Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut - dolar (USD), euro (EUR) i złoty (PLN) pod presją Fed ważnych danych. Kalendarz makroekonomiczny

|
selectedselectedselected
Kursy walut - dolar (USD), euro (EUR) i złoty (PLN) pod presją Fed i ważnych danych. Kalendarz makroekonomiczny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowegonotowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • W ostatni dzień stycznia poznamy decyzję FOMC ws. stóp procentowych w USA. Po raz kolejny od samej decyzji istotniejsze będzie wystąpienie prezesa Fed Jerome Powella
  • Środę poznamy wstępne dane na temat styczniowej inflacji w Niemczech, a w czwartek dla strefy euro
  • Do kluczowych danych z Polski można zaliczyć czwartkowy odczyt przemysłowego PMI za styczeń
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)

W nadchodzącym tygodniu kluczowymi odczytami makroekonomicznymi dla USA będą dane z rynku pracy oraz styczniowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku.

W ostatni dzień miesiąca (środa 31 stycznia) odbędzie się posiedzenie FOMC, na którym po raz kolejny stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian. Podobnie jak poprzednio, kluczowa dla rynków będzie jednak konferencja prezesa Fed Jerome Powella, która rozpocznie się w środę o 20:30. To podczas jej trwania rynek będzie doszukiwał się potwierdzenia swojej tezy o rozpoczęciu cyklu cięcia stóp już na kolejnym, marcowym posiedzeniu FOMC.

Reklama

W centrum zainteresowania inwestorów znajdzie się piątkowy raport NFP (godz.14:30)  dotyczący sytuacji na amerykańskim rynku pracy w styczniu. Analitycy spodziewają się wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 160 000, wobec zaskakująco mocnego odczytu za grudzień (216 tys.). Oprócz tego poznamy dane na temat płacy godzinowej, stopy bezrobocia i długości tygodnia pracy.

We wtorek o godz. 16:00 opublikowane zostaną natomiast dane JOLTS za grudzień, dotyczące liczby wakatów na rynku pracy w USA (w listopadzie JOLTS wyniosły 8,79 mln).

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gospodarka USA znów zaskoczyła - recesja już nie jest zagrożeniem?

 

 

Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN

Przyszły tydzień nie będzie zbyt obfity pod względem publikacji makroekonomicznych z Polski, przede wszystkim ze względu na tradycyjne już przesunięcie wstępnego odczytu styczniowej inflacji na połowę lutego. Do kluczowych odczytów będzie należeć wstępny szacunek PKB za 2023 rok (środa, godz. 10:00) - szacowany wynik to 0,4 proc. rdr.

Reklama

W czwartek o godz. 09:00 zostanie opublikowany styczniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 48 pkt., wobec 47,4 pkt. w grudniu.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gospodarka Polski - kurs złotego (PLN) traci po fatalnych danych

 

Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)

W ostatnim tygodniu stycznia kluczowe z perspektywy europejskiej gospodarki będą wstępne odczyty inflacji za mijający miesiąc. Dane z Niemiec zostaną opublikowane w środę o godz. 14:00 - analitycy spodziewają się dalszego hamowania wskaźników CPI i HICP. Oczekiwany odczyt inflacji CPI w styczniu to 3,3 proc. rdr, wobec 3,7 proc. W grudniu. 

Eurostat w czwartek o godz. 11:00 pokaże szacunkowe dane na temat inflacji HICP w strefie euro. Analitycy spodziewają się nieznacznego wzrostu dynamiki HICP do 3 proc. rdr (wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej). Jeśli chodzi zaś o bazowy HICP (z wyłączeniem cen żywności i energii) to w styczniu oczekiwane jest hamowanie do 3,2 proc. z 3,4 proc. w skali roku w grudniu.

Reklama

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Gospodarka Niemiec - kolejne rozczarowanie. Takich danych nie było od dawna!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama