Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro powinno być o 26% droższe w długim terminie? Szacunki wielkiego banku

|
selectedselectedselected

Euro jest obecnie długoterminowo skrajnie niedowartościowane w odniesieniu do dolara, wynika z analizy znanego banku. Jeśli gospodarka strefy euro znajdowałaby się w pełni potencjału produkcyjnego, kurs euro powinien być o 26% wyżej.

Kurs euro o 26% wyżej? EUR skrajnie niedowartościowany - prognoza wielkiego banku
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Model banku szacuje, że cena euro jest obecnie niższa niż długoterminowa wartość godziwa
  • Czy euro podrożeje w odniesieniu do złotego?
  • Jakie są prognozy dla kursu euro?

 

Euro niedowartościowane o 21% wobec dolara w długim terminie, szacuje BNP Paribas

Euro jest obecnie głęboko niedowartościowane względem dolara amerykańskiego w kontekście długoterminowym, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekonomistów zespołu BNP Paribas.

Eksperci banku szacują, że euro może znajdować się obecnie 21% niżej niż wynikałoby to z jego długoterminowej wartości godziwej. Wartość ta opiera się na opracowanym przez ekonomistów BNP Paribas modelu “FEER”.

Wskazuje on, że długoterminowa “fair value” kursu euro do dolara to 1,38 USD. Jednak obecnie, euro wyceniane jest na 1,09 USD. To 21% niżej.

“EUR pozostaje znacznie tanie w stosunku do swojej długoterminowej wartości godziwej, a model FEER sugeruje poziom równowagi 1,38 w stosunku do USD” - czytamy w analizie BNP Paribas.

Reklama

Zatem, jeśli kurs euro miałby zmierzać do swojej wartości godziwej w długim terminie, to potencjał zwyżki może wynosić nawet 26%. Z analizy porównania wykresu modelu FEER oraz kursu EUR/USD zauważyć można, że notowania pary w przeszłości były zarówno powyżej, jak i poniżej wartości wskazywanej przez FEER.

 

euro powinno byc o 26 drozsze w dlugim terminie szacunki wielkiego banku grafika numer 1euro powinno byc o 26 drozsze w dlugim terminie szacunki wielkiego banku grafika numer 1

Źródło: BNP Paribas, Bloomberg, Macrobond.

 

Model FEER szacowany przez BNP Paribas to akronim od “Fundamental Equilibrium Exchange Rate”, co oznacza “kurs wymiany przy fundamentalnym stanie równowagi”. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada on stan, w którym gospodarki strefy euro i USA są w stanie równowagi wewnętrznej.

Reklama

Oznacza to, że wartość produkcji jest zgodna z produkcją potencjalną przy pełnym zatrudnieniu i inflacji zgodnej z celem banku centralnego. Model ten też zakłada zrównoważone saldo na rachunku obrotów bieżących. W skrócie: sytuacja w gospodarce jest optymalna.

Tak duża rozbieżność między długoterminową wartością nie powinna być zatem niczym dziwnym. Obecnie, gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się bardzo dobrze, a w ostatnich kwartałach zaskakiwała wysokimi wskaźnikami wzrostu. Sytuacja w strefie euro prezentuje się zgoła inaczej.

W całym 2023 roku, gospodarka strefy euro wzrosła o skromne 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z ostatnich danych Eurostat i Komisji Europejskiej. Tymczasem, gospodarka USA wzrosła o 2,5% rdr, oszacowało U.S. Bureau of Economic Analysis.

Trzeba pamiętać o tym, że model FEER to model długoterminowej wartości godziwej. Nie jest to prognoza, a jedynie szacunek oparty na pewnych założeniach. Nie jest to zatem zapowiedź ruchu kursu walutowego. 

Wcześniej w przeszłości zdarzały się długie okresy czasu, w których notowania kursu euro do dolara znajdowały się w położeniu skrajnego niedowartościowania lub przewartościowania w odniesieniu do modelu FEER od BNP Paribas.

“Wzrost gospodarczy w USA jest silny. Spodziewamy się, że EBC obniży w tym roku stopy procentowe o więcej niż Fed (...)” - stwierdzili ekonomiści BNP Paribas.

Reklama

“Na marcowym posiedzeniu EBC wskazał, że pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w czerwcu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ponieważ zaktualizowane prognozy inflacji wskazują na sześć kolejnych kwartałów inflacji poniżej celu, jesteśmy również bardziej pewni, że gdy EBC zacznie łagodzić politykę, znormalizuje ją stosunkowo szybko i nadal oczekujemy skumulowanych cięć o 100 pb w tym roku” - dodali.

 

Zobacz także: Kurs dolara po 4 PLN w 2024? Eksperci komentują

 

Prognoza dla kursu euro do złotego (EUR/PLN)

W niedawnym raporcie, ekonomiści z BNP Paribas pokusili się również o prognozę dla kursu euro do złotego (EUR/PLN).

“Pozostajemy pozytywnie nastawieni do złotego i prognozujemy stopniowy spadek EUR/PLN do 4,25 PLN w III kwartale tego roku” - stwierdzili analitycy rynku walutowego z BNP Paribas.

Chociaż optymizm związany z poprawą relacji z UE i ostrożność ze strony banku centralnego (NBP) zostały już wycenione zarówno przez rynek stopy procentowej, jak i rynek walutowy, spodziewamy się, że te dwa czynniki będą nadal wspierać walutę w tym roku” - dodali.

Reklama

“Złoty został wzmocniony przez poprawę relacji nowego rządu z UE po wyborach.Komisja Europejska uwolniła wszystkie fundusze w ramach Funduszu Spójności i programu RRF na łączną kwotę około 137 mld EUR” - podsumowali eksperci z BNP Paribas.

 

Zobacz również: Kryzys budżetowy i odwołana recesja w Niemczech

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama