Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego coraz bliżej miesięcznych maksimów [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Kurs złotego coraz bliżej miesięcznych maksimów [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

GE: Dziś o godz. 11:00 poznamy wyliczenie za wrzesień indeksu instytutu ZEW obrazującego oczekiwania analityków i inwestorów dotyczące sytuacji gospodarczej w Niemczech w horyzoncie 6 miesięcy. Konsensus prognoz wskazuje na spadek wskaźnika do -60,0 pkt z -55,3 pkt w sierpniu. Obniżenie się indeksu będzie oznaczać ustanowienie nowej najniższej wartości w historii danych. Nastroje w Niemczech pogarszają m.in. bardzo wysokie ceny gazu a także obawy o jego dostępność w okresie grzewczym związane z polityką dostaw Rosji. Możliwe, że gospodarka Niemiec jest już w recesji, a pogarszające się wskaźniki koniunktury powinny to potwierdzać.

PL: O godz. 14:30 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o bilansie obrotów bieżących za lipiec. Spodziewamy się wzrostu deficytu na rachunku obrotów bieżących do 1840 mln EUR z 1469 mln EUR w czerwcu. To w dużej mierze efekt powiększenia deficytu na rachunku dochodów pierwotnych (mniejsze napływu funduszy z UE), a także zwiększenia deficytu handlowego. Poprawia się natomiast saldo usług, które w ostatnich miesiącach notuje wyższą nadwyżkę. Deficyt obrotów bieżących utrzymuje się na podwyższonym poziomie (ok. 4% PKB), co niekorzystnie wpływa na ocenę perspektyw złotego.

US: Dziś najważniejszą publikacją makro dla rynków finansowych będzie odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w sierpniu (godz. 14:30). Według konsensusu prognoz wskaźnik CPI ma obniżyć się do 8,1% r/r z 8,5% r/r w lipcu. Należy zauważyć jednak, że za spodziewany w sierpniu spadek indeksu odpowiadają ceny energii i paliw, a inflacja bazowa (CPI bez żywności i energii) ma wzrosnąć, według konsensusu, do 6,1% r/r z 5,9% r/r. W naszej ocenie jastrzębia komunikacja Fed, wzrost kosztów pracy przewyższający produktywność pracy oraz bardzo niskie bezrobocie będą uzasadniać trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych Fed w przyszłym tygodniu o 0,75 pkt proc. (podobnie jak na dwóch ostatnich posiedzeniach) do przedziału 3,00-3,25%. Niższy od oczekiwań odczyt CPI może jednak wpłynąć na zmniejszenie skali oczekiwanej podwyżki do 0,50 pkt proc. Niemniej zacieśnianie polityki pieniężnej w USA będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach.

 

Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Członek Rady Polityki Pieniężnej C.Kochalski powiedział wczoraj, że "przestrzeń do dalszych podwyżek stóp znacząco zmalała, a prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek wzrosło". Głos ten dołącza zatem do wypowiedzi A.Glapińskiego, I.Dąbrowskiego i H.Wnorowskiego, którzy oczekują braku podwyżki stóp procentowych w październiku, bądź niewielkiego ich zwiększenia, tj. ponownie o 0,25 pkt proc. W naszym scenariuszu zakładamy jeszcze jedną zwyżkę kosztu pieniądza o 0,25 pkt proc. na posiedzeniu w przyszłym miesiącu. W naszej ocenie im wcześniej RPP zakończy zacieśniania polityki pieniężnej tym dłużej stopy procentowe będą utrzymywane na tak wysokim poziomie.

Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN porusza się poniżej poziomu 4,70 oczekując na rozwój wydarzeń podczas dzisiejszej sesji, w szczególności dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Uważamy, iż dalszy spadek wskaźnika stanowić będzie argument wspierający zwyżkę eurodolara a tym samym także umocnienie złotego do euro. W rezultacie liczymy, iż kurs EUR/USD wzrośnie powyżej poziomu 1,02 a para EUR/PLN walczyć będzie o złamanie poziomu 4,6873 i ustanowienie miesięcznego minimum. Wtorkowym ryzykiem dla złotego są krajowe dane dotyczące rachunku obrotów bieżących w przypadku gdyby deficyt okazał się być wyższy od oczekiwań.

Reklama

Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Dziś w centrum uwagi amerykańskie dane inflacyjne. Jak na dane zareaguje kurs eurodolara?  [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama