Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co z kursem euro po wyborach we Francji?

|
selectedselectedselected

Wybory we Francji, potencjalne skutki ich wyników oraz zmiany na globalnym rynku walut to tematy, które obecnie budzą duże zainteresowanie. Czy de-dolaryzacja to rzeczywistość? Ekspert analizuje sytuację i prognozuje przyszłość złotego, dolara oraz euro. Czy czeka nas stabilizacja, czy dalsze zawirowania?

Dramatyczne zmiany na rynku walut: Czy kurs euro odbije się po wyborach we Francji?
LUDOVIC MARIN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak długo potrwa odpływ kapitału od złotego?
  • Wybory we Francji. Jakie mogą być potencjalne skutki wyniku wyborów we Francji?
  • Arabia Saudyjska nie przedłużyła 50- letniej umowy o petrodolarze. Udział w rezerwach złota sukcesywnie rośnie. Czy obserwujemy proces dedolaryzacji?

 

Koniec osłabienia złotego? Eksperci prognozują stabilizację po zawirowaniach związanych z wyborami we Francji

Oczekiwałbym, że większość z osłabienia złotego jest za nami. Deprecjacja naszej waluty była związana z odpływem kapitału z rynków europejskich po zaskakującej decyzji prezydenta Francji o ogłoszeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Porównując wzrost zmienności oraz rozszerzenie się spreadu pomiędzy obligacjami Francji a Niemiec, oceniamy jednak, że większa część ze wzrostu zmienności i odwrotu od europejskich aktywów jest za nami. Oczywiście niepewność będzie pozostawała z nami do początku lipca, czyli do zakończenia wyborów, natomiast złoty powinien być w nieco dłuższym terminie wspierany przez korzystną sytuację gospodarczą w Polsce oraz jastrzębie nastawienie RPP, przy oczekiwanej przez nas kontynuacji obniżek stóp procentowych przez EBC.

 

Zobacz także: Wyniki euro wyborów wywołują panikę wśród polityków i... inwestorów

 

Niepewność wyborcza we Francji i USA ciąży na kursie euro: możliwy dalszy spadek EUR/USD

Reklama

Na rynku walutowym wpływ wyborów we Francji był na razie obserwowany przez pryzmat ogólnego odwrotu od ryzyka w myśl zasady stawianej przez niektórych inwestorów, żeby najpierw sprzedać a potem zadawać pytania. Sondaże pokazują dość równy podział poparcia pomiędzy partie skrajnie lewicowe, skrajnie prawicowe i centrum ciężko na ten moment przewidzieć wiec która opcja wygra. Niepewność ta może w krótkim terminie ciążyć kursowi euro, a razem z potencjalnymi wynikami wyborów w USA wspierającymi dolara (obaj kandydaci opowiadają się za wzrostem wydatków fiskalnych) przekładać się na dalszy spadek kursu EUR/USD w kierunku 1,06.

 

De-dolaryzacja wątpliwa: dolar dominuje w płatnościach i zyskuje na wartości

Pomimo takich informacji medialnych mówiących o stopniowym odchodzeniu eksporterów ropy od używania amerykańskiego dolara nie widzę wyraźnego trendu de-dolaryzacji. Wręcz dane z systemu SWIFT wskazują na najwyższy udział USD w płatnościach międzynarodowych w ostatniej dekadzie (ponad 48%), a dolar zyskuje względem euro, przy dość stabilnym udziale innych głównych walut (np. GBP, JPY, CNY). Ponadto warto zwrócić uwagę, iż indeks dolara, czyli notowania USD względem koszyka walut, znajduje się od ok. 10 lat w trendzie wzrostowym, co raczej oznacza napływy kapitału do USD, a nie de-deolaryzację.

 

Zobacz także: Dominacja dolara zagrożona. Oto 5 twardych dowodów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Krajczewski

Michał Krajczewski

Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego; doradca inwestycyjny nr 635 BNP Paribas Bank Polska S.A. Od 2014 r. pracuje w Biurze Maklerskim BNP Paribas Bank Polska na stanowisku analityka a od 2016 r. jest kierownikiem Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego. Zajmuje się przygotowaniem portfele modelowych oraz strategii dla klientów doradztwa inwestycyjnego. Posiadacz licencji doradcy inwestycyjnego nr 635, ma zdane egzaminy na III poziom CFA. Analityk roku 2018 r. wg redakcji “Parkietu”, zdobywca 1 miejsca w rankingu analityków technicznych (pod względem stopy zwrotu) Gazety “Parkiet” w latach 2014, 2018 oraz 2022.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama