Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP musi zadecydować. Jak zachowują się waluty początkiem września, przed decyzją RPP? (euro EUR/PLN, dolar USD/PLN)

|
selectedselectedselected

Wakacyjna przerwa dobiegła końca, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wraca do pracy z jednym z najważniejszych zadań – podjęciem decyzji w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania rynku są jasne: stabilizacja stopy referencyjnej na poziomie 5,75% wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Jednak w tle tej decyzji pojawia się wiele czynników, które mogą wpłynąć na przyszłość polityki pieniężnej w Polsce.

 

RPP musi zadecydować. Jak zachowują się waluty początkiem września, przed decyzją RPP? (euro EUR/PLN, dolar USD/PLN)
freepik.com |RPP musi zadecydować. Jak zachowują się waluty początkiem września, przed decyzją RPP? (euro EUR/PLN, dolar USD/PLN)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prognozy i oczekiwania rynkowe

Większość analityków zakłada, że RPP nie zdecyduje się na zmiany stóp procentowych w najbliższym czasie.

Stabilizacja na poziomie 5,75% jest szeroko przewidywana, a prognozy rynkowe sugerują, że ewentualne obniżki mogą nastąpić dopiero w drugiej połowie 2025 roku.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Taki scenariusz wynika z konieczności dalszego monitorowania sytuacji gospodarczej, zwłaszcza w kontekście inflacji, która nadal stanowi wyzwanie dla polskiej gospodarki.

 

>> Czytaj także: Najważniejsze wydarzenia tygodnia. Co się będzie działo na GPW we wrześniu?

 

Wpływ wypowiedzi Prezesa NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adam Glapiński, w niedawnej wypowiedzi dla PAP Biznes, zasugerował, że dyskusja na temat dostosowania polityki pieniężnej może rozpocząć się wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Podkreślił jednak, że kluczowym warunkiem jest osiągnięcie przez inflację szczytowego poziomu oraz jej trwały spadek w kierunku celu inflacyjnego.

Reklama

 

Nowe dane gospodarcze i ich znaczenie

Od czasu wypowiedzi prezesa Glapińskiego na rynku pojawiły się nowe dane, które mogą wpływać na podejście RPP.

Tempo wzrostu płac w gospodarce narodowej w II kwartale 2024 roku wyniosło 14,7%, co jest wyraźnie wyższym wynikiem niż w pierwszym kwartale.

Również szczegółowe dane dotyczące PKB za II kwartał (3,2% rok do roku) potwierdzają, że wzrost gospodarczy w Polsce napędzany jest głównie przez popyt wewnętrzny, w szczególności konsumpcję.

Te dane sugerują, że polska gospodarka pozostaje silna, co może skłonić RPP do bardziej ostrożnego podejścia do ewentualnych obniżek stóp procentowych.

 

Reklama

>> Zobacz też: Rusza program Mój Prąd. Nawet 16 tysięcy dofinansowania - zobacz zasady

 

Ekspansywna polityka fiskalna a polityka pieniężna

Rządowy projekt budżetu na 2025 rok, zakładający wyraźnie ekspansywną politykę fiskalną, może dodatkowo wpłynąć na zaostrzenie stanowiska RPP.

Ekonomiści z PKO BP zauważają, że taki budżet może opóźnić rozpoczęcie dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, a konsolidacja fiskalna wymagana przez unijną procedurę nadmiernego deficytu może zostać osiągnięta dopiero po 2025 roku.

 

Oczekiwania na kolejne dane

W poniedziałek, 2 września, zostanie podany indeks PMI dla polskiego przemysłu za sierpień. Ekonomiści z ING spodziewają się dalszego spadku aktywności w sektorze, co może być kolejnym argumentem dla utrzymania stabilności stóp procentowych na obecnym poziomie.

Reklama

Słabe wyniki europejskiego przemysłu, w szczególności niemieckiego sektora motoryzacyjnego, ciążą na krajowych warunkach w przetwórstwie przemysłowym.

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, oczekiwana na początku września, jest kluczowym wydarzeniem dla polskiej gospodarki.

Choć stabilizacja stóp na poziomie 5,75% wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, nowe dane gospodarcze i polityka fiskalna rządu mogą wpłynąć na przyszłe decyzje Rady.

Oczekuje się, że dyskusja na temat obniżek stóp procentowych będzie uzależniona od dalszych danych makroekonomicznych, a także od perspektyw inflacyjnych na kolejne lata.

 

Kurs euro EUR/PLN

 

Notowania dolara USD/PLN

 

Kluczowe wydarzenia tygodnia 2-6 września 2024

DataGodzinaWydarzenieTemat
Poniedziałek, 2 września9:00Publikacja indeksu PMI dla przemysłuOczekiwany spadek aktywności w sektorze
Wtorek, 3 września15:00Przetarg obligacji BGKSprzedaż obligacji na rzecz Funduszu Covid-19
Środa, 4 września?Decyzja RPP ws. stóp procentowychOczekiwana stabilizacja stóp procentowych
 10:00Konferencja Grupy ApatorWyniki finansowe za 1H 2024
Czwartek, 5 września8:00Dealmakers Dialogues WarszawaFuzje i przejęcia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w 2024 roku
 15:00Konferencja Prezesa NBPAdam Glapiński nt. przyszłości polityki pieniężnej
Piątek, 6 września14:00Publikacja stanu oficjalnych aktywów rezerwowych NBPDane za lipiec 2024
Reklama

 

Decyzje, które zapadną w tym tygodniu, mogą wyznaczyć kurs polityki pieniężnej na nadchodzące miesiące i będą uważnie śledzone zarówno przez inwestorów, jak i analityków rynkowych.

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama