Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto podwoi swoją cenę? Najbliższe tygodnie będą kluczowe - ocenia ekspert

|
selectedselectedselected

Cena złota od czasu październikowego dołka mocno wzrosła. Analitycy podkreślają jednak, że kolejne tygodnie będą dla niej kluczowe. Warto śledzić na bieżąco wydarzenia makroekonomiczne, gdyż mogą wskazać ważny kierunek. 

Złoto podwoi swoją cenę? Najbliższe tygodnie będą kluczowe - ocenia ekspert
Tavex/Depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co oznacza rekordowa cena złota? 
  • Jakich wydarzeń makroekonomicznych oczekuje rynek? 
  • Jaki wpływ na cenę kruszcu mają decyzje podejmowane przez Rezerwę Federalną?
  • Czy złoto rzeczywiście podwoi cenę w kolejnych miesiącach? 

 

 

Złoto w reakcji na słowa Jerome’a Powella 

Cena złota oscyluje obecnie w okolicach 2175 USD za uncję. Na rynku trwa wyczekiwanie na kluczowe dane makroekonomiczne. Te mogą zaskoczyć, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Postępująca dezinflacja może przełożyć się na impuls prowzrostowy. 

Obecnie rynek skłania się ku optymizmowi, a wszystko za sprawą ostatnich wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Ten w trakcie jednego z ostatnich wystąpień zaznaczył, że aktualne są plany przeprowadzenia trzech obniżek stóp procentowych w perspektywie tego roku. Pierwsza obniżka oczekiwana jest jeszcze w czerwcu. Na podstawie narzędzia FedWatch Tool, jej prawdopodobieństwo to ponad 68%. To zasługa przede wszystkim gołębiego tonu Powella i zaktualizowanego podsumowania prognoz gospodarczych, zawierającego wykres punktowy, opublikowanego na ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Gary Wagner, analityk Kitco.com uważa, że nieoczekiwany wzrost presji inflacyjnej został określony przez Fed jako anomalia, a nie początek trendu. Niższe stopy procentowe są zazwyczaj korzystne dla złota, które nie oferuje żadnych odsetek.

“Rozważając jakiekolwiek korekty docelowego zakresu stóp procentowych, dokładnie ocenimy napływające dane, zmieniające się perspektywy i bilans ryzyk. Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie zmniejszenie zakresu docelowego, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 procent” - skomentował Powell. 

Reklama

Należy odwołać się także do najnowszych danych z USA. Z ostatniego amerykańskiego raportu gospodarczego wynika z kolei, że zamówienia na dobra trwałe wzrosły do najwyższego poziomu od 2022 r. 

Uważamy, że dzięki sile gospodarki i sile na rynku pracy oraz postępowi, jaki poczyniliśmy, możemy podejść do tego kroku ostrożnie, przemyślanie i z większą pewnością. Oczekujemy, że kiedy osiągniemy tę pewność, stanie się to jeszcze w tym roku. Następnie będziemy mogli zacząć wycofywać to ograniczenie z naszej “polisy”” - powiedział szef Fedu podczas sesji pytań i odpowiedzi z członkami Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów. 

Zamówienia na dobra trwałe w USA za luty wzrosły o 1,4% m/m, przekraczając szacunki na poziomie 1,1% i styczniowy spadek o -0,9%. Bazowe zamówienia na dobra trwałe wyniosły 0,4% m/m, w porównaniu z -0,3% i powyżej konsensusu na poziomie 0,4%. Konferencja Board (CB) ujawniła, że w marcu pewność siebie Amerykanów utrzymywała się na stałym poziomie, choć spadła do 104,7 ze 104,8, co stanowi rewizję w dół w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tłumaczono to wyższymi cenami i rosnącymi kosztami kredytów.

Warto przypomnieć, że również Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller przyznał, że dane z nadchodzących tygodni mogą wystarczyć do potwierdzenia spowolnienia inflacji do czasu, gdy decydenci ustalą koszty finansowania zewnętrznego w czerwcu. 

O prognozy dla cen złota zapytaliśmy Tomasza Gessnera, analityka Tavex. Przypomina on o wzroście cen od czasu jesieni ubiegłego roku. Zauważa również, że kluczowe wydarzenia widoczne są na rynku dopiero teraz. 

“Od październikowego dołka dolarowa cena złota wzrosła o ponad 22%. Choć ten półroczny ruch może przykuwać uwagę obserwatorów rynku, najważniejsze technicznie rzeczy dzieją się dopiero teraz. I to od nich zależeć mogą dalsze losy złota w perspektywie kolejnych kilkunastu kwartałów” - podkreśla w wypowiedzi dla FXMAG Tomasz Gessner, analityk Tavex. 

Reklama

zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 1zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 1

Źródło: US Treasury, World Gold Council

 

Zobacz również: Czy warto teraz kupować złoto i srebro? Analitycy zdradzają

 

Jak podkreśla Gessner, złoto jest odporniejsze na przeciwności. 

“Starsi stażem inwestorzy wiedzą doskonale, że jedną z najbardziej cennych wskazówek, jaką można otrzymać od rynku jest to, że dane aktywo nie robi tego, co teoretycznie powinno. Obserwatorzy rynku złota dobrze zdają sobie sprawę z ujemnej korelacji cen kruszcu z rzeczywistymi rentownościami amerykańskich obligacji. Innymi słowy, gdy na obligacjach można bezpiecznie zarabiać (rentowność powyżej inflacji), niepłacące odsetek złoto traci w takim otoczeniu swoją atrakcyjność. Tymczasem od wiosny 2022 roku ta zależność przestała działać. Co takiego się wówczas wydarzyło? To właśnie wtedy Zachód zamroził 300 mld USD rosyjskich rezerw i wykluczył Rosję z systemu płatności SWIFT. Jednocześnie dało to do myślenia wszystkim przywódcom, jak łatwo dolar może być użyty jako broń. Był to więc moment, który zdynamizował widoczny już wcześniej na Wschodzie proces de-dolaryzacji, a więc zmniejszania zależności od amerykańskiej waluty i pozbywania się amerykańskich papierów skarbowych” - dodaje ekspert. 

Reklama

Gessner wyjaśnia, że złoto, choć nie płaci odsetek, trzymane pod własną kontrolą pozbawione jest ryzyka kredytowego (kontrahenta). I to właśnie ta cecha sprawiła, że banki centralne masowo skierowały się w jego stronę (z wiodącą aktywnością Chin), generując w 2022 i 2023 roku rekordowy na przestrzeni ponad siedmiu dekad (tak daleko sięgają dane Światowej Rady Złota) popyt netto. Co więcej, poza zainteresowaniem banków centralnych, od wiosny 2022 roku widoczna jest także migracja inwestorów ze złota papierowego na fizyczne. 

“Widać to nie tylko po 60% spadku zapasów kruszcu będącego zabezpieczeniem kontraktów terminowych na COMEX (żądania fizycznego rozliczenia), ale i po odpływach z funduszy ETF zabezpieczonych złotem. Inwestorzy umarzają jednostki, równoważąc to zakupami kruszcu na rynku fizycznym (dlatego cena nie chce spadać)” - wyjaśnia. 

 

Zakupy złota przez banki centralne

zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 2zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 2

Źródło: Gainesville Coins

 

Zobacz również: Kurs złota obrał kierunek na północ po słowach Powella. Dane z USA mogą pokrzyżować jego szyki

Reklama

 

 

Warto podkreślić, że inwestorzy dyskontują już obniżki stóp procentowych w USA. 

“Na to wszystko nakłada się również kontekst polityki banków centralnych, z amerykańską Rezerwą Federalną na czele. Inwestorzy na rynku złota dyskontują już obniżki stóp procentowych za oceanem. Fed zapowiada w tym roku 3 cięcia po 25 pb. Wszystko to pomimo inflacji CPI, która od 9 miesięcy nie może zejść poniżej 3% (cel inflacyjny w USA to 2%). Wykonanie „pivotu” w takich warunkach może rodzić ryzyko rozpędzenia kolejnej fali inflacji, a to otoczenie faworyzujące co do zasady sektor surowców i metali szlachetnych” - tłumaczy. 

 

zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 4zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 4

Reklama

Źródło: Goldhub 

 

"Uważamy, że nasza stopa procentowa prawdopodobnie osiągnie najwyższy poziom w tym cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Jeśli gospodarka będzie rozwijać się zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie właściwe będzie rozpoczęcie w pewnym momencie w tym roku wycofywania ograniczeń politycznych. Ale perspektywy gospodarcze są niepewne i ciągły postęp w kierunku naszego celu inflacyjnego na poziomie 2 procent nie jest pewny” - dodał Jerome Powell podczas jednego z ostatnich wystąpień. 

 

Zobacz również: Kolejny rekord ceny złota! W roli głównej banki centralne

 

Cena złota 2024 - co dalej? Czy kruszec zaskoczy w tym roku?

Jak zachowa się kruszec w 2024 roku? Kolejne miesiące będą kluczowe dla określania ceny. Tomasz Gessner wspomina m.in. o możliwości podwojenia ceny w kolejnych miesiącach. Zaznacza przy tym, jakie warunki muszą zajść na rynku. 

Reklama

“Prowadzi nas to więc do spojrzenia na miesięczny wykres cen złota, gdzie widać bardzo duże znaczenie marcowej świecy, do końca kształtowania której zostało jeszcze kilka ostatnich dni handlowych. To od nich zależeć będzie, czy zobaczymy tu definitywne wybicie z kilkunastoletniej formacji filiżanki z uchem, realizacja zasięgu z której zaowocować może podwojeniem ceny złota w perspektywie kolejnych kilkunastu kwartałów” - prognozuje Gessner. 

 

Złoto - wykres miesięczny 

zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 5zloto podwoi swoja cene najblizsze tygodnie beda kluczowe ocenia ekspert grafika numer 5

Źródło: Tavex 

 

A jak to się ma do cen wyrażonych w PLN? O tym już w poniższym video:

Reklama

 

O tym, że bliżej lata ceny będą rosły w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych mówi również Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures. Dodaje, że: “chyba że Fed zmieni stanowisko lub ogłosi, że wycofuje się z cięć, czego się nie spodziewam na tym etapie”. 

“Fundamenty wydają się wspierać złoto. Od grudnia ceny złota utrzymują się powyżej kluczowego poziomu 2000 dolarów za uncję, a metal szlachetny jest wspierany przez popyt na bezpieczne rynki w obliczu napięć geopolitycznych. Utrzymujące się ryzyko geopolityczne na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu stanowi wsparcie dla złota” - dodają analitycy ING Think. 

Ponadto kruszec ma utrzymać renomę tzw. bezpiecznej przystani. 

“Złoto staje się bardziej atrakcyjne w czasach niestabilności, kiedy inwestorzy gromadzą aktywa typu „bezpieczna przystań” jako zabezpieczenie przed klimatem gospodarczym, napięciami geopolitycznymi i inflacją. Uważamy, że sytuacja ta będzie kontynuowana w tym roku. Rewidowaliśmy w górę naszą prognozę złota na 2024 r. i obecnie oczekujemy, że ceny w czwartym kwartale wyniosą średnio 2150 USD/oz, a w 2024 r. spodziewamy się średnio 2084 USD/oz, przy założeniu, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w czerwcu, a dolar się osłabi. Ryzyko pogorszenia sytuacji dotyczy polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych i siły dolara. Narracja „wyżej na dłużej” może skutkować silniejszym dolarem w przypadku dłuższych i słabszych cen złota.” - dodają.

 

Zobacz również: Złoto zastąpi obligacje skarbowe? Zobacz powody, dla których miałoby się tak stać!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama