Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nieruchomości rekordowo puste. Problemy na rynku pracy jednym z powodów

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości w San Francisco jest w kryzysie. Co trzecie biuro jest puste w mieście, które jeszcze niedawno tętniło biznesowym życiem. Biznesy się wycofują, a miasto walczy o powrót najemców. Problemy szybko nie ustaną.

Nieruchomości rekordowo puste. Problemy na rynku pracy jednym z powodów
San Francisco i most Golden Gate, Freepik.
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaki jest powód załamanie na rynku nieruchomości biurowych w USA?
  • Jak poważne są te problemy?
  • Czy ten kryzys będzie miał swoje rozwiązanie?

 

Rekordowo puste biura w San Francisco

Wskaźnik pustostanów w San Francisco jest obecnie rekordowy. Jest on najwyższy spośród wszystkich amerykańskich metropolii. W II kwartale 2024 roku było to zatrważające 36,8%, podało CBRE.

Tak wysoka liczba rodzi pytania o przyszłość miasta jako centrum innowacji i handlu, z którym San Francisco jeszcze niedawno się kojarzyło.

Trend pracy zdalnej i masowe zwolnienia w branży technologicznej wydrążyły ogromną dziurę w rynku nieruchomości tego miasta. Niektórzy twierdzą, że to już koniec pewnej ery. Inni, że jest to tylko tymczasowe niepowodzenie. Problem w tym, że trwa ono już ponad 4 lata.

San Francisco nigdy nie pozbierało się po pandemii. Pracownicy zostali odesłani do domów, a technologicznym firmom nie zależy na tym, by w zinformatyzowanym świecie przychodzili oni do biur.

Co więcej, 2 lata temu w branży “high-tech” nadeszło spowolnienie. Od początku 2022 roku firmy technologiczne zwolniły ponad 530 tys. pracowników, wynika z danych Layoffs.fyi. Zwalniali wszyscy giganci: Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Tesla czy Microsoft.

Reklama

Pewnym czynnikiem odrodzenia branż był jednak trend sztucznej inteligencji. Jednak nie aż tak dużym, by odwrócić skutki zwijania się firm.

„San Francisco jest z pewnością centrum sztucznej inteligencji, ale sztuczna inteligencja nie uratuje rynku nieruchomości komercyjnych w San Francisco. Ona tylko trochę pomoże” - stwierdzili analitycy Cushman and Wakefield.

“Na rynku pojawiają się pozytywne oznaki (...) Liczba miejsc pracy w biurach ustabilizuje się po gwałtownym spadku. Wygląda jednak na to, że jest więcej miejsca na spadek czynszów i na wzrost pustostanów. Niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi może być czynnikiem opóźniającym zawieranie nowych umów najmu” - dodali.

 

Kryzys trwa w wielu miastach USA

Załamanie na rynku nieruchomości biurowych w USA ma miejsce zwłaszcza tam, gdzie swoje placówki i siedziby ma dużo firm technologicznych.

Inny raport przygotowany przez Arbor Data Science pokazał, że San Francisco jest miastem, gdzie wskaźnik pustostanów jest najwyższy i wynosi 25,4%.

Reklama

 

Wykres: Miasta z najwyższym oraz najniższym wskaźnikiem pustostanów w sektorze nieruchomości biurowych w Stanach Zjednoczonych.

nieruchomosci rekordowo puste problemy na rynku pracy jednym z powodow grafika numer 1nieruchomosci rekordowo puste problemy na rynku pracy jednym z powodow grafika numer 1

Źródło: CommercialEdge, Arbor Data Science.

 

Na drugim miejscu jest Houston z 23,8%, a potem Seattle z 23,2%, Austin z 22,9% oraz Denver (22,1%). To metropolie słynące z bycia siedzibą firm technologicznych.

Reklama

Ogółem, wskaźnik pustostanów nieruchomości biurowych w całych USA osiągnął poziom 19,8%. To więcej niż w trakcie pandemii w 2020 roku czy wcześniej w trakcie globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Moody’s prognozuje, że przez najbliższe dwa lata sytuacja może się jeszcze pogarszać. Obecne 19,8% może przerodzić się nawet w 24% pustostanów w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Zobacz również: Fundusze przejmą 4 razy więcej mieszkań do 2028 roku w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama