Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w kwotowaniu złotego i dolara

Zapowiadane zacieśnianie warunków monetarnych przez coraz większą liczbę banków centralnych doprowadziło do spadków na amerykańskiej giełdzie, przede wszystkim akcji spółek technologicznych. Ogłoszone przez EBC stopniowe wycofywanie wsparcia monetarnego miało pozytywny wpływ na notowania akcji w Europie. Zaskakująca podwyżka stóp Banku Anglii wsparła notowania brytyjskiego funta. EURUSD notował w trakcie sesji dużą zmienność, jednak zakończył sesję powyżej 1,13 z otwarcia.

Złoty pozostawał pod presją, a kurs EURPLN w trakcie sesji zbliżył się do poziomu 4,64, jednak zakończył dzień niecały 1 grosz niżej. W Polsce oficjalnie wykryto pierwszy przypadek wariantu Omikron.

Dziś w centrum uwagi: kurs euro do złotego szaleje - EURUSD pokazał w trakcie sesji dużą zmienność. Sprawdź najnowsze notowania kursów walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, GBPPLN, EURUSD] - 1Dziś w centrum uwagi: kurs euro do złotego szaleje - EURUSD pokazał w trakcie sesji dużą zmienność. Sprawdź najnowsze notowania kursów walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, GBPPLN, EURUSD] - 1

Publikowane dziś krajowe dane z rynku pracy za listopad pokażą wg naszej prognozy przyspieszenie tempa wzrostu płac do 9,2% r/r z 8,4% r/r miesiąc wcześniej, co będzie oznaczało, że lekkie wyhamowanie dynamiki płac w październiku miało charakter przejściowy. Jednocześnie szacujemy, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w listopadzie o 0,6% r/r. Nasza prognoza jest wyższa od konsensusu zarówno w przypadku płac, jak i zatrudnienia.

Indeks Ifo grudzień pozwoli ocenić wpływ rekordowego wzrostu zakażeń na koniunkturę w Niemczech

Reklama

W danych z sektora przemysłowego będziemy szukać potwierdzenia nastrojów recesyjnych wywołanych przez ograniczenia podażowe i niższy popyt z Azji.

Drugi szacunek inflacji HICP w strefie euro za listopad nie powinien wzbudzić wielu emocji, a najbardziej prawdopodobne jest potwierdzenie wstępnego odczytu na poziomie 4,9% r/r dla HICP oraz 2,6% r/r dla inflacji bazowej. EBC daje do zrozumienia, że wzrost inflacji ma charakter przejściowy i nie wymaga reakcji polityki pieniężnej.

Czytaj więcej