Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny pszenicy bankier

Cena pszenicy na CBOT po ustanowieniu 9 letniego rekordu (875 centów za buszel) uległa lekkiej redukcji na przełomie roku. Pszenica na Euronext w Paryżu podrożała w 2021 roku do poziomu 311 euro za tonę po czym widoczna była korekta. Aktualnie konflikt na linii Ukraina-Rosja podsyca obawy, że dostawy surowca z tych krajów mogą zostać zakłócone.

 

Od połowy stycznia pszenica na CBOT podrożała z 737 USd do 830 USd

Kontrakt CFD oparty o futures ponownie wędruje poniżej 800 USd za buszel. Silny wzrost cen, który obserwowaliśmy późną jesienią ubiegłego roku to efekt tego, że w ważnych krajach eksportujących surowiec (USA, Kanada, Rosja) zbiory były systematycznie korygowane w dół. Na rynku pogłębiał się deficyt podaży a prognozy dotyczące zapasów zostały również obniżane.

 

W czerwcu 2021 roku Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zakładała jeszcze niewielką nadwyżkę podaży w wysokości 2 milionów ton w roku zbiorów 2021/22

Reklama

Zapasy w najważniejszych krajach eksportujących na koniec roku zbiorów IGC prognozowała na 60 milionów ton. Pięć miesięcy później instytucja przewidywała deficyt podaży w wysokości 5 milionów ton i spadek zapasów w najważniejszych krajach eksportujących do 53 milionów ton. W styczniu IGC skorygowała podaż w górę z powodu lepszych zbiorów w Argentynie i Australii i zmniejszyła prognozę deficytu podaży do 2 milionów ton. Według IGC, zapasy w głównych krajach eksportujących mają wynieść na koniec roku zbiorów 56 milionów ton, czyli o 3 miliony ton więcej niż wcześniej oczekiwano.

Cena pszenicy bije 9-letni rekord notowań! Czy konflikt na linii Ukraina-Rosja doprowadzi do zakłóceń w dostawach zboża?   - 1Cena pszenicy bije 9-letni rekord notowań! Czy konflikt na linii Ukraina-Rosja doprowadzi do zakłóceń w dostawach zboża?   - 1

 

Na uwagę zasługuje również fakt, że Amerykański Departament Rolnictwa obniżył prognozę eksportu pszenicy,

głównie ze względu na Rosję, po tym jak wprowadzono tam wyższy podatek eksportowy oraz kontyngent eksportowy w wysokości 8 milionów ton na ostatnie cztery i pół miesiąca bieżącego roku zbiorów. W ostatnim czasie francuski urząd rolniczy FranceAgriMer również obniżył prognozę eksportu pszenicy miękkiej z Francji po tym, jak najważniejszy odbiorca - Algieria, z powodu sporu dyplomatycznego sprowadziła ostatnio znacznie mniej pszenicy.

Pobierz najnowszy raport TMS

Czytaj więcej