Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocne dane z polskiej gospodarki. Sprawdź, jak zareagował kurs złotego (PLN) względem euro (EUR)

|
selectedselectedselected
Mocne dane z polskiej gospodarki. Sprawdź, jak zareagował kurs złotego (PLN) względem euro (EUR) | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowana we wtorek seria marcowych danych z Polski wskazuje na szybki wzrost gospodarczy, przy jednoczesnej szybującej inflacji. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej niech chce doprowadzić przegrzania gospodarki i silnego załamania gospodarczego w przyszłości, musi działać bardziej zdecydowanie. Sytuacja bowiem powoli wymyka się spod kontroli.

W marcu wynagrodzenia w firmach podskoczyły aż o 7,2% w stosunku do lutego. W stosunku do marca 2021 roku wzrosły one o 12,4%, co jest najwyższą dynamiką od marca 2008 roku. Dodatkowo przeciętne wynagrodzenie brutto wystrzeliło do ponad 6665 zł, pokonując szczyt z grudnia i wyznaczając nowy historyczny rekord.

Mocne dane z polskiej gospodarki – komentarz eksperta - 1Mocne dane z polskiej gospodarki – komentarz eksperta - 1

Jeżeli to wszystko zestawimy z inflacją w Polsce na poziomie 11% R/R to z tego obrazka wyłania się spirala cenowo-płacowa. Szczególnie, że gospodarka pędzi jak szalona. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 17,3% R/R, znacznie przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 11,9%. To oznacza, że wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł ponad 7% R/R. Już kolejny kwartał.

Rada Polityki Pieniężnej, jeżeli tylko nie chce wyhodować sobie jeszcze wyższej inflacji, która pozostanie w Polsce na dłużej, a finalnie i tak doprowadzi do załamania gospodarczego, to musi reagować. Obecny poziom stóp procentowych (główna stopa na poziomie 4,50%) nie jest w stanie zbić inflacji. Realna stopa procentowa w Polsce kształtuje się na poziomie -6,5%, a książkowo powinna być to wartość dodatnia. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że jeszcze w tym roku stopy w Polsce mogą zostać podwyższone jeszcze o łącznie 200 pb. Potwierdzają to zresztą ostatnie wypowiedzi nowych członków RPP.

Reklama

Kurs EUR/PLN nie zareagował na dane z polskiej gospodarki, lekko reagując tylko na wahania EUR/USD i pozostając od trzech tygodni w konsolidacji. Układ sił na wykresie dziennym EUR/PLN sugeruje, że wybicie z konsolidacji może być górą.

Wykres dzienny EUR/PLN

Mocne dane z polskiej gospodarki – komentarz eksperta - 2Mocne dane z polskiej gospodarki – komentarz eksperta - 2

Źródło: Tickmill

Dziś oprócz danych o płacach i produkcji przemysłowej w Polsce, GUS opublikował jeszcze dane o marcowej inflacji producenckiej (wzrost z 15,9% do 20% R/R) i zatrudnieniu w firmach (2,4% R/R), a także kwietniowy raport o koniunkturze konsumenckiej. GUS poinformował także, że w marcu ceny skupu podstawowych produktów rolnych podskoczyły o 15,9% w stosunku do lutego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Kiepas

Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd


Reklama
Reklama