Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). Sprawdź, jakie wydarzenia będą wpływać na rynek walutowy w najbliższych dniach!

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). Sprawdź, jakie wydarzenia będą wpływać na rynek walutowy w najbliższych dniach! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • do najważniejszych odczytów makroekonomicznych tygodnia będą należeć czwartkowy odczyt PKB USA za IQ
  • W środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC
  • We wtorek poznamy wstępne odczyty PMI dla czołowych gospodarek (Japonia, Niemcy, strefa euro, USA)
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Poniedziałek, 22 maja

Poniedziałkowa sesja rozpocznie się od decyzji Ludowego Banku Chin w sprawie stóp procentowych. Obecna wysokość jednorocznej stopy procentowej wynosi 3,65% i jej zmiana nie jest scenariuszem bazowym. Ostatnia obniżka oprocentowania w Chinach miała miejsce w lipcu zeszłego roku (z poziomu 3,70%), a wcześniej w grudniu 2021 roku (cięcie z 3,80%). Poniedziałkowa decyzja zostanie ogłoszona o godz. 3:15.

O godz. 10:00 poznamy komplet danych z polskiego przemysłu  i rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny opublikuje kwietniowe dane na temat cen produkcji budowlano-montażowej oraz produkcji sprzedanej przemysłu (czyli inflacji producentów). W przypadku inflacji PPI (producenckiej) oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika do 7% w skali roku z 10,1% r/r odnotowanych w marcu.

Oprócz tego GUS pokaże dane na temat kwietniowej produkcji przemysłowej - prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie -3,5% w skali roku (niewyrównany sezonowo), wobec -2,9% r/r w marcu.

W poniedziałek pokażmy też kwietniowe dane na temat poziomu wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Prognoza dotycząca wzrostu przeciętnej płacy w kwietniu to 12,1% w skali roku (wobec 12,6% r/r w marcu).

O godz. 11:00 rozpocznie się konferencja prezesa członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Luisa de Guindosa.

Reklama

W poniedziałek nie odbędzie się sesja handlowa w Kanadzie z powodu Dnia Zwycięstwa.

Sprawdź także: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 22.05.23

 

Wtorek, 23 maja

Drugi dzień kolejnego tygodnia handlowego upłynie przede wszystkim pod znakiem wstępnych odczytów PMI za maj.

O godz. 1:00 poznamy szacunkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu i usług Australii.

O godz. 2:30 opublikowany zostanie wstępny odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Japonii.

O godz. 9:30 poznamy szacunkowy odczyt niemieckiego PMI, zarówno dla usług, jak i przemysłu. Szacowany odczyt przemysłowego PMI to 45 pkt., wobec 44,5 pkt. odnotowanych w kwietniu. W przypadku PMI dla usług prognoza zakłada nieznaczne pogorszenie nastrojów (do 55,5 pkt., z 56 pkt. w kwietniu).

Reklama

Pół godziny później (o godz. 10:00) poznamy odczyty przemysłowego i usługowego indeksu PMI dla całej strefy euro.  Podobnie jak w przypadku Niemiec, analitycy oczekują poprawy nastrojów w przemyśle i nieznacznego pogorszenia odczytu indeksu dla usług. Oczekiwania wobec PMI dla przemysłu to 46,3 pkt., w porównaniu do 45,8 pkt. w kwietniu, zaś w przypadku indeksu dla usług: 55,5 pkt., wobec 56,2 pkt. miesiąc wcześniej.

W tym samym czasie (godz. 10:00) Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat kwietniowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Prognozy dotyczące sprzedaży detalicznej zakładają odczyt na poziomie 3,8% w skali roku, wobec 4,8% r/r miesiąc wcześniej. W przypadku produkcji budowlano-montażowej szacowany odczyt za kwiecień to 1,8% w skali roku, wobec -1,5% w marcu.

O godz. 10:30 opublikowane zostaną szacunkowe odczyty przemysłowego i usługowego PMI dla Wielkiej Brytanii za maj.

O godz. 14:00 Narodowy Bank Węgier podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Aktualnie stopa referencyjna na Węgrzech wynosi 13%, a ostatnia podwyżka stóp miała miejsce w sierpniu zeszłego roku. Przy ponad 24% inflacji na Węgrzech nie ma również szans na cięcie oprocentowania, dlatego też zmiana obecnego poziomu stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu nie jest brana pod uwagę przez analityków.

O godz. 15:45 poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się nieznacznego pogorszenia nastrojów w maju, zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w usługach. Prognoza zakłada odczyt przemysłowego PMI na poziomie 49,2 pkt. (wobec 50,2 pkt. miesiąc wcześniej), zaś w przypadku indeksu dla usług prognozowany jest odczyt na poziomie 53,5 pkt., wobec 53,6 pkt. w kwietniu.

O godz. 16:00 poznamy wyniki sprzedaży nowych domów w USA za kwiecień - analitycy spodziewają się spadku do 665 tys. z 683 tys. w marcu.

Reklama

W tym samym czasie Fed z Richmond opublikuje odczyt swojego indeksu aktywności gospodarczej. Odczyt poniżej zera oznacza spadek aktywności (od poprzedniego odczytu), a powyżej wzrost. W kwietniu odczyt indeksu wyniósł -10 pkt.

Sprawdź także: Zerknij na prognozy walutowe dla dolara, euro oraz eurodolara: nie daj się zaskoczyć

 

Środa, 24 maja

Na środowej sesji Bank Centralny Nowej Zelandii podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki oprocentowania, tym razem o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,50% stopy referencyjnej. Ostatnia podwyżka stóp w Nowej Zelandii miała miejsce na posiedzeniu RBNZ w kwietniu - wówczas wyniosła ona 50 pb.

O godz. 8:00 poznamy komplet danych na temat kwietniowej inflacji w Wielkiej Brytanii - mowa o wskaźnikach inflacji konsumenckiej (CPI), bazowej, producenckiej (PPI), bazowej producentów i inflacji z uwzględnieniem kosztów obsługi kredytu hipotecznego (RPI).

W przypadku inflacji CPI analitycy prognozują spadek rocznej dynamiki do 8,3%, wobec 10,1% r/r odnotowanych w marcu, zaś w przypadku inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 6,1% r/r, wobec 6,2% w skali roku odnotowanych w marcu.

O godz. 11:30 rozpocznie się wystąpienie prezesa Banku Anglii (Andrew Bailey).

Reklama

O godz. 19:45 wystartuje konferencja prasowa prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde.

O godz. 20:00 zostanie opublikowany protokół z majowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Sprawdź także: Ten start-up chce być konkurencją dla Muska i Bransona ... i ma szansę na całkiem spore finansowanie

 

Czwartek, 25 maja

Na czwartkowej sesji o godz. 8:00 poznamy ostateczny odczyt PKB Niemiec za pierwszy kwartał. Wstępny odczyt wskazał na zerową dynamikę wzrostu gospodarczego Niemiec w ujęciu kwartalnym (dane wyrównane sezonowo), wobec spadku PKB o 0,5% k/k w czwartym kwartale zeszłego roku.

O godz. 10:00 GUS opublikuje dane na temat stopy bezrobocia w Polsce za kwiecień. Prognoza zakłada nieznaczny spadek bezrobocia do 5,3%, wobec 5,4% w marcu.

O godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Centralnego Turcji w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy nie spodziewają się zmiany obecnego poziomu oprocentowania (stopa benchmarkowa 8,5%).

Reklama

Do najważniejszych odczytów czwartkowej sesji będą należeć dane z USA - o 14:30 poznamy drugi szacunkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał. Pierwszy odczyt wskazał na annualizowany wzrost PKB w wysokości 1,1% (wobec 2,6% w czwartym kwartale 2022). Oprócz tego Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje dane na temat deflatora PKB (wskazującego jaki odsetek wzrostu gospodarczego wynika z samej inflacji) oraz wskaźniki konsumpcji prywatnej, w tym PCE Core, pokazujący kwartalną zmianę wydatków konsumentów z wyłączeniem żywności i energii.

O godz. 17:00 opublikowany zostanie odczyt indeksu Fed z Kansas City.

Sprawdź także: Dywidendy na GPW i NewConnect – zobacz co się stało w mijającym tygodniu

 

Piątek, 26 maja

Na piątkowej sesji o godz. 8:00 opublikowane zostaną odczyty kwietniowej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie -3,1% w skali roku.

O 14:30 poznamy dane na temat wydatków Amerykanów w kwietniu. Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje odczyt wskaźnika PCE Core (kwietniowa prognoza to 0,3% w ujęciu miesięcznym), a także dane na temat dochodów i wydatków gospodarstw domowych w USA.

W tym damym czasie (14:30) Census Bureau pokaże kwietniowe dane na temat zamówień na dobra trwałe (w tym bez środków transportu).

Reklama

O godz. 16:00 poznamy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za maj, który jest wskaźnikiem nastrojów konsumentów. Oczekiwany wynik to 57,7 pkt., co oznacza pogorszenie nastrojów wobec odczytu z kwietnia (63,5 pkt.). Oprócz tego Uniwersytet Michigan opublikuje też dane na temat krótko i długoterminowych oczekiwań inflacyjnych Amerykanów.

Sprawdź także: Mainstreamowe przygotowanie gruntu pod gigantyczne kłopoty USD

 

**************

Kursy walutowe NBP 22 maja 2023: trzęsienie na kursach najważniejszych walut

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama