Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursowi eurodolara (EU/USD) brakuje argumentów do podtrzymania zwyżek

|
selectedselectedselected
Kursowi eurodolara (EU/USD) brakuje argumentów do podtrzymania zwyżek
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorek zapowiada się dość spokojnie z uwagi na brak istotnych pozycji w kalendarium danych makroekonomicznych. Kurs EUR/PLN rozpoczyna notowania na poziomie 4,31 i nie spodziewamy się, by dziś miało się tu wiele odmienić. Dominuje oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Globalnie dzisiejsza sesja to komentarze prezesa Bundesbanku i szefa Fed z Minneapolis. Spodziewamy się powtórki z narracji z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej. Zróżnicowane podejście do perspektyw polityki pieniężnej w strefie euro i za oceanem jest już jednak zdyskontowane i nie powinno rodzić większej zmienności.

 

Rynek krajowy

Wycena złotego do euro pozostaje stabilna od paru dni i nie zmieniają tego zarówno sygnały płynące z otoczenia zewnętrznego (posiedzenie Fed, dane z rynku pracy USA), jak również krótszy ubiegły tydzień pracy w Polsce, który niejednokrotnie w przeszłości wykorzystywany był do podbicia zmienności polskiej waluty. W najbliższych dniach nie powinniśmy, w naszej ocenie, doświadczyć istotnych ruchów kursu EUR/PLN. Mimo, iż na ten tydzień zaplanowane jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, to nie będzie ono – wzorem poprzednich miesięcy – źródłem zmian w nastawieniu polskich bankierów centralnych. Tym samym, nie spodziewamy się rynkowego wpływu wysoce prawdopodobnej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na polskie aktywa.

Ciekawie zapowiadają się przeglądy ratingu Polski, jakie planowane są przez Fitch i S&P na piątek (już po zamknięciu rynków). Z uwagi jednak na możliwą koncentrację agencji na kwestiach fiskalnych reakcja rynkowe prawdopodobnie ograniczać się będzie do wyceny obligacji krajowych. Globalnie trudno wskazać potencjalne momenty mogące generować zmienność. Tradycyjnie tydzień po danych payrolls z USA jest uboższy w publikacje. Nie inaczej jest tym razem. Inwestorzy przysłuchiwać się będą wypowiedziom przedstawicieli największych banków centralnych, które jednak nie powinny odbiegać od bieżących narracji ze strony Europejskiego Banku Centralnego, czy amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W rezultacie uważamy, iż w najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie stabilny wokół poziomu 4,32 i będzie oczekiwał na impulsy kolejnych tygodni. Ryzykiem pozostają kwestie geopolityki. Obecnie przede wszystkim związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie, na co ostatnio – około miesiąc temu – złoty zareagował przejściową, ale nerwową wyprzedażą.

 

Zobacz także: Kurs polskiego złotego (PLN) powraca do aprecjacji. Jaka sytuacja pomiędzy euro (EUR) a dolarem (USD)?

Reklama

 

Rynki zagraniczne

Świeżo po posiedzeniu Fed i danych z rynku pracy USA rynek eurodolara pozostaje mało zmienny. Z jednej strony narracja FOMC uległa zaostrzeniu, co jednak było oczekiwane, z drugiej zaś dane makro rozczarowały inwestorów, co nie zdarzyło się od kilku miesięcy. Można zaryzykować, iż obecnie eurodolar szuka na siebie pomysłu. Wsparcia nie powinno stanowić w tym tygodniu kalendarium wydarzeń, gdyż jest ono ubogie w istotne pozycje. W efekcie kurs EUR/USD może w naszej ocenie próbować dojść do 200-dniowej średniej ruchomej (1,0796), jako kontynuacja trendów z ubiegłego tygodnia, by jednak nie znaleźć na tyle silnych argumentów, aby pokonać ten opór techniczny. Niewykluczone zatem, iż najbliższe dni na głównej parze walutowej świata upłyną dość niemrawo. Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii, co dodatkowo wzmacnia przekaz o stabilizacji notowań – ze wskazaniem na anemiczny wzrost - w tym tygodniu.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama