Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara reaguje na rekordowo niskie bezrobocie w USA

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego była publikacja danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie publikowane były taże dane z rynku pracy w Kanadzie i w efekcie największe wahania obserwowaliśmy w przypadku kursu USD/CAD. Dane z obu krajów dały na początku nieco złudne wrażenie. Zaskoczyły przede wszystkim te ze Stanów Zjednoczonych, które omawialiśmy w naszym wcześniejszym raporcie.

 

Czytaj również: Kurs dolara pnie się w górę dzięki bankowi centralnemu

 

Dane z Kanady wcale nie takie dobre

Najważniejsze dane z kanadyjskiego rynku pracy:

  • Zmiana zatrudnienia (ogółem): +63,3 tys. (prognoza: +25,0 tys.; w sierpniu: -51,6tys.)
  • Zmiana zatrudnienia na pełny etat: -16,9 tys. (w sierpniu: +40,4 tys.)
  • Zmiana zatrudnienia na niepełny etat: +80,2 tys. (w sierpniu: -92,0 tys.)
  • Stopa bezrobocia: 5,9% (prognoza: 5,9%; w sierpniu: 6,0%)
  • Uczestnictwo w rynku pracy: 65,4% (prognoza: 65,3%; w sierpniu: 65,3%)
Reklama

W ubiegłym miesiącu dane na temat zatrudnienia w Kanadzie mocno rozczarowały i negatywnie odbiły się na notowaniach dolara kanadyjskiego. Było to związane z bardzo mocnym spadkiem zatrudnienia. Efekt tego spadku osłabiał jednak fakt mocnego wzrostu zatrudnienia na pełny etat przy bardzo silnym spadku zatrudnienia na niepełny etat. W tym miesiącu mamy do czynienia z sytuacją zgoła przeciwną. Zatrudnienie wzrosło wyraźnie powyżej oczekiwań. Odbyło się to jednak przy spadku zatrudnienia na pełny etat i mocnym wzroście zatrudnienia na niepełny etat. W efekcie informacje z perspektywy dolara kanadyjskiego nie są aż tak dobre, jak wskazywałaby na to analiza sumarycznej zmiany zatrudnienia. Pozytywny jest jednak spadek stopy bezrobocia przy wzroście uczestnictwa w rynku pracy.

 

Dane z USA w sumie nie takie złe

Najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy:

  • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +134 tys. (prognoza:+ 185 tys.; w sierpniu: +270 tys.)
  • Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym: +121 tys. (prognoza: +180 tys.; w sierpniu: +254 tys.)
  • Wzrost wynagrodzeń (m/m): +0,3% (prognoza: +0,3%; w sierpniu: +0,3%)
  • Stopa bezrobocia: 3,7% (prognoza: 3,8%; w sierpniu 3,9%)
  • Uczestnictwo w rynku pracy: 62,7% (w sierpniu: 62,7%)

 

Dane ze Stanów Zjednoczonych miały charakter przeciwny do tych z Kanady. Tutaj z początku widoczne było rozczarowanie. Było one widoczne m.in. w danych na temat zatrudnienia, choć tak naprawdę tylko na pierwszy rzut oka. Pomimo wcześniejszych pozytywnych sygnałów jakie dały odczyty ADP i ISM, zatrudnienie we wrześniu wzrosło znacząco słabiej od prognoz. Różnica wyniosła aż 51 tys., ale należy zauważyć, że została ona w pełni zrekompensowana przez rewizję danych za sierpień. Wzrost zatrudnienia dla tego miesiąca był o 69 tys. wyższy niż podano miesiąc temu. To sprawia, że najgorszy odczyt NFP od roku wcale nie wygląda już tak negatywnie.

Za wzrost zatrudnienia we wrześniu w większości odpowiadał sektor usług. Tutaj zatrudnienie wzrosło o 75 tys. (miesiąc wcześniej o 217 tys.). Zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 46 tys. (miesiąc wcześniej o 37 tys.), a w sektorze publicznym o 13 tys. (miesiąc wcześniej o 16 tys.).

Reklama

Stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła we wrześniu do poziomu 3,7%, co oznacza, że aktualnie jest ona najniższa od ponad 48 lat. Pokazuje to jak ciasny staje się amerykański rynek pracy.

Dane na temat wynagrodzeń, które w ostatnich miesiącach były tak ważne dla rynku walutowego, w przypadku września okazały się zgodne z prognozami. Dokonano jednak negatywnej rewizji danych za sierpień (z +0,4% m/m do 0,3% m/m), co jest niekorzystne dla dolara amerykańskiego.

 

Silne wahania kursu dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego

Reakcja rynku walutowego na dane z gospodarek USA i Kanady pokazała, że uczestnicy rynku nie dali się zmylić ogólnemu obrazowi obu raportów. Choć dane z Kanady okazały się lepsze od oczekiwań, to dogłębna analiza wzrostu zatrudnienia pokazała, że wcale nie są tak dobre. Po krótkim wahnięciu kursu CAD w górę obserwowaliśmy więc osłabienie dolara kanadyjskiego. Z kolei dane ze Stanów Zjednoczonych na pierwszy rzut oka były słabe i wywołały chwilowe osłabienie USD, ale ten ruch został jednak bardzo szybko odwrócony. Co ciekawe, reakcja rynku pokazuje, że ten nie przejął się aż tak bardzo rewizją danych o wynagrodzeniach. Sumarycznie lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu, a także spadek stopy bezrobocia okazały się wystarczającym sygnałem tego, że rynek pracy staje się coraz ciaśniejszy i presja na wynagrodzenia i tak musi się pojawić.

W przypadku pary USD/CAD pierwotną reakcją na dane był spadek o około 30 pipsów, po którym nastąpił wzrost kursu o około 70 pipsów. W ten sposób ogólna sytuacja techniczna nie wyjaśniła się znacząco. Kurs odbił się od wsparcia przy poziomie 1,2900, pokazując, że aktualna korekta wzrostowa może być jeszcze kontynuowana. W takim scenariuszu możemy spodziewać się testu poziomu 1,2990 przed ewentualnym powrotem do średnioterminowego trendu spadkowego. Jeśli jednak piątkowa świeca zamknie się poniżej poziomu 1,2900, to będzie to sygnał powrotu do spadków.

 

USD/CAD – dane fundamentalne nie wyjaśniły sytuacji na rynku

Reklama

USD/CAD – dane fundamentalne nie wyjaśniły sytuacji na rynkuUSD/CAD – dane fundamentalne nie wyjaśniły sytuacji na rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama