Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta (GBP) do dolara (USD) pozostaje w ruchu wzrostowym. Spokojny start w Europie, negocjacje handlowe w toku

|
selectedselectedselected
Kurs funta (GBP) do dolara (USD) pozostaje w ruchu wzrostowym. Spokojny start w Europie, negocjacje handlowe w toku
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozmowy handlowe między USA i Chinami wciąż pozostają najważniejszym tematem rynkowym.  Pozytywne informacje ze strony USA pomogły w zeszłym tygodniu wzmocnić europejskie i amerykańskie rynki akcji.

Larry Kudlow, doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa oraz Wilbur Ross,

amerykański sekretarz biznesu, wyrazili optymizm, że negocjacje wkrótce się zakończą. Komentarz administracji Trumpa pomógł notowaniom Dow Jones, S&P 500 i NASDAQ 100 w osiągnięciu nowych rekordów w piątek. Komentarze napędzają byczy sentyment, chociaż wydaje się, że prezydent Trump nie chce wycofać taryf. Strona amerykańska chciałaby, aby poczyniono więcej ustępstw w odniesieniu do własności intelektualnej, podczas gdy strona chińska balansuje wokół wielkości zakupów rolnych, o które apelują USA.

W nocy Chiny obniżyły wskaźnik repo o pięć punktów do 2,5% - była to pierwsza obniżka od 2015 roku. Posunięcie to wywołało dyskusje na temat dalszych impulsów stymulacyjnych z Pekinu. Liu He, wicepremier Chin, przeprowadził w weekend konstruktywne rozmowy ze Stevem Mnuchinem i Robertem Lighthizerem. Dyskusje koncentrowały się na pierwszej fazie umowy handlowej. Fakt, że do nich doszło, jest pozytywnie oceniany przez przedsiębiorców.

W ubiegłym tygodniu ujawniono, że niemiecka gospodarka wzrosła o 0,1% w trzecim kwartale, zatem kraj ten zdołał uniknąć technicznej recesji. Wiadomość ta powinna zdjąć nieco presji z administracji w Berlinie, jednak traderzy nie stracili z oczu faktu, że potęga strefy euro ledwo wykazuje wzrost. Jens Weidman, szef Bundesbanku, powiedział, że Niemcy nie są w kryzysie gospodarczym, co jest zgodne z sentymentem wielu uczestników rynku, jednak obecna sytuacja dużo mówi o stanie gospodarki. Gdyby sytuacja Deutsche Banku nadal się pogarszała, mogłoby to utorować drogę kryzysowi w tym kraju.

Donald Trump nie podjął decyzji w sprawie taryf samochodowych w UE. Zgodnie z pogłoskami prezydent USA ma przełożyć ją o 6 miesięcy.

Reklama

 

W USA w piątek opublikowane zostały mieszane wyniki ekonomiczne. Raport sprzedaży detalicznej wykazał wzrost o 0,3%, co nieznacznie przekroczyło prognozę 0,2%. Było to odbicie z -0,3% zanotowanych w poprzednim miesiącu. Produkcja przemysłowa wykazała wynik 0,8%, przy prognozie -0,4%.

Funt brytyjski dobrze sobie radzi na tle wyników sondaży, które stawiają Partię Konserwatywną na czele.

 

Na początku ubiegłego tygodnia cena złota spadła do minimum z trzech miesięcy,

ponieważ apetyt inwestorów na ryzyko zaostrzył się. Dolar notował w piątek spadki, co pomogło odreagować notowaniom kruszcu. Rezerwa Federalna zasugerowała, że w najbliższym czasie nie będzie zmieniać stóp procentowych, więc możemy oczekiwać, że dolar stanie się silniejszy w średnim okresie. Jeśli notowania amerykańskiej waluty wzrosną, prawdopodobnie utrzyma to presję na złocie.

Kurs euro do dolara EURUSD – notowania rosną od ponad miesiąca i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1041, możliwy jest retest 1,1100. Spadek poniżej 1,1041 może oznaczać, że para przechodzi w szerszy trend spadkowy, dla którego celem może być 1,0879.

Reklama

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – para pozostaje w ruchu wzrostowym a wyraźne przełamanie w górę 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą zatrzymać się w okolicy 200-dniowej MA przy  1,2702.          

 

Kurs euro do funta EURGBP – para pozostaje w trendzie spadkowym, więc poziom 0,8471 może być kolejnym celem. Przełamanie powyżej 0,8760 może skierować kurs na 50-dniową MA przy 0,8750.  

 

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,21, celem może być 110,00. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.    

Reklama

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 7,300.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 16 punktów do 13,225.

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 5,936. 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – nowe rekordy na amerykańskich indeksach jedynie podtrzymały sentyment na kontraktach CFD – większość Klientów CMC Markets czeka na korektę. Pozycje krótkie posiada 76% przeprowadzających transakcje na tym rynku i stanowią one 63% wartości. Względem poprzedniego dnia stan ten zmniejszył się o 1 punkt procentowy pod względem ilości Klientów i 2 punkty procentowe pod względem wartości

Reklama

Indeks Produktów Rolnych –  będące przedmiotem amerykańsko-chińskiego  sporu handlowego produkty rolne cieszą się uznaniem „byczo” nastawionych Klientów. 75% z nich posiada na Indeksie Produktów Rolnych  (obejmującym  m.in. soję, kukurydzę, pszenicę, kawę i 8 innych surowców rolnych) pozycje długie, a wartość tych pozycji stanowi 57% wartości.

Kurs euro do dolara EUR/USD  -  na głównej parze oczekiwania są bardzo mieszane. 62% Klientów CMC Markets oczekuje umocnienia się euro względem dolara, jednak wartość pozycji jest wyraźnie po stronie dolara – 62% wartości na EUR/USD  stanowią pozycje krótkie. Zmiany względem poprzedniego dnia są czysto kosmetyczne – wartość pozycji krótkich zwiększyła się o 1 punkt procentowy.

Spokojny start w Europie, negocjacje handlowe w toku - 1Spokojny start w Europie, negocjacje handlowe w toku - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Reklama
Reklama