Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – mocna zwyżka notowań eurodolara (EURUSD), polski złoty (EURPLN) czeka na nowe impulsy

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – mocna zwyżka notowań eurodolara (EURUSD), polski złoty (EURPLN) czeka na nowe impulsy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji sprzedanej w przemyśle we wrześniu. Według naszych szacunków wzrosła ona o 6,8% r/r po wzroście o 13,2% r/r w sierpniu, a za spodziewaną niższą dynamiką przemawia mniej korzystny niż miesiąc wcześniej efekt kalendarzowy, wyższa baza odniesienia oraz potęgujące się „wąskie gardła" w łańcuchach produkcji. Konsensus prognoz jest nieco wyższy i kształtuje się na 8,2% r/r. Wraz z tymi danymi poznamy wyliczenie za wrzesień inflacji PPI. Prognozujemy, że wskaźnik ten wyniósł 10,1% r/r wobec 9,5% r/r miesiąc wcześniej.

§  EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi końcowe dane o inflacji HICP we wrześniu w strefie euro. Pierwsze wyliczenie wyniosło 3,4% r/r wobec 3,0% r/r w sierpniu.

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Przeciętne zatrudnienie (tj. po przeliczeniu etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 0,6% r/r po wzroście o 0,9% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca przeciętna liczba etatów obniżyła się o 4,8 tys. m/m, co przypisywalibyśmy dalszemu wymuszonemu ograniczeniu aktywności przemysłu z powodu zaburzeń w łańcuchach dostaw. Jednocześnie utrzymują się problemy z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, np. w części sektorów, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii. Hamuje to przyrost zatrudnienia, który mógłby złagodzić wpływ czynników podażowych. Zakładamy, że w skali całej gospodarki zatrudnienie będzie jednak powoli przyrastało, spychając coraz niżej stopę bezrobocia.

§  PL: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wrosło we wrześniu o 8,7% r/r po wzroście o 9,5% r/r miesiąc wcześniej. Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach może narastać ze względu na wysoką inflację, która sprzyja zwiększeniu żądań płacowych, co stanowi ryzyko dla „odkotwiczenia się" oczekiwań inflacyjnych. Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że argumenty te wspierały październikową decyzję o podwyżce stóp. Sytuacja na rynku pracy, zwłaszcza wzrost płac będzie dawać przesłanki do dalszego zacieśnienia warunków monetarnych, które w naszej ocenie obecnie wciąż nie są adekwatne do bieżącej, jak i oczekiwanej sytuacji gospodarczej w Polsce. W naszym bazowym scenariuszu zakładamy jednak, że do korekt w górę poziomu stóp procentowych NBP dojdzie na początku 2022 r., głównie ze względu na chęć utrzymania słabszego złotego sprzyjającego wynikowi Narodowego Banku Polskiego na koniec 2021 r. Ryzyko kolejnej podwyżki już w listopadzie jest jednak znaczne, szczególnie, że nowa projekcja NBP będzie pokazywała wyraźnie wyższą ścieżkę inflacji w stosunku do poprzedniej projekcji.

Reklama

§  HU: Narodowy Bank Węgier podwyższył główną stopę procentową o 15 pkt baz. do 1,80%, co było zgodne z oczekiwaniami. Jest to już piąta podwyżka kosztu pieniądza na Węgrzech w tym roku. Punktem wyjścia dla początku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej był poziom 0,60%. Rada Monetarna w tym kraju zaznacza, że podwyższona inflacja może utrzymywać się dłużej niż wcześniej oczekiwano, co uzasadnia dalsze zacieśnienie polityki. Oczekiwania rynkowe wskazują, że do końca 2022 r. stopy procentowe na Węgrzech wzrosną jeszcze o ok. 100 pkt baz.

 

Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 3Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 3

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,58 oczekując na nowe impulsy. Nie uważamy, by takimi mogłyby być dzisiejsze dane makroekonomiczne, w tym krajowa publikacja dotycząca produkcji przemysłowej. Prawdopodobnie złoty pozostanie dziś stabilny a nieco zmienności może pojawić się choćby jutro, gdy rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, na którym poruszone zostaną kwestie braku akceptacji Brukseli dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Na rynku długu uważamy, iż środa ma szansę przynieść kontynuację wczorajszej stabilizacji rentowności. Inwestorzy zdyskontowali już agresywne zaostrzanie polityki monetarnej w Polsce i obecnie oczekują na listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz na jutrzejszy przetarg zamiany długu skarbowego.

 

Reklama

Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 2Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 2

 

Rynek krajowy

Wtorek na krajowym rynku walutowym przyniósł nieudaną próbę umocnienia złotego. Kurs EUR/PLN, który momentami obniżył się do poziomu 4,5660 na koniec dnia powrócił w okolice otwarcia tj. bariery 4,5820. Patrząc przez pryzmat wczorajszych zmian na rynku walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej zachowanie złotego należy jednak ocenić pozytywnie. Finalna stabilizacja widoczna była co prawda także w przypadku węgierskiego forinta, gdzie jednak decyzją tamtejszego banku centralnego doszło wczoraj do podwyżki stóp procentowych.

Z kolei czeska korona po raz drugi z rzędu pozostawała pod wyraźną presją sprzedających. Na krajowym rynku długu miniona sesja była niezwykle spokojna. Dochodowość obligacji wzdłuż całej krzywej, która po październikowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych zmieniała się codziennie w dwucyfrowym tempie (licząc w pkt. baz.) wczoraj zanotowała jedynie symboliczne zmiany. Przed polskimi aktywami interesująca druga połowa tygodnia. Kalendarium danych wypełnione jest istotnymi danymi zarówno z krajowej, jak i globalnej gospodarki. To także okres szczytu Unii Europejskiej.

Inwestorzy liczyć będą na jakiekolwiek sygnały na temat możliwości akceptacji przez Brukselę polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co stanowiłoby argument za mocniejszym złotym. Póki co jednak kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,57 oczekując na rozwój wydarzeń. W tym także na wypowiedzi przedstawicieli RPP oraz przyszłotygodniowe dane o krajowej inflacji CPI za październik, które kształtować będą oczekiwania przed listopadową decyzją polskich bankierów centralnych.

 

Reklama

Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 1Komentarz dzienny – Jaki koniec 3Q w polskim przemyśle? - 1

 

 

Rynki zagraniczne

Po trzech niezwykle sennych dniach na rynku eurodolara wtorek przyniósł zwyżkę notowań do poziomu 1,1652, a więc o około pół centa. Trudno jednak wskazać jednoznaczny argument przemawiający za mocniejszym euro poza bieżącymi, krótkoterminowymi wskazaniami technicznymi. Aprecjacja wspólnej waluty nie była między innymi widoczna w zestawieniu z frankiem szwajcarskim. Para EUR/CHF koncentrowała się bowiem wokół poziomu 1,0720. Spokój towarzyszył ponadto wycenie 10-letniego długu skarbowego Stanów Zjednoczonych. Rentowność Treasuries nie zmieniła się w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia, gdy wyniosła 1,61%. O 4 bps do -0,11% zwyżkowała natomiast dochodowość niemieckiego Bunda.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

eurodolar kurs wiadomości eur do usd ile euro za dolara dlaczego euro rośnie prognoza dla eurodolara wykres eurodolara eurodolar prognozy eurodolar margonem polski przemysł inflacja cpi a hicp inflacja bazowa hicp polski przemysł chemiczny euro do dolara przelicznik euro do dolara kalkulatorInformacje eur/usd bankier inflacja hicp a cpi euro dolara kurs euro dolara na żywo inflacja hicp inflacja hicp definicja hicp inflacja polski przemysł motoryzacyjny rolnictwo i przemysł polski polski przemysł stoczniowy polski przemysł lotniczy krajowy plan odbudowy krajowy plan odbudowy projekty euro dolar notowania polski przemysł obronny polski przemysł zbrojeniowy eurodolary eurodollar futures euro dollar rate euro do gory dlaczego euro drożeje dlaczego euro tanieje euro dollar chart euro dolar historico cena euro dolar z euro na dolary zamiana euro na dolary gdzie jest euro waluta rolnictwo i przemysł polski sprawdzian polski przemysł futrzarski polska organizacja przemysłu i handlu naftowego polski przemysł po restrukturyzacji polski przemysł przed restrukturyzacją polska przemysł rolnictwo i przemysł polski test sprawdzający rozdział 4 odpowiedzi polski przemysł spirytusowy polski związek przemysłu kosmetycznego polski przemysł kosmiczny polska rolnictwo przemysł usługi polski przemysł elektroniczny polski przemysł gumowy polski przemysł zbrojeniowy 1939 polski przemysł spożywczy polska agencja przemysłu polski przemysł wikipedia polski przemysł w okresie międzywojennym polski przemysł kosmetyczny polski przemysł oponiarski przemysł polski na tle europy hicp a inflacja inflacja hicp w polsce eurostat inflacja hicp
Reklama
Reklama