Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmienne nastroje na rynku miedzi, spadek wydobycia w Peru może wesprzeć notowania metalu

|
selectedselectedselected
Zmienne nastroje na rynku miedzi, spadek wydobycia w Peru może wesprzeć notowania metalu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na początku grudnia notowania czerwonego metalu konsolidowały się w przedziale 9400-9700 USD/t. Obawy o negatywny wpływ Omikrona na branżę, słabość sektora budowlanego w Chinach oraz zwiększona dostępność surowca na londyńskiej giełdzie chłodziły rynkowe nastroje.

Część inwestorów pod koniec roku ograniczyła aktywność, chroniąc zyski. Z Chin napłynęły też pozytywne wiadomości: zwiększył się popyt na metal i jego produkcja, zaś bank centralny, obniżając stopę rezerwy obowiązkowej dla banków, pośrednio wsparł branżę nieruchomości. W minionych dniach notowania miedzi słabły w ślad za rynkami akcji (rozwój pandemii, oczekiwanie na jastrzębi Fed), przetestowały okolice 9200 USD/t. Ewentualne zakłócenia wydobycia w Peru mogą wesprzeć ceny metalu.

Zmienne nastroje na rynku miedzi, spadek wydobycia w Peru może wesprzeć notowania metalu - 1Zmienne nastroje na rynku miedzi, spadek wydobycia w Peru może wesprzeć notowania metalu - 1

Poprawia się dostępność metalu na rynkach, trwa niepewność związana z Omikronem, hamuje chiński sektor nieruchomości

Na rynkach utrzymuje się podwyższona niepewność, wciąż trudno oszacować wpływ nowego wariantu koronawirusa na światową gospodarkę. Według wstępnych badań Omikron jest bardziej zaraźliwy, lecz mniej zjadliwy. Na cenach miedzi ciąży też spowolnienie na chińskim rynku budowlanym oraz nowe problemy finansowe lokalnego dewelopera Evergrande. Agencja ratingowa Fitch uznała firmę za niewypłacalną, prawdopodobna jest restrukturyzacja z zaangażowaniem państwa. W Chinach toczą się negocjacje pomiędzy krajowymi kopalniami oraz hutami. Po 6 latach spadków zanosi się na wzrost premii hutniczorafinacyjnej (TC/RC) płaconej hutom przez kopalnie za przetworzenie koncentratu miedzi w rafinowany metal. Taka sytuacja – dowód większej siły przetargowej hut – zwiastuje wzrost podaży surowca. Dane giełdowe już wskazują na lepiej zaopatrzony rynek. Wyhamował trend spadkowy zapasów w Szanghaju, poprawiła się dostępność metaluw Londynie. Dramatyczne backwardation z października, przekraczające 1100 USD/t w tenorze spot-3M, przeszło do historii; w notowaniach zaczęło się pojawiać contango. Z Chin napłynęły też informacje, które poprawiły humory giełdowych byków. W listopadzie zwiększyła się produkcja metalu, zaś jego import wzrósł trzeci miesiąc z rzędu i był najwyższy od marca. Tymczasem Ludowy Bank Chin obniżył stopę rezerwy obowiązkowej dla banków zwiększając płynność w sektorze, w efekcie luzując restrykcje dotyczące sektora nieruchomości. W 2022 roku władze Państwa Środka zamierzają stabilizować gospodarkę oraz utrzymać jej wzrost w rozsądnym przedziale.

Spadek wydobycia metalu w peruwiańskiej kopalni Las Bambas, odpowiedzialnej za 2% globalnej podaży, może wesprzeć notowania miedzi

Reklama

Globalny bilans rynkowy może na dniach zmienić spadek wydobycia metalu w peruwiańskiej kopalni Las Bambas. Lokalna społeczność blokuje drogę służącą do transportu surowca, oferta ekonomicznej rekompensaty złożona przez właściciela kopalni – koncern MMG Limited – okazała się zbyt niska. Peru jest drugim po Chile największym globalnym producentem miedzi, zaś Las Bambas zapewnia 2% światowej podaży metalu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama