonomicznymi, w tym deprecjacją lokalnej waluty

 

  • Korona szwedzka zyskała miano “najczęściej sprzedawanej waluty na świecie” m.in. za sprawą pogrążonego w kryzysie sektora nieruchomości. 
  • Odczyt PKB okazał się poniżej oczekiwań rynku, co może wywierać sporą presję na gospodarkę. 
  • Ścieżka ożywienia korony jest niemal całkowicie zależna od dynamiki rynku.

 

Reklama

 

Szwedzka gospodarka pod ogromną presją  

PKB Szwecji wyniósł -1,2% w ujęciu rocznym i 0% w ujęciu kwartalnym. Odczyt jest zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku. Tak naprawdę to dobre dane z lipca utrzymywały w ryzach wynik kwartalny. 

"Szwedzka gospodarka nieco zwolniła pod koniec trzeciego kwartału, ze spadkami zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. W całym kwartale silniejszy rozwój w lipcu oznaczał, że rozwój zakończył się tuż powyżej poziomu zerowego" - skomentowała Tora Hammar, ekonomistka szwedzkiego urzędu statystycznego. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka (SEK) – prognozy. Czy waluta zaliczy w końcu odbicie?

 

 

Szwecja mierzy się obecnie z szeregiem wyzwań gospodarczych, do których należy zaliczyć wysokie zadłużenie gospodarstw domowych czy kryzys na rynku nieruchomości. Te czynniki zdecydowanie wpływają na sytuację w skandynawskim kraju, odbijając się również na kursie korony SEK. Nawet pomimo faktu, że państwo to wciąż jest postrzegane jako stabilne, w obecnych warunkach ekonomicznych zagraniczni inwestorzy nie postrzegają gospodarki jako konkurencyjnej.

 

Zobacz również: Inflacja w Szwecji - mamy najnowsze dane

 

Prognozy gospodarcze dla Szwecji

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Handelsbanken 

 

Co dalej z kursem korony (SEK)?

Według analityków Goldman Sachs Szwecja stoi przed kompromisem z uwagi na większą wrażliwość gospodarki na stopy procentowe i szczególną ekspozycję na sektor produkcyjny. Z tego powodu kraj rozwija się obecnie dwutorowo - negatywny wpływ ma sektor nieruchomości oraz sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Znacznie lepiej jest w biznesie czy na rynku pracy.  

"Obecnie mamy trudności z określeniem szczytu dla EUR/SEK, ale większa presja na koronę może spowodować wkroczenie Riksbanku, nawet jeśli jego możliwości w zakresie obsługi walutowej są ograniczone. Ścieżka ożywienia w SEK pozostaje bardzo wąska i jest prawie całkowicie zależna od dynamiki rynku" - uważają ekonomiści ING.

Reklama

Według ING pod koniec bieżącego roku kurs EUR/SEK będzie kształtował się w okolicach 11,00. 

W minionym tygodniu po raz kolejny obserwowano umocnienie się USD względem SEK. Silne dane napływające z USA były główną przyczyną lepszych wyników dolara. Kurs USD/SEK wzrósł do maksimum w okolicach 11,212, a później "osiadł" w pobliżu 11,180, odnotowując wzrost o 0,35%. Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że wstępne szacunki PKB za III kwartał były wyższe od konsensusu. Kurs pary SEK/USD zależy od wyniku posiedzenia FOMC i zbliżającej się decyzji Rezerwy Federalnej. W dłuższej perspektywie Riksbank może wesprzeć SEK. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka - czy to czas na wymianę SEK na inna walutę?

 

Notowania SEK/USD - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej