Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Smok znowu podnosi się ze snu. Znany bank przewiduje, że to koniec wyprzedaży na chińskiej giełdzie

|
selectedselectedselected
Smok znowu podnosi się ze snu. Znany bank przewiduje, że to koniec wyprzedaży na chińskiej giełdzie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2023 r. zapotrzebowanie Chin na skroplony gaz ziemny (LNG) ma się zwiększyć o 9-14% w porównaniu z 2022 r. – wynika z prognoz przedstawionych przez analityków Rystad Energy, Wood Mackenzie i ICIS. Jednak import do Chin ma pozostać poniżej rekordowych poziomów z 2021 r. ze względu na trwające skutki pandemii. Według raportu Goldman Sachs Research otwarcie Chin po restrykcjach związanych z koronawirusem COVID-19 przyspieszy nie tylko ożywienie gospodarcze kraju, ale także zwiększy globalny wzrost gospodarczy. Ze względu na szybsze niż oczekiwano tempo tego otwierania analitycy Goldman Sachs prognozują, że chińskie PKB wzrośnie o 6,5% w 2023 r. rok do roku. Na jakie rynki może mieć to wpływ?

 

Goldman Sachs przewiduje wzrost wartości chińskich akcji o 24 procent

Goldman Sachs Group (GS) przewiduje, że wyprzedaż na chińskiej giełdzie, jaka nastąpiła od końca stycznia, odwróci się, gdy ożywienie gospodarcze w Chinach przyniesie duże zyski dla firm. Amerykański bank inwestycyjny przewiduje, że indeks MSCI China Index (MCHI) do końca 2023 r. może wzrosnąć o ok. 24% w stosunku do zamknięcia z zeszłego tygodnia. Optymistyczna prognoza Goldman Sachs pojawia się w momencie, gdy inwestorzy zastanawiają się, czy od listopada ubiegłego roku trwający rajd akcji chińskich napędzany ożywieniem gospodarczym się skończył. Eskalacja napięć geopolitycznych i niepewna perspektywa ożywienia gospodarczego spowodowały straty w lutym po trzymiesięcznym wzroście, jednak zwolennicy Chin twierdzą, że kluczowe spotkanie polityczne zaplanowane na przyszły miesiąc, a także nadchodzące wyniki finansowe mogą przynieść nowy impuls.

smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 1smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Daily

Reklama

Jak mogliśmy dowiedzieć się z raportu Goldman Sachs ponowne otwarcie Chin i wzrost krajowego popytu może podnieść globalne PKB o 1% do końca 2023 r. Wzrost ten może wynikać z trzech kanałów: 

  1. wzrostu krajowego popytu, 
  2. wzrostu podróży zagranicznych, 
  3. wzrostu popytu na surowce, w tym na ropę naftową. 

 

Chiny numerem jeden jako importer skroplonego gazu

Obecnie Chiny podejmują wysiłki, by podpisać nowe długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), co daje im jeszcze większą kontrolę nad światowym rynkiem w czasie, gdy konkurencja o takie dostawy rośnie. Chińskie firmy podpisują obecnie najwięcej umów na zakup LNG spośród wszystkich krajów i stają się coraz bardziej kluczowymi pośrednikami w imporcie tego surowca. Chińscy nabywcy odsprzedają wiele ładunków po zawyżonych cenach w Europie i Azji, co skutkuje ich kontrolą nad znaczną częścią dostaw tego surowca. 

smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 2smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 2

Źródło: BloombergNEF

Z analizy danych BloombergNEF wynika, że firmy mające siedzibę w Chinach stanowią ok. 15% wszystkich umów na dostawy LNG do 2027 r. Ten trend może się zwiększać, ponieważ chińskie firmy dążą do podpisywania kolejnych długoterminowych umów. Chiny tym mogły się stać jednym z największych importerów LNG na świecie niemalże z dnia na dzień, dzięki wysiłkom Pekinu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jednak, jak podkreślają analitycy, pozycja Państwa Środka w rynku może mieć dwie strony medalu: Chiny mogą zapewnić stabilność w okresach globalnych niedoborów, ale też mogą zablokować dostawy i podnieść ceny, jeśli będą musiały zaspokoić potrzeby wewnętrzne. "Chiny ewoluują z rozwijającego się rynku importowego do odgrywania bardziej elastycznej roli ze zwiększoną zdolnością do balansowania globalnego rynku LNG" – przekazała firma Shell w swoim corocznym raporcie na temat prognoz dotyczących tego paliwa. Saul Kavonic, analityk energetyczny w Credit Suisse Group AG, dodał: "Gdyby nie niższe zapotrzebowanie na LNG w Chinach w 2022 r., globalny rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne Europy znajdowałoby się w o wiele bardziej niebezpiecznym stanie". 

Reklama

Wydaje się, że obserwujemy właśnie przebudzenie się chińskiej gospodarki, która może być głodna popytu na gaz. Z tego też względu obecnie możemy obserwować zrównanie się popytu i podaży w cenach tego surowca, co w przypadku dalszego wzrostu zapotrzebowania z Chin mogłoby dać okazję do odwrócenia jego trendu spadkowego.

smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 3smok znowu podnosi sie ze snu znany bank przewiduje ze to koniec wyprzedazy na chinskiej gieldzie grafika numer 3

Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama