Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ten start-up chce być konkurencją dla Muska i Bransona ... i ma szansę na całkiem spore finansowanie

|
selectedselectedselected
Ten start-up chce być konkurencją dla Muska i Bransona ... i ma szansę na całkiem spore finansowanie | FXMAG INWESTOR
Precious Playload
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Precious Payload to start-up, który chce konkurować z Muskiem oraz Bransonem. Udostępniona platforma ma ułatwić rezerwację lotów i śledzić postępy w wysyłaniu satelit, zarówno w celach naukowych, jak i komercyjnych. 

 

  • Start-up z Abu Dhabi chce być “platformą Booking” dla startów rakiet. 
  • Platforma umożliwia twórcom ładunków na całym świecie przeglądanie potencjalnych komercyjnych startów ich statków kosmicznych.
  • Firma została przeniesiona na Bliski Wschód, aby skorzystać z rekordowego finansowania od rządu ZEA. 

 

Precious Payload - Booking dla przestrzeni kosmicznej? 

Platforma uruchomiona w 2021 r. daje użytkownikom możliwość planowania oraz zarządzania misjami kosmicznymi na całym świecie. Precious Payload gromadzi informacje ze wszystkich agencji kosmicznych, informując o najbliższych startach rakiet. Klientami docelowymi mają być naukowcy i przedsiębiorcy. 

Reklama

 

 

“Podobnie jak w wynikach wyszukiwania w systemie rezerwacji, możesz zobaczyć wszystkie dostępne na rynku starty rakiet na całej planecie” - instruuje Andrey Maksimov, dyrektor generalny i założyciel PP.

Firma analizuje standardy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, tworząc własną listę specyfikacji. Dzięki temu starty mają być zgodnie z przepisami, niezależnie od miejsca. Pozwoliło to na skrócenie czasu planowania misji nawet o sześć miesięcy. Jak przekazał CEO portalowi CNN Business, celem start-upu jest osiągnięcie startów w ciągu „jednego roku i 1 miliona dolarów”.   

Zobacz również: Boom na turystykę, to będzie rekordowy rok! Sprawdziliśmy, które spółki warto mieć w swoim portfelu

Reklama

 

Firma została założona w 2017 r. w USA, po czym zebrała finansowanie Doliny Krzemowej. Następnie jej siedziba została przeniesiona do Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Decyzja o wyjściu poza rynek amerykański była podyktowana rosnącą konkurencją ze strony podobnych inicjatyw. W ZEA agencja kosmiczna została założona dopiero w 2014 r., jest to zatem jeden z młodszych podmiotów. W 2022 r. ogłoszono program finansowania młodych emirackich firm w ramach dywersyfikacji gospodarki. Jeśli PP uda się pozyskać finansowanie rządowe, stanie się najszybciej rozwijającym się podmiotem w branży.  

Zobacz również: Wyrocznia z Omaha agresywnie skupuje akcje naftowego giganta! Przewiduje kolejny wzrost cen ropy?

 

Start-up spełnia marzenia Bransona? 

Przełomem dla komercjalizacji branży kosmicznej miał być rok 2021, gdy Blue Origin LLC oraz Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) uruchomiły projekt podróży kosmicznych. Podobną drogą podążył Virgin Galactic, wysyłając turystów na skraj kosmosu. Zgodnie z zapowiedziami, komercyjne podróże na szerszą skalę miały rozpocząć się w 2024 r. Po drodze wydarzyło się sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji, m.in. wojna za wschodnią granicą UE czy recesja, co uniemożliwiło realizację planów we wskazanym terminie. 

Młode przedsiębiorstwo chce korzystać z faktu, że w ciągu ostatnich czterech dekad koszt wysłania ładunku w przestrzeń kosmiczną spadł o ok. 95%. Dla porównania Elon Musk w ramach firmy SpaceX oferuje rozłożenie kosztów wysłania ładunku w przestrzeń kosmiczną za pośrednictwem platformy „rideshare”. Precious Playload wychodzi poza ten zakres, na jednej platformie łącząc wszystkie elementy misji kosmicznej, w tym ubezpieczenie i zgodę organów regulacyjnych.  

Reklama

Oprócz Elona Muska, plany podbicia przestrzeni kosmicznej miał również Richard Branson. Firma Virgin Orbit należąca do Virgin Group ogłosiła swój upadek kilka tygodni temu. O upadłości miał przesądzić brak możliwości pozyskania finansowania na dalszy rozwój firmy. Usługi wystrzeliwania satelit powiązane były z podmiotem oferującym loty kosmiczne Virgin Galactic. Rozczarowujące rezultaty testów kosmicznych sprawiły, że obecnie notowania VG wydają się szorować po dnie. 

Zobacz również: Wstrzymana działalność, pracownicy na urlopach do odwołania i krach na akcjach

 

Notowania Virgin Galactic na tle NYSE Composite

ten start up chce byc konkurencja dla muska i bransona i ma szanse na calkiem spore finansowanie grafika numer 1ten start up chce byc konkurencja dla muska i bransona i ma szanse na calkiem spore finansowanie grafika numer 1

Źródło: Trading View 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama