Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wszechobecny pesymizm umacnia notowania dolara (USD). Czy sprzyja również cenie złota?

|
selectedselectedselected
Wszechobecny pesymizm umacnia notowania dolara (USD). Czy sprzyja również cenie złota? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zamieszanie wokół chińskiego giganta z rynku nieruchomości – Evergrande – ciąży ryzykownym klasom aktywów, jednocześnie stanowiąc dodatkowy bodziec dla umocnienia amerykańskiej waluty, której indeks jest obecnie najwyższy od miesiąca.

Dolar korzysta również na nastrojach przed dwudniowym posiedzeniem FOMC zaplanowanym na najbliższe wtorek i środę

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej za oceanem sprawił, że nacisk na Rezerwę Federalną w zakresie zacieśniania warunków finansowych jeszcze bardziej przybrał na sile. Taki obrót spraw wykazał się negatywnym wpływem na cenę uncji złota, która na przestrzeni ubiegłego tygodnia odnotowała spadek o przeszło 40 USD. Dzisiejszy poranek przyniósł jednak wzrost ceny kruszcu. Być może jest to w pewnym stopniu związane ze wspomnianym na wstępie postrachem, który budzi w inwestorach widmo upadku chińskiego dewelopera.

W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wyrażona w dolarach wynosi 1758,98 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,27%

Bardziej znaczące zmiany obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie – w ciągu ostatnich 24 godzin cena uncji tego metalu odnotowała wzrost na poziomie 0,68% i obecnie wynosi 6905,87 PLN. Ryzyko upadłości chińskiego dewelopera wyraźnie wpływa na nastroje inwestorów, generując odpływ kapitału z rynków wschodzących, tym samym szkodząc złotemu.

Reklama

W dłuższym horyzoncie charakter zmian na wykresie ceny złota w złotówkach jest przede wszystkim konsekwencją bierności polskich władz monetarnych wobec przybierającej na sile presji inflacyjnej. Po publikacji danych o inflacji w Polsce na początku września, złoty zaczął dynamicznie się umacniać. Aprecjacja polskiej waluty związana była z rosnącymi oczekiwaniami inwestorów wobec zmian w polityce monetarnej w Polsce. Takiemu poglądowi wtórowały decyzje banków centralnych innych rynków wschodzących, na których tle NBP jawi się jako „odmieniec”. Światełko w tunelu dla złotego zgasło wraz z decyzją Narodowego Banku Polskiego o utrzymaniu dotychczasowych parametrów polityki monetarnej podczas wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Aleksandra Olbryś

Aleksandra Olbryś

Analityk ds. Rynku Złota, z firmą Tavex związana od 2018 roku. Na co dzień zajmuje się monitorowaniem sytuacji na rynku metali szlachetnych i odpowiada za wartość merytoryczną, jaką przekazuje firma.


Reklama
Reklama