Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy FED obniży stopy procentowe? Analitycy Credit Agricole stawiają ważną prognozę

|
selectedselectedselected

W ostatnich tygodniach doszło do silnego wzrostu oczekiwań inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA, odzwierciedlanych kontraktami FRA. Obecnie wyceniają one, że z ok. 70% prawdopodobieństwem Fed rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych już w marcu br. Jednocześnie do końca br. kontrakty FRA wyceniają obniżki o łącznej skali ok. 140pb.

Czy FED obniży stopy procentowe? Analitycy Credit Agricole stawiają ważną prognozę
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi dopiero w lipcu br., a ich łączna skala w 2024 r. wyniesie 50pb. Przedmiotem poniżej analizy jest ocena prawdopodobieństwa szybszego (niż w naszym scenariuszu) łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed w świetle napływających w ostatnich tygodniach informacji. 

 

Zobacz również: 8 lat mocnych wzrostów - ta giełda właśnie zaliczyła historyczny awans

 

Źródłem silnego wzrostu oczekiwań na obniżki stóp procentowych w USA była publikacja grudniowej projekcji FOMC, a także wypowiedzi prezesa Fed J. Powella na konferencji prasowej po posiedzeniu. Mediana oczekiwań dla stopy funduszy Rezerwy Federalnej na koniec 2024 r. zasugerowała obniżki o łącznej skali 75pb w 2024 r. (50pb we wrześniowej projekcji) oraz o 100pb w 2025 r. (125pb). Tym samym choć oczekiwana przez członków FOMC skala obniżek stóp procentowych w horyzoncie najbliższych dwóch lat nie zmieniła się w porównaniu do wrześniowej projekcji, to wyniki grudniowej projekcji wskazały, że znaczna część łagodzenia polityki pieniężnej nastąpi już w 2024 r. Zostało to odebrane przez inwestorów jako gołębi sygnał, co doprowadziło do wyraźnego osłabienia dolara względem euro oraz silnego spadku rentowności amerykańskich obligacji. W grudniowej projekcji zrewidowane w dół zostały prognozy inflacji PCE w latach 2023-2024 (odpowiednio do 3,2% i 2,4% wobec 3,7% i 2,6% we wrześniowej projekcji) przy jednoczesnym braku zmian dla prognozowanej stopy bezrobocia we wspomnianym okresie. Podczas konferencji prasowej szef Rezerwy Federalnej J. Powell zasugerował, że Fed najprawdopodobniej zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych. Powiedział również, że członkowie FOMC „myślą o dyskusji” na temat obniżek stóp procentowych, choć sama dyskusja jeszcze się nie rozpoczęła (por. MAKROmapa z 18.12.2023). 

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec - recesja trwa, ale ten wskaźnik robi niespodziankę

Reklama

 

Wydźwięk grudniowej projekcji FOMC oraz wypowiedzi J. Powella zostały dość istotnie złagodzone przez opublikowane w ubiegłym tygodniu Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Zgodnie z zapisem dyskusji większość członków FOMC chce aby stopy procentowe zostały utrzymane na wysokim poziomie jeszcze „przez pewien czas”. Uważają oni, że byłoby odpowiednie aby polityka pieniężna pozostała restrykcyjna do czasu gdy inflacja zacznie wyraźnie zmierzać do celu inflacyjnego Fed. Warto jednak zauważyć, że publikacja Minutes miała tylko umiarkowany pozytywny wpływ na dolara i ceny amerykańskich obligacji.

Napływające w ostatnim czasie dane wskazują na stopniowe osłabienie presji inflacyjnej w USA. W centrum uwagi pozostaje jednak kategoria „usługi”, która charakteryzuje się dość dużą inercją i nadal obserwowane jest w niej wysokie na tle historycznym tempo wzrostu cen. Jednocześnie miesięczna dynamika cen w tej kategorii nadal kształtuje się powyżej wzorca sezonowego. W tym samym czasie mamy do czynienia ze słabnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych. Mediana dla oczekiwanej inflacji w horyzoncie 1 roku publikowana wraz z indeksem Uniwersytetu Michigan obniżyła się w grudniu do 3,1% r/r wobec 4,5% w listopadzie i osiągnęła najniższy poziom od marca 2021 r. (por. MAKROmapa z 11.12.2023). 

 

Zobacz także: Kursy walut - dolar, euro i złoty pod presją Fed ważnych danych. Kalendarz makroekonomiczny

 

Kolejnymi ważnymi danymi z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w USA są opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, które zwiększyło się w grudniu o 216 tys. wobec wzrostu o 173 tys. w listopadzie (rewizja w dół z 199 tys.) i ukształtowało się powyżej oczekiwań rynku (180 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w oświacie i służbie zdrowia (+74,0 tys.), sektorze rządowym (+52,0 tys.) oraz w turystyce i rekreacji (+40,0 tys.). Z kolei do największych spadków zatrudnienia doszło w transporcie i magazynowaniu (-22,6 tys.), górnictwie i wycince drzew (-1,0 tys.) oraz w kategorii „inne usługi” (-1,0 tys.). Stopa bezrobocia w grudniu nie zmieniła się w porównaniu do listopada i wyniosła 3,7%, kształtując się nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (3,8%). Tym samym nadal pozostaje ona poniżej stopy bezrobocia naturalnego, szacowanej przez Fed na poziomie 4,0%. Z kolei współczynnik aktywności zawodowej spadł w grudniu do 62,5% wobec 62,8% w listopadzie. Jednocześnie dynamika wynagrodzenia godzinowego nieznacznie wzrosła w grudniu do 4,1% r/r w porównaniu do 4,0% w listopadzie. Warto jednak zauważyć, że jej 3-miesięczna średnia ruchoma znajduje się w łagodnym trendzie spadowym, co naszym zdaniem świadczy o słabnącej presji płacowej w amerykańskiej gospodarce. 

Reklama

 

Zobacz także: Kursy walut 29.01.: burza ⚠️ Złoty idzie na łeb!

 

Uwzględniając napływające w ostatnich tygodniach informacje dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy stóp procentowych w USA, zgodnie z którą pierwsza obniżka nastąpi w lipcu br., a ich łączna skala w 2024 r. wyniesie 50pb. Mimo to uważamy, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych już w marcu br. jest niskie, a wyceniana przez kontrakty FRA łączna skala obniżek stóp o ok. 140pb w 2024 r. jest zbyt duża w świetle nadal uporczywie podwyższonej inflacji bazowej i utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy. Widzimy również ryzyko w górę dla naszej prognozy kursu EURUSD, zgodnie z którą na koniec 2024 r. wyniesie on 1,05, a w konsekwencji ryzyko w dół dla naszej prognozy kursu USDPLN na koniec br. (4,15).

 

Zobacz także: Wiemy ile możesz zapłacić za jedno euro i dolara!  Bank pokazał prognozę i analizę dla kursów walut

 

***************

Kursy walut NBP 30.01.2024 r.: dolar wystrzelił w górę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama