Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sygnały makro oraz trendy z bazowych rynków FX i FI wspierają kurs złotego (PLN)

|
selectedselectedselected

W czwartek złoty umocnił się nieco względem euro i osłabił do dolara, kurs EUR/PLN zniżkował w pobliże 4,3150, a USD/PLN poszedł w górę do okolic 3,9950. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD zniżkował w okolice 1,08. 
 

Sygnały makro oraz trendy z bazowych rynków FX i FI wspierają kurs złotego (PLN)
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głównym wydarzeniem dnia na rynkach finansowych były odczyty inflacji konsumenckiej z głównych europejskich gospodarek oraz USA (PCE). W przypadku europejskich danych różnice względem konsensusu zawierały się w przedziale -0,1/+0,2 pp., a dla USA były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Generalnie odczyty te potwierdziły, że proces dezinflacji zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych jest kontynuowany, a w przypadku tych ostatnich rozwiane zostały obawy inwestorów o spowolnienie tego procesu, które zasiały wyższe od oczekiwań wskazania CPI i PPI z 13 i 16 lutego br. Globalny rynek FX zareagował na ww. dane w sposób bardzo stonowany, a tym samym złoty nie otrzymał „paliwa” do kontynuacji umacniania, tym bardziej, że jak się wydaje temat związany z odblokowaniem różnych środków z UE, który jeszcze przetacza się przez serwisy informacyjne, został już przez rynek w dużej części zdyskontowany. Tym samym o trendach na bazowych rynkach FX, a tym samym także na złotym, decydować będą kolejne odczyty danych makro i kluczowe wydarzenia (posiedzenia RPP i EBC) w nadchodzącym tygodniu.

 

sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 1sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 1


W naszej opinii po czwartkowej sesji zarówno sygnały makro jak i obraz trendów z bazowych rynków FX i FI wspierają dalsze, globalne osłabianie dolara, co patrząc na historyczne korelacje powinno podtrzymywać siłę złotego. Naszym zdaniem dopóki kursy USD/PLN i EUR/PLN pozostaną odpowiednio poniżej 4,02 i 4,34, istnieją spore szanse na przełamanie tegorocznych minimów w perspektywie nadchodzących kilku, kilkunastu sesji.

 

Reklama

sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 2sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 2

 

Na bazowych rynkach stopy procentowej czwartek przyniósł spadki rentowności obligacji skarbowych w zakresie 1-6 pb., a w Polsce zniżkował nieco długi koniec krzywej (-3 pb.), krótki natomiast poszedł w górę o ok. 2 pb. Główny wpływ na takie zachowanie bazowych rynków FI miała seria publikacji danych makro, które z jednej strony wskazały na postępujący mocny proces dezinflacji w głównych europejskich gospodarkach oraz w USA, ale również na kolejne już w tym miesiącu symptomy słabnięcia koniunktury gospodarczej „za oceanem”. O tym ostatnim świadczą tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 215 tyś. z 202 tys. w poprzednim odczycie) oraz dane o aktywności gospodarczej pod postacią Indeksu Chicago PMI (spadł do 44 pkt. vs. oczekiwano wzrostu do 47,5 pkt.). Naszym zdaniem wskazane wyżej odczyty wspierać będą w najbliższym czasie powrót rynkowego optymizmu co do skali i tempa obniżek stóp procentowych Fed i EBC w bieżącym roku. W kraju figurą dnia był finalny odczyt PKB za IV kw. ’23, który był zgodny z oczekiwaniami i nie miał zauważalnego wpływu na notowania polskich SPW. Długi koniec krajowej krzywej reagował na zachowanie rynków bazowych, jednak żadne sygnały dla trendów papierów 2-, 5-cio i 10-cio letnich nie zostały póki co wygenerowane.

 

sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 3sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 3



Naszym zdaniem czwartkowy zestaw danych makro z rynków głównych przybliża moment zakończenia średnioterminowych korekt na obligacjach niemieckich i amerykańskich, które trwają od grudnia ‘23. Technicznym sygnałem odwracania ich trendów byłoby pokonanie przez rentowności odpowiednio okolic 2,35% oraz 4,20%, co mogłoby również wspierać skuteczny atak na istotne wsparcia dla krajowych SPW. Te natomiast dla polskich papierów 5-cio i 10-cio letnich znajdują się w pobliżu 5,15% oraz 5,30%.

Reklama

 

Zobacz także: Rekomendacje dla spółek z GPW - luty 2024. Które akcje warto kupić, żeby zarobić

 

Wykres dnia: Postępujący proces dezinflacji oraz słabnąca koniunktura w USA wspierać będą zakończenie średnioterminowych korekt wzrostowych rentowności UST.

sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 4sygnaly makro oraz trendy z bazowych rynkow fx i fi wspieraja kurs zlotego pln grafika numer 4

 

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama