Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po ile będą najważniejsze waluty w wakacje? To zadecyduje o kursie euro, dolara i franka

|
selectedselectedselected

Dane z USA w ostatnim czasie wywołują słabość złotego, który i tak narażony jest już na sezonowe spadki w okresie wakacji. Jak przewidują analitycy, para EUR/PLN powinna rosnąć, co byłoby korzystne dla eksporterów, jednak zagrażać inflacji. Decyzje Fed, a także innych banków centralnych będą kluczowe dla walut w najbliższym czasie.

Złotego (PLN) czekają kolejne spadki... Banki centralne mają władzę. Wakacyjne prognozy dla kursów walut
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego złoty (PLN) słabnie?
  • Co dalej z dolarem (USD)?
  • Jak SNB wpływa na kurs franka szwajcarskiego (CHF)?
  • Fed i EBC kluczowe dla rynku walut

 

 

Kurs EURPLN

Słabość złotego związana jest przede wszystkim z jastrzębim wydźwiękiem danych z USA. Dodatkowo sezonowość wskazuje na słabość złotego w okresie wakacyjnym, dlatego można raczej powiedzieć “tanio już było”. Oczywiście RPP pozostaje bardzo jastrzębi, ale EBC raczej nie zamierza ciąć w lipcu, a perspektywy dla Fed zmieniły się dosyć mocno i wycenia się pierwszą obniżkę dopiero w listopadzie. Właśnie dlatego nie można wykluczyć, że para EURPLN dojdzie na wakacje w okolice poziomu 4,34-4,36. Słabszy złoty może być lepszy dla eksporterów, ale jednocześnie ograniczy spadki inflacji.

 

Zobacz także: Co z kursem euro po wyborach we Francji?

Reklama

 

 

Kurs USDPLN

Twarde dno na USDPLN wyznaczone zostało w okolicach 3,90. Sezonowa słabość złotego oraz mocny wzrost rentowności w USA sugeruje, że para może zameldować się w okresie wakacyjnym w przedziale 4,00-4,12. Niemniej w momencie, kiedy ponownie dojdzie do zwiększenia presji na obniżki w USA, wtedy nie można wykluczyć powrotu pary poniżej 4,00. Oczywiście duża uwaga będzie przykładana lipcowemu posiedzeniu Fed. To właśnie wtedy może dojść do komunikacji możliwej obniżki we wrześniu (choć na ten moment nie jest to scenariusz bazowy). Jeśli jednak dojdzie do takiej komunikacji, mocniejszy złoty jest możliwy już początkiem sierpnia.

 

Czytaj również: Kursy walut 19:06.: złoty znowu w górę. Zobacz po ile jest dolar (USD), jen (JPY), euro (EUR), frank (CHF), funt (GBP), korona (NOK)

 

Kurs CHFPLN

Reklama

Na parze obserwujemy mocne odbicie, choć oczywiście sporo może zmienić się 20 czerwca, jeśli SNB zdecyduje się na kolejne cięcie stóp procentowych. W takim wypadku para powinna ustabilizować się w zakresie 4,40-4,45. Jeśli jednak SNB nie zdecyduje się na cięcie, wtedy na wakacjach za franka możemy płacić nawet 4,52-4,58.

 

Sprawdź także: Dominacja dolara zagrożona. Oto 5 twardych dowodów

 

Kurs EURUSD

Dane NFP zmieniły mocno perspektywy dla amerykańskiego dolara, choć spread rentowności niemieckich i amerykańskich cały czas sugeruje zakres 1,10-1,11 dla pary. Niemniej możliwe jest zejście nawet w okolice 1,072-1,075 w przypadku bardzo jastrzębich wypowiedzi członków Fed. Warto jednak pamiętać, że EBC też pozostaje dosyć jastrzębi, dlatego na wakacje powinniśmy obserwować odbicie na parze.

 

Zobacz również: Notowania dolara (USD/PLN) w środę, 19 czerwca. Czego możemy oczekiwać dziś na rynku walutowym?

Reklama

 

Ładowanie...

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama