Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja hicp

Inflacja HICP w strefie euro zgodna z celem inflacyjnym EBC. Indeks HICP w strefie euro, według pierwszego wyliczenia obniżył się w czerwcu do 1,9% r/r z 2,0% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt ten okazał się zgodny z oczekiwaniami.

W czerwcu inflacja była zgodna z celem inflacyjnym Europejskiego Banku Centralnego, choć najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach wzrośnie. W ocenie Rady Prezesów EBC wzrost ten będzie przejściowy, a średniookresowe perspektywy inflacji nie wymagają korekt poziomu stóp procentowych.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Rynek pracy w USA poprawia się,

choć niedopasowanie popytu na pracę do podaży utrzymuje się w części branż. Liczba etatów poza rolnictwem (non-farm payrolls) przyrosła w czerwcu o 850 tys. m/m po wzroście o 583 tys. m/m przed miesiącem. Odczyt okazał się wyższy od konsensusu prognoz, który wynosił 700 tys. m/m. Wzrost w czerwcu, podobnie jak w ostatnich miesiącach silnie podnosił sektor rozrywki, gastronomii i hotelarstwa, który kontynuuje odmrażanie po okresie restrykcji.W czerwcu w tym sektorze liczba etatów zwiększyła się o 344 tys. m/m, wobec 306 tys. m/m miesiąc wcześniej. Silny popyt na pracę w tej branży odzwierciedla wzrost płac o 1,0% m/m w czerwcu, przewyższający znacząco dynamikę dla wszystkich sektorów, która w czerwcu wyniosła 0,3% m/m. Łącznie płaca godzinowa w rozrywce, gastronomii i zakwaterowaniu od początku roku wzrosła o ponad 6,0%.

Czerwcowe dane o zatrudnieniu i płacach wskazują,

Reklama

że na amerykańskim rynku pracy trwa ożywienie po zniesieniu większości restrykcji, choć hamowane jest ono przez brak możliwości pozyskania pożądanej liczby pracowników o odpowiednich kwalifikacjach w części branż skutkując wzrostem płac. Brak dopasowania podaży pracy do popytu będzie najpewniej wygasał tylko stopniowo. Biorąc pod uwagę prawdopodobny kolejny stymulus fiskalny amerykańskiej administracji będzie to sprzyjało wzrostowi płac i inflacji. Stąd bieżące oczekiwania członków rezerwy Federalnej wskazujące na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o 50 pkt baz. w 2023 r. wydają się zbyt gołębie.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 grafika numer 3 grafika numer 3

Wskaźniki PMI dla Chin zaburzone nasileniem pandemii

w niektórych regionach tego kraju Oficjalny indeks PMI dla przemysłu w Chinach wyniósł w czerwcu 50,9 pkt wobec 51,0 pkt w maju. Dane te wskazują na dalsze ożywienie w chińskim przemyśle, który doświadcza rosnących kosztów materiałów, niewystarczających dostaw półproduktów (zwłaszcza elektronicznych) oraz możliwych zaburzeń wynikających z nasilenia pandemii COVID-19 w niektórych regionach Chin.

Czynnik ten wpłynął także na spadek wskaźnika PMI dla usług. Wyniósł on w czerwcu 53,5 pkt wobec 55,2 pkt miesiąc wcześniej. Pomimo spadków w czerwcu indeksy PMI nadal kształtują się powyżej 50 pkt potwierdzając kontynuację ożywienia. 2Q 2021 r. przyniósł jednak pewne spowolnienie wzrostu w Chinach, co jest w pewnym stopniu naturalne wobec faktu, że chińska gospodarka jeszcze w 2020 r. odrobiła w pełni straty wywołane pandemią.

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

Czytaj więcej