Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) twardo trzyma się swojej pozycji i czeka na nowe impulsy

|
selectedselectedselected

US: Dziś o godz. 13:30 poznamy trzecie, końcowe wyliczenie PKB w Stanach Zjednoczonych w 4Q 2023. Według drugiego szacunku PKB wzrósł o 3,2% kw/kw (SAAR) po wzroście o 4,9% kw/kw w 3Q 2023. Dane mają charakter historyczny. Według modelu oddziału Fed w Atlancie w 1Q 2024 PKB w USA wzrośnie o 2,1% kw/kw (SAAR), co i tak jest wielkością zbliżoną do średniej z ostatnich kilkunastu lat.

Polski złoty (PLN) twardo trzyma się swojej pozycji i czeka na nowe impulsy
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: O godz. 15:00 opublikowane zostaną finalne wyliczenie indeksu nastrojów konsumenckich w USA w marcu br. Według wstępnego szacunku wskaźnik obniżył się do 76,5 pkt z 76,9 pkt w lutym. Indeks Michigan, podobnie jak wskaźnik wg. Conference Board pokazują stabilne nastroje konsumenckiej pod koniec 1Q 2024 w Stanach Zjednoczonych.

 

Rynki na dziś

Wzorem poprzednich dni nie oczekujemy dziś większych zmian wartości złotego. Kurs EUR/PLN jest konsekwentny w poruszaniu się wokół poziomu 4,31. Kalendarium danych makroekonomicznych jest dziś dość rozbudowane – głównie udziałem informacji z USA. Nie uważamy jednak, ze względu na finalny charakter odczytów PKB, czy indeksu uniwersytetu Michigan, by dane w istotny sposób miały przekładać się na wycenę dolara na międzynarodowych rynkach. Eurodolar szuka co prawda sposobu na wyjście z krótkoterminowej konsolidacji wokół 1,0820jednak w ostatnim tygodniu czynił to nieskutecznie. Krajowy rynek obligacji pozostaje pod wpływem zmian rynków bazowych. Dopiero jutrzejsza sesja i informacja Ministerstwa Finansów o planie podaży na 2Q może naszym zdaniem nieco rozluźnić korelację z niemieckim Bundem, czy amerykańskim Treasuries.

 

Zobacz także: Złoty (PLN) pozostaje mocny pomimo niesprzyjających warunków

 

Rynek krajowy

Reklama

Tak jak oczekiwaliśmy wczorajsza sesja na rynku złotego była spokojna. Kurs EUR/PLN koncentrował się wokół poziomu 4,31 z niewielkim odchyleniem. Jak sugerowaliśmy wczoraj notowania pary EUR/PLN „nie korzystają” obecnie ze wskazań technicznych tj. otwartej drogi do dolnego ograniczenia kanału spadkowego (poziom 4,27). Dominuje wyczekiwanie na nowe impulsy, których w bieżącym – krótszym dla rynków rozwiniętych – tygodniu pracy nie oczekujemy. Stosunkowo niewielkim zmianom podlegały także pozostałe pary złotowe, co wynikało z uspokojenia wyceny dolara, czy franka szwajcarskiego na rynkach międzynarodowych. Na krajowym rynku długu środa była dniem spadku dochodowości, który był kopią ruchów rynków bazowych (obligacji USA i Niemiec). W efekcie rentowność 10-latki obniżyła się o 7 pkt. baz. do 5,50%. Zniżka nie ominęła także krótkiego końca krzywej. W tym przypadku spadek również wyniósł 7 pkt. baz. do 5,17%.

 

Rynki zagraniczne

Za nami kolejna spokojna sesja w wykonaniu eurodolara, który przy niewielkiej amplitudzie wahań konsolidował się wokół 1,0820. Jednocześnie jest to istotny poziom techniczny a dokładniej 200-dniowa średnia ruchoma. W naszej ocenie zachowanie pary EUR/USD nie powinno dziwić zważywszy na wczorajsze ubogie kalendarium danych makroekonomicznych, ale niedawno zakończone posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Uważamy, iż chwilowo wyczerpuje ono potencjał do zmian wynikający z informacji płynących z USA. Rynek pozycjonuje się bowiem pod zaprezentowany w ostatnim dot-plot (wykresie oczekiwanej przez amerykańskich bankierów centralnych scieżki stóp procentowych) scenariusz i spływające obecnie dane nie mają większego przełożenia na wartość dolara.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama