Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny pszenicy na giełdzie matif

Rosja i Ukraina są czołowymi producentami płodów rolnych na świecie. Oba kraje odpowiadają między innymi za około ¼ światowych zbiorów pszenicy i 1/5 kukurydzy. Dodatkowo Ukraina jest istotnym producentem oleju słonecznikowego.

Działania militarne (przede wszystkim inwazja lądowa) prowadzone na Ukrainie grożą natomiast zniszczeniem upraw wszelkich zbóż i roślin oleistych. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt opanowania ukraińskich portów morskich na Morzu Czarnych (Czarnomorsk, Odessa) będących dominującym kanałem eksportu płodów rolnych przez Ukrainę.

Produkty rolne: Ukraina, czyli zagrożony spichlerz Europy! Ceny pszenicy i kukurydzy fruną na szczyt   - 1Produkty rolne: Ukraina, czyli zagrożony spichlerz Europy! Ceny pszenicy i kukurydzy fruną na szczyt   - 1

W reakcji na rozpoczęcie ataku na Ukrainę gwałtownie wzrosły ceny płodów rolnych (tzw. soft-commodities). W dniu inwazji cena pszenicy na giełdzie towarowej w Chicago wzrosła do 13-letniego maksimum, a dzień wcześniej jej notowania zostały zawieszone po tym jak osiągnęły maksymalny dopuszczalny dzienny zakres wzrostu cen. Cena kukurydzy natomiast od początku stycznia 2022 roku wzrosła o ponad 20%.

Reklama

Produkty rolne: Ukraina, czyli zagrożony spichlerz Europy! Ceny pszenicy i kukurydzy fruną na szczyt   - 2Produkty rolne: Ukraina, czyli zagrożony spichlerz Europy! Ceny pszenicy i kukurydzy fruną na szczyt   - 2

Dalszymi konsekwencjami rynkowymi nasilenia kryzysu na rynku żywności jest istotne zwiększenie presji na banki centralne, które z uwagi na wieloletnie maksima inflacji mogą zostać zmuszone do rozpoczęcia, bądź nasilenia dokonywanego dotychczas cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na świecie. Tym bardziej, iż towarzyszy temu opisywany przez nas w innych rozdziałach raportu kryzys także na rynku surowców energetycznych.

Raport specjalny

Czytaj więcej