Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres kursu USD/JPY

Odczyt za czerwiec wskazuje na wartość 2,2% r/r, przy prognozie wielkości 2,3%. Przemysłowy indeks PMI dla USA oraz Francji w czerwcu to odpowiednio 51,6 (wstępny odczyt 51,7) oraz 45,4 (wstępny odczyt 45,3). Ten sam wskaźnik lepiej prezentuje się natomiast we Włoszech (45,7 wobec 44,4), gdzie usługowy PMI okazał się zgodny z oczekiwaniami (53,7).

Interesujące dane na temat rynku mieszkań prezentuje National Association of Realtors. Według instytucji mediana ceny ofertowej mieszkań osiągnęła rekordową wartość $419,300, co oznacza wzrost o prawie 6% w porównaniu do roku poprzedniego. Jeszcze ciekawiej prezentuje się natomiast faktyczna sprzedaż nieruchomości, która spadła do 4,1 miliona. Jest to spadek o 6% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 40% niższy wynik od objęcia prezydentury przez Joe Bidena. Jednym z możliwych wytłumaczeń paradoksu wyższych cen ofertowych przy mniejszej liczbie transakcji jest wysoki koszt lokum zastępczego, w znacznej mierze spowodowanym kosztem hipoteki przekraczającym 7,5%.

 

Na rekordowo wysokich poziomach znajduje się dzisiaj para walutowa USD/JPY, tj. 161.91. Japońska waluta nie była tak słaba względem dolara od 1986 roku. Sytuacja ta wzmacnia japoński eksport, zwiększając jednocześnie koszty importu. Słabnąca waluta motywuje również do inwestowania w aktywa poza Japonią, m.in. w obligacje USA. 10-letnie japońskie obligacje rządowe oprocentowane są na 13-letnich rekordowych poziomach wysokości 1.11%. Rynek zdaje się spodziewać podwyższenia stóp procentowych przez BOJ w celu wzmocnienia jena.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Notowania USD/JPY, YTD, źródło: baha.com

 

Dzisiaj wieczorem opublikowane mają zostać minutki Fed, które mają wskazać nam dalsze zamiary Rezerwy Federalnej. Jerome Powell we wtorek oznajmił, że w dalszym ciągu podążamy we właściwym kierunku w walce z inflacją. Prezes Fed wskazuje, że przed luzowaniem polityki monetarnej, musimy uzyskać większą pewność dotarcia do poziomu 2% inflacji. Rynki zdają się wierzyć w narracje miękkiego lądowania. W rzeczywistości jednak przez przeszło 100 lat istnienia Rezerwy Federalnej „soft landing” pozostaje niejako mitem, gdyż obniżanie stóp procentowych w odpowiedni na recesje historycznie związane jest się z utratą miejsc pracy. Członkowie Fedu także o tym wiedzą. Jak zawsze prym przewodni wiedzie jednak „forward guidance” oraz „this time is different”.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wykres kursu USD/JPY