Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: Wszystkie oczy skierowane na Powella

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: Wszystkie oczy skierowane na Powella | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsza sesja giełdowa upływała pod znakiem względnej słabości w oczekiwaniu na przesłuchanie Przewodniczącego FED Jerome Powella przez Senacką Komisją Bankową. Jego wystąpienie nie przyniosło żadnych zaskakujących rewelacji, jednak mimo tego rynki europejskie zareagowały wyprzedażą. Również S&P 500 banks zareagował drastyczną przeceną w wysokości niemal 2,5%. Jednym z powodów może być próba “odczytania między wierszami” intencji  FED w zakresie przyszłości prowadzenia polityki monetarnej. W wypowiedzi Jerome Powella dały się słyszeć przebłyski jastrzębiej tendencji do podnoszenia stóp procentowych, jeżeli stan gospodarki nadal będzie przejawiał tendencje proinflacyjne.

 

 

Z ważniejszych stwierdzeń, które padły podczas wystąpienia były: “Ceny surowców pozostają wysokie. Ceny nieruchomości wzrosły ekstremalnie w ostatnich kilkunastu-kilkudziesięciu miesiącach”, “Niedopasowanie między podażą a popytem jest nadal widoczne zarówno w sektorze towarów, jak i na rynku pracy” oraz  “Inflacja bazowa nie spadła tak szybko jak chciałby tego Fed”. W konsekwencji rynki odczytały wypowiedź Jerome Powella jako deklarację, iż FED posiada wszelkie narzędzia do tego, by zdusić inflację i zrobi to, jeśli na szali będzie leżało zduszenie inflacji.

Reklama

 

Temat inflacji jest aktualny również w naszym kraju, zwłaszcza w kontekście jutrzejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w zakresie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Zdaje się, że w aktualnej sytuacji gospodarczej najbardziej prawdopodobną decyzją, jaką może podjąć Rada Polityki Pieniężnej jest utrzymanie stóp procentowych na aktualnym, niezmienionym poziomie. W trakcie samej decyzji nie powinniśmy doświadczyć żadnej niespodzianki – inflacja za styczeń wypadła nieco niżej od oczekiwań, choć jednocześnie w marcu Radzie powinna być już znana najnowsza projekcja. Dalsze podnoszenie stóp procentowych mogłoby wpłynąć negatywnie na i tak już stosunkowo trudną sytuację rynkową, w której coraz wyraźniej widać pierwsze sygnały spowolnienia gospodarczego. Aktualny konsensus rynkowy zakłada możliwe obniżenie poziomu stóp procentowych na przełomie 2023 i 2024 roku, z tendencją na Q1’24.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kietliński

Maciej Kietliński

Makler Papierów Wartościowych (lic.nr 3261), zawodowo analityk rynku akcji, specjalizujący się w Giełdzie Papierów Wartościowych. Publicysta ekonomiczny goszczący na łamach Parkietu i Strefy Inwestorów. Autor komentarzy giełdowych dla Inwestorzy.tv oraz PAP Biznes. Aktywny inwestor giełdowy od ponad 10 lat. Doktorant SGH w dyscyplinie ekonomia. Hobbystycznie pasjonat podróżowania, przemawiania publicznego i łucznictwa tradycyjnego.


Reklama
Reklama