Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ukraina, ONZ, Turcja i Rosja przedłużają porozumienie w sprawie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym

|
selectedselectedselected
Ukraina, ONZ, Turcja i Rosja przedłużają porozumienie w sprawie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

17 listopada, po tygodniach niepewności, strony umowy porozumiały się w kwestii kontynuacji eksportu ukraińskich surowców rolnych drogą morską. 19 listopada wygasa aktualna, zawarta na 120 dni umowa; pod koniec października Rosja przejściowo zawiesiła swoje członkostwo z powodu wzrostu napięcia w rejonie Morza Czarnego.

ONZ i Ukraina starały się o przedłużenie umowy na rok, Kijów domagał się poszerzenia listy portów o Mikołajów i uproszczenia procedury kontroli statków. Porozumieniem objęte są porty Czornomorsk, Odessa i Piwdennyj; Mikołajów był w 2021 roku drugim największym ukraińskim terminalem zbożowym, przed rosyjską inwazją region generował 35% krajowego eksportu produktów rolnych. Umowa jednak została przedłużona bez zmian, aczkolwiek Kreml liczy na ułatwienie przez Zachód handlu nawozami oraz wyłączenie z sankcji branżowego banku. Rosyjski obrót zbożami i nawozami ograniczają nałożone przez Zachód restrykcje, uderzające w płatności za surowce, organizację dostaw oraz ich ubezpieczenie.

Ukraina, ONZ, Turcja i Rosja przedłużają porozumienie w sprawie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - 1Ukraina, ONZ, Turcja i Rosja przedłużają porozumienie w sprawie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - 1

Decyzja o przedłużeniu umowy, podobnie jak pierwotne porozumienie, przyczyniła się do globalnego spadku cen surowców rolnych. Eksport ukraińskich produktów w ramach umowy przekroczył 11 mln ton, z czego 3,2 mln ton stanowiła pszenica. Europejskie notowania ziarna obsunęły się w okolice 330 EUR/t, ponad jedną czwartą poniżej marcowych, historycznych szczytów (450 EUR/t). Rzepak od kwietniowego rekordu (1094 EUR/t) potaniał o ponad 44% w pobliże 600 EUR/t, osłabiony zwiększoną podażą nasion (umowa zbożowa obejmuje m.in. rzepak i olej słonecznikowy) oraz spadkiem notowań ropy naftowej z którymi ceny oleistych są powiązane z racji wykorzystania ich do produkcji biopaliw. Sytuacja na rynkach rolnych dzięki porozumieniu poprawiła się, jednak niesłabnące napięcia geopolityczne zapewne będą utrzymywały ceny surowców rolnych na historycznie podwyższonych poziomach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama