Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słaby złoty (EUR/PLN) mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3

|
selectedselectedselected
Słaby złoty (EUR/PLN) mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje końcowe dane o inflacji CPI w październiku wraz z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi koszyka inflacyjnego. Przypomnijmy, że według tzw. szybkiego szacunku wskaźnik CPI wyniósł 6,8% r/r wobec 5,9% r/r we wrześniu, tj. znacząco powyżej oczekiwań. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich dwóch miesiącach finalny odczyt przewyższał wstępny szacunek inflacji.

PL: Natomiast o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o bilansie płatniczym we wrześniu. Według naszej prognozy saldo obrotów bieżących wyniosło -2215 mln EUR wobec -1686 mln EUR w sierpniu, do czego przyczynia się zwłaszcza pogorszenie salda obrotów towarowych. Konsensus rynkowy kształtuje się natomiast na poziomie -1300 mln EUR.

Słaby złoty mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3 - 1Słaby złoty mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3 - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wzrost gospodarczy w 3Q br. wyniósł 5,1% r/r wobec 11,2% r/r w 2Q. Wynik ten był zgodny z naszymi oczekiwaniami i nieco lepszy od konsensusu rynkowego na poziomie 4,8% r/r. Wyhamowanie rocznej dynamiki PKB było spodziewane ze względu na ustąpienie efektu ekstremalnie niskiej bazy odniesienia sprzed roku. W porównaniu z poprzednim kwartałem gospodarka urosła natomiast o 2,1% kw/kw (dane odsezonowane) potwierdzając dynamiczną odbudowę aktywności ekonomicznej po złagodzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Struktura wzrostu nie jest jeszcze znana, jednak dane wysokiej częstotliwości wskazują na kontynuację wzrostu konsumpcji, wspieranej łagodzeniem restrykcji i rosnącymi dochodami gospodarstw domowych.

Przyspieszył zapewne także wzrost inwestycji

Po publikacji wstępnych wyników PKB w 3Q podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB w całym bieżącym roku o 5,3%. Nasilają się jednak negatywne ryzyka dla wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Wysoka inflacja, przedłużające się zaburzenia podażowe oraz szybkie podwyżki stóp procentowych schłodzą aktywność ekonomiczną w przyszłym roku. Dodatkowym źródłem niepewności dla perspektyw wzrostu, zwłaszcza dla inwestycji, jest opóźniająca się akceptacja Krajowego Planu Odbudowy. W takich uwarunkowaniach utrzymanie wzrostu PKB przekraczającego 5% będzie trudne, dlatego też będzie konieczna rewizja w dół naszej dotychczasowej prognozy PKB na rok 2022 wynoszącej 5,3%.

Reklama

Słaby złoty mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3 - 2Słaby złoty mimo lepszych od oczekiwań danych o krajowym PKB w Q3 - 2

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN rozpoczyna nowy tydzień tuż przy niezwykle ważnym oporze technicznym (4,6328), na którym znalazł się w ślad za umacniającym się na rynkach międzynarodowych dolarem (efekt wyższego odczytu inflacji CPI w USA i ponownego nasilenia oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w tym kraju). Dość bliskie notowaniom jest także pandemiczne maksimum kursu (4,6722). Liczymy jednak, iż w najbliższych dniach rynek zwróci nieco uwagę na fundamenty polskiej gospodarki tj. piątkowy wyższy od konsensusu wzrost gospodarczy w trzecim kwartale w Polsce. Pomocne w próbie niewielkiego umocnienia złotego będą także dzisiejsze wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, iż obecnie bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych niż pozostanie ich na dotychczasowym poziomie. O trwałości oczekiwanego przez nas niewielkiego umocnienia złotego w tym tygodniu zadecyduje jednak sentyment międzynarodowy. Ten natomiast nie powinien być mocno zmienny zważywszy chociażby na kalendarium publikacji makroekonomicznych tego tygodnia, które nie zawiera istotnych odczytów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama