Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sprzyjający kurs dla surowców: “metale z natury nie lubią niczego bardziej niż chaosu”

|
selectedselectedselected
Sprzyjający kurs dla surowców: “metale z natury nie lubią niczego bardziej niż chaosu” | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

“Metale z natury nie lubią niczego bardziej niż chaosu” - to sformułowanie może najpełniej odzwierciedlać ostatnie wydarzenia geopolityczne i makroekonomiczne na świecie oraz to, jak w odpowiedzi na nie umacniały się ceny surowców.

 

Streszczenie

  • Złoto jest obecnie skupowane przez banki centralne na całym świecie i pozostałych inwestorów, mimo że jego cena zbliża się do najwyższego poziomu w historii. 
  • Wskaźnik Dow to Gold  (Dow vs. złoto) przekraczający 20 historycznie wskazuje na przewartościowanie rynku akcji w stosunku do złota, co może potencjalnie prowadzić do takich krachów rynkowych jak Wielki Kryzys, szok Nixona czy pęknięcie bańki spółek Dot-com.
  • Świat może wejść w kolejny "byczy" supercykl surowcowy napędzany globalnym ożywieniem po pandemii Covid-19, modernizacją przemysłu obronnego wśród napięć geopolitycznych na całym świecie oraz dużymi inwestycjami w zieloną infrastrukturę.
  • W ostatnich miesiącach złoto było faworyzowane przez światowe banki centralne i innych uczestników rynku, którzy znacząco zwiększali rezerwy kruszcu, aby zabezpieczyć się przed inflacją, przechowywać bogactwo w warunkach niepewności geopolitycznej i potencjalnie przygotować się na nowy silny supercykl surowców.

Na przestrzeni lat złoto służyło jako zabezpieczenie bogactwa w czasach wysokiej inflacji oraz jako aktywo obronne podczas zawirowań gospodarczych. Złoto nie lubi wysokich stóp procentowych. Głównie dlatego, że w okresach wysokich stóp procentowych inwestorzy wolą aktywa przynoszące dochód. Ponadto wysokie stopy procentowe w USA wzmacniają dolara amerykańskiego, co wywiera presję na złoto wyceniane w tej walucie. Tymczasem złoto wyceniane w innych walutach wygląda na przewartościowane, co wywiera presję na jego popyt.

Pomimo wyższych niż oczekiwano stóp procentowych, złoto zdołało utrzymać się w niewielkiej odległości od swoich rekordowych cen, co wskazuje, że inwestorzy mogą być gotowi poświęcić inne aktywa przynoszące dochód w zamian za bezpieczeństwo zapewniane przez złoto i inne metale szlachetne.

 

Wskaźnik Dow to Gold (Dow vs. złoto)

Reklama

Przydatnym wskaźnikiem, na który warto zwracać uwagę, jest wskaźnik Dow to Gold. Wskaźnik ten mówi nam, ile uncji złota potrzeba, aby kupić jedną akcję indeksu Dow Jones Industrial Average (Dow). Inwestorzy lokujący środki w złoto wysoko cenią ten wskaźnik, a niektóre strategie inwestycyjne zostały nawet opracowane wokół niego.

  • Niski wskaźnik Dow to Gold wskazuje, że albo złoto jest notowane po wysokich cenach, albo Dow jest notowany po niskich cenach (lub kombinacja obu), co oznacza, że korzystna może być sprzedaż złota lub kupno akcji (lub oba). 
  • Wysoki wskaźnik Dow to Gold wskazuje, że albo złoto jest notowane po niskich cenach, albo Dow jest notowany po wysokich cenach (lub kombinacja obu), co oznacza, że korzystne może być albo kupno złota, albo sprzedaż akcji (lub obu).

Analizując historię, wskaźnik ten wahał się od 1,31 (podczas jednodniowego szczytu cen złota w styczniu 1980 r.) do 42 (podczas szczytu bańki dot.com). Chociaż nie ma jednej konkretnej zasady, jak odczytywać wskaźnik, historia pokazuje nam, że gdy wskaźnik osiągnie poziom 15 lub wyższy, w przyszłości można spodziewać się silnej korekty cen akcji. Tymczasem bardzo niski wskaźnik (poniżej 5) wskazuje, że rynek akcji może być niedowartościowany względem złota.

sprzyjajacy kurs dla surowcow metale z natury nie lubia niczego bardziej niz chaosu grafika numer 1sprzyjajacy kurs dla surowcow metale z natury nie lubia niczego bardziej niz chaosu grafika numer 1

Źródło: longtermtrends.net Dow Jones / Gold ratio (log) (Styczeń 1, 1924 – Styczeń 9, 2023)

 

Co ciekawe, złoto jest notowane blisko swoich historycznych maksimów od sierpnia 2020 r. Mimo to wskaźnik Dow to Gold nie odzwierciedla tej sytuacji (wcześniej, gdy wskaźnik Dow to Gold wynosił ok. 20, cena złota wynosiła ok. 600 dolarów amerykańskich za uncję), wskazując, że indeks Dow utrzymywał w tym okresie proporcjonalnie wysokie ceny.

Reklama

Należy pamiętać, że wskaźnik Dow to Gold ma stosunkowo długie cykle. Na przykład trend wzrostowy od niskiego poziomu 1,59 w 1933 r. do wysokiego poziomu 27,78 w 1966 r. trwał 33 lata, a minęło jeszcze 5 lat, zanim wskaźnik Dow to Gold załamał się w 1971 r. podczas "szoku Nixona". Obecny trend wzrostowy rozpoczął się w 2011 r., a wysoki poziom 28,86 został osiągnięty w 2018 r. Ponieważ jesteśmy teraz pięć lat od poprzedniego maksimum, wskaźnik może sygnalizować nadchodzące załamanie, bądź równie dobrze może podtrzymać swój obecny kurs jeszcze przez kilka lat. 

 

Supercykle surowcowe 

Długie cykle wskaźnika Dow to Gold można wyjaśnić jako następstwo supercykli surowcowych. Supercykle w cenach surowców zyskały swoją nazwę dzięki temu, że trwają dłużej niż cykle gospodarcze i mogą utrzymywać się przez ponad dekadę. Ponadto nazwa supercykl jest używana ze względu na szeroki zakres surowców, jakie obejmuje. Supercykle zostały porównane do czarnych dziur - żaden pojedynczy surowiec nie jest w stanie uciec przed grawitacją supercyklu. 

Bank Kanady zidentyfikował cztery supercykle surowcowe od 1900 r. Ich wspólnym motorem jest na ogół znaczny i niespodziewany wzrost popytu połączony z powolnym wzrostem podaży. Tymczasem siłę napędową każdego wzrostu popytu można zidentyfikować oddzielnie. Pierwszy supercykl związany był z industrializacją w USA na początku XX w., a drugi z pobudzeniem przemysłu obronnego prowadzącym do II wojny światowej. Trzeci supercykl związany był z reindustrializacją Europy w okresie powojennym. Czwarty supercykl wiązał się z kolei z boomem popytu ze strony rynków wschodzących, w tym Chin. Jego szczyt przypadł na rok 2012, po czym w ciągu ostatniej dekady w centrum uwagi ponownie znalazły się akcje. 

Wielu analityków twierdzi, że szereg czynników, takich jak globalne ożywienie po pandemii Covid-19, odnowa przemysłu obronnego wobec wojny w Europie i innych napięć geopolitycznych na świecie, a także duże inwestycje w zieloną infrastrukturę, taką jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe, jak również znaczny wzrost popytu na pojazdy elektryczne - są wystarczająco silne, aby napędzić nowy supercykl surowcowy. Ponadto, gwałtowny wzrost cen różnych surowców od 2021 r. (w tym złota, które może osiągnąć rekord wszech czasów raczej wcześniej niż później) wydaje się zgodny z przewidywaniami analityków.

 

Reklama

-- Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat przyszłości litu, naciśnij ten link.

 

Banki centralne są już w pociągu do złota

Banki centralne wielu krajów na świecie gromadzą w swoich bilansach rezerwy złota. W 2022 r. gromadziły one rezerwy kruszcu w tempie ostatnio widzianym w 1967 r., a popyt na złoto w trzecim kwartale wzrósł o 28% rok do roku. Kluczowymi nabywcami złota były wówczas Turcja, Uzbekistan i Kazachstan. W listopadzie natomiast możemy zauważyć, że Turcja nie tylko kontynuowała gromadzenie złota w szybszym niż dotychczas tempie, ale również Chiny zakupiły więcej złota niż wszystkie wymienione kraje w poprzednim miesiącu.

sprzyjajacy kurs dla surowcow metale z natury nie lubia niczego bardziej niz chaosu grafika numer 2sprzyjajacy kurs dla surowcow metale z natury nie lubia niczego bardziej niz chaosu grafika numer 2

Źródło: gold.org

 

Choć najczęściej wymienianym powodem gromadzenia rezerw złota jest na ogół zabezpieczenie się przed inflacją, warto zwrócić uwagę na inne czynniki:

  • Banki centralne mogą kupować złoto jako alternatywę dla dolara amerykańskiego w swoich rezerwach walutowych;
  • Banki centralne mogą poszukiwać bezpieczniejszego źródła bogactwa w warunkach niepewności geopolitycznej i niestabilności rynków;
  • Banki centralne mogą dostrzegać początek nowego supercyklu surowcowego i oczekiwać, że złoto zyska na wartości wśród innych surowców.
Reklama

Niewykluczone, że wszystkie te czynniki, jak również te bardziej indywidualne, stoją za akumulacją złota przez banki centralne. Dalsze gromadzenie złota mogłoby podnieść jego cenę ponad obecne rekordy wszech czasów i potencjalnie mieć niedźwiedzi wpływ na dolara amerykańskiego jako główną walutę rezerwową.

Supercykle towarowe oraz wskaźnik Dow to Gold (jako elementy raczej powiązane) poruszają się w długich wahaniach, a realizacja każdego potencjalnego nadchodzącego ruchu może zająć dużo czasu. Niemniej jednak warto być świadomym opisanych powyżej procesów, aby móc szybko reagować i podejmować trafne decyzje inwestycyjne.

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama