Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce mocno zyskują: ponad 13-letnie rekordy ceny kontraktów na pszenicę, ryż na szczytach z 2020 roku, a ropa w pobliżu 1,5-miesięcznych maksimów

|
selectedselectedselected
Surowce mocno zyskują: ponad 13-letnie rekordy ceny kontraktów na pszenicę, ryż na szczytach z 2020 roku, a ropa w pobliżu 1,5-miesięcznych maksimów | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.

Po wzroście o 2,03 proc. najwyżej dziś rano od 3 lat był WIG-Chemia (cena akcji Grupy Azoty +2,75 proc.). Wśród składników mWIG-u 40 najniżej od 5,5 lat były ceny akcji spółki Celon Pharma. Wśród składników sWIG-u 80 najniżej od 2 lat była dziś cena akcji Apatoru.

Wcześniej na giełdach Azji i Oceanii minimalnie spadły jedynie wartości głównych indeksów w Nowej Zelandii (-0,18 proc.) i Filipinach (-0,07 proc.). Najsilniej – o +3,17 proc. – rósł dziś Hang Seng.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych na większości rynków lekko dziś rano rosły, ale za wyjątkiem tych wyemitowanych przez rząd Indonezji, nie sięgały poziomów swych nowych cyklicznych szczytów.

Ceny kontraktów na ropę naftową po wyjściu w ostatnich dniach w pobliże swoich 1,5-miesięcznych maksimów dziś rano pozostawały stabilne (WTI -0,12 proc., Brent –0,05 proc.). Wczoraj swój szczyt z 2020 roku osiągnęła cena kontraktów na ryż na CBOT. W poniedziałek podobnie silnie zwyżkowały wychodząc na historyczne lub ponad 13-letnie rekordy ceny kontraktów na różne typy pszenicy („hard red wheat” na CBOT, „milling wheat” na MATIF oraz „spring wheat” na MGEX).

Reklama

Euro trzeci dzień z rzędu próbowało dziś rano ostrożnie odrabiać wcześniejsze straty, które sprowadziły w zeszłym tygodniu jego kurs względem amerykańskiego dolara do najniższego poziomu od ponad 5 lat (EUR/USD +0,19 proc.). Słabszy był jen (USD/JPY +0,22 proc. dziś rano), ale kurs amerykańskiego dolara względem japońskiej waluty pozostawał poniżej 20-letniego maksimum ustanowionego tydzień temu.

Po spadku w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od prawie 1,5 roku kurs BTC/USD ponownie próbował dziś utrzymać się powyżej poziomu 30000 USD (+1,09 proc. dziś rano).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wojciech Białek

Wojciech Białek

analizuje rynki finansowe już od 1995 roku, gdy rozpoczął pracę w biurach maklerskich DM Magnus i RDM Polonia w Krakowie. W latach 1999-2008 pracował jako zarządzający, a następnie główny analityk w SEB TFI. W latach 2009-2019 roku był głównym analitykiem CDM Pekao. Od 2008 roku autor poświęconego koniunkturze na rynkach finansowych i w gospodarce bloga K(NO)W FUTURE.

 

Autora możesz obserwować na TWITTER


Reklama
Reklama