Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik walutowy: dynamiczny wyskok kursu amerykańskiego dolara (USD); polski złoty (PLN) spada w dół; mocna zniżka rosyjskiego rubla (RUB) oraz ukraińskiej hrywny (UAH)

|
selectedselectedselected
Dziennik walutowy: dynamiczny wyskok kursu amerykańskiego dolara (USD); polski złoty (PLN) spada w dół; mocna zniżka rosyjskiego rubla (RUB) oraz ukraińskiej hrywny (UAH)
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek zdecydowane umocnienie amerykańskiego dolara działało na niekorzyść walut rynków wschodzących, co wpłynęło również negatywnie na złotego i prowadziło do wzrostu par EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio w pobliże poziomów 4,53 oraz 4,00.

 

Kalendarz makroekonomiczny na minionej sesji był ubogi i dane nie wpływały istotnie na notowania na rynku walutowym

Wtorkowa sesja minęła pod znakiem umacniającego się dolara, gdzie indeks DXY rósł o ok. 0,5% w skali dnia, a para EUR/USD zeszła w okolice 1,1330. Notowania dolara wspierał wzrost rynkowych stóp procentowych, które wskazują na potencjał do dalszego umocnienia w relacji do euro. Ponadto rynek widzi możliwość rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp przez Fed jeszcze w pierwszym kwartale, a w dalszej części tego roku możliwa byłaby dyskusja o aktywnej redukcji bilansu.

Po solidnym początku roku waluty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się w grupie najmocniej tracącej na umocnieniu dolara, gdzie wobec USD dzienne straty HUF oraz PLN wynosiły powyżej 1%, a dla CZK ok. 0,6%. Waluty rynków wschodzących charakteryzują się duża wrażliwością na politykę pieniężną głównych banków centralnych, której zacieśnienie może stanowić powód do zmniejszenia przepływów kapitału w stronę EM.

Reklama

 

Na rynku walutowym uwagę przyciąga dalsze osłabienie zarówno rosyjskiego rubla jak i ukraińskiej hrywny

Napięte relacje w stosunkach między tymi krajami negatywnie odbijają się na aktywach notowanych na rynkach finansowych. Premia za ryzyka mierzona kontraktami 5Y CDS wzrosła w przypadku Rosji o 60 pb do 190 pb oraz o 300 pb do 930 dla Ukrainy.

Na krajowym rynku stopy procentowej we wtorek doszło do wzrostu krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS

Takie tendencje wspierały zmiany na świecie, gdzie rentowności papierów przebijają psychologiczne poziomy. Wyceniając zbliżającą się normalizację polityki pieniężnej w USA notowania 2-letnich US Treasuries wzrosły powyżej 1,0% (od końca III kw. 2021 r. wzrost o blisko 75 pb.) a 10-letnie Bundy dotarły po raz pierwszy od połowy 2019 r. do zera. Wzrostowi krzywych dochodowości w Europie sprzyjać mógł też znacznie wyższy od oczekiwań odczyt indeksu ZEW w Niemczech.

 

Reklama

 

Podczas środowej sesji notowania obligacji na świecie powinny pozostawać w średnioterminowym trendzie wzrostowym

Jedyna publikacja danych z amerykańskiego rynku nieruchomości powinna mieć neutralny wpływ na notowania. Inwestorzy mogą natomiast z niepokojem spoglądać na rosnące ceny ropy naftowej (notowania Brenta przesuwają się w kierunku 90 USD/bbl), czy utrzymujący się na wysokich poziomach koszt uprawnień do emisji CO2. Wraz z presją na wzrost cen produktów żywnościowych podtrzymywać to będzie presję na wzrost inflacji. W efekcie inwestorzy mogą bardziej agresywnie wyceniać normalizację polityki pieniężnej w USA czy nawet w strefie euro.

To też przypomni inwestorom w Polsce, że już 8 lutego RPP najprawdopodobniej podniesie stopę referencyjną o 50 pb. do 2,75%

Dodatkowo w scenariuszu bazowym w marcu zobaczymy kolejną podwyżkę o przynajmniej 50 pb., co by oznaczało, że rentowności 2-letnich obligacji znajdą się znacznie poniżej stopy referencyjnej. Biorąc pod uwagę wycenianą przez rynek kontynuację cyklu w dalszej części roku, sugerować to może spore przewartościowanie krótkiego końca krzywej dochodowości.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama