Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy]

|
selectedselectedselected
Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RYZYKO MNIEJSZEJ PODAŻY WARZYW W 2022

Niedostateczna ilość opadów spowodowała, że wschody warzyw w 2022 były słabe i nierównomierne, mimo iż większość została przeprowadzona w zalecanych warunkach. GUS w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych zaznacza, że największy problem w przypadku warzyw stanowiło ograniczenie dostępności większości nawozów mineralnych z uwagi na znaczny wzrost ich cen. Może to stanowić zagrożenie dla plonowania warzyw w kraju. Rynek warzyw wciąż pozostaje pod wpływem zmniejszonej krajowej podaży z 2021.

NEPG szacuje, że powierzchnia upraw ziemniaków konsumpcyjnych łącznie w Belgii, Francji, Holandii i Niemczech w 2022 wzrośnie o 2% r/r, mimo wcześniejszych oczekiwań spadków. Jednocześnie powierzchnia upraw będzie w tych krajach o 0,9% wyższa w porównaniu do średniej wieloletniej. Z kolei, według AMI, można spodziewać się, że w 2022 powierzchnia upraw cebuli jarej w Niemczech (ważny producent w UE) wyniesie 12,7 tys. ha (95% upraw cebuli w tym kraju to cebula jara), co oznacza spadek o 8% r/r wobec wzrostu o 18% r/r w 2021, co może oddziaływać na rynek w Polsce. O zbiorach zadecydują jednak plony, na które wpływ będzie miał przebieg uwarunkowań pogodowych.

Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 1Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 1

 

WOJNA WYHAMOWAŁA EKSPORT MROŻONEK

Sprzedaż zagraniczna warzyw świeżych z Polski wzrosła w dwóch pierwszych miesiącach od wybuchu wojny o 21% r/r (łącznie w okresie sty-kwi’22 o 11,3% r/r), napędzana większym eksportem cebuli oraz pomidorów. Gorzej radził sobie jednak eksport przetworów. Sankcje na Rosję odbiły się negatywnie na sprzedaży zagranicznej mrożonych przetworzonych ziemniaków (frytek) – wg GUS w marcu i kwietniu ich eksport zmalał odpowiednio o 5% i 19% r/r po wzroście łącznie w styczniu i lutym o 23% r/r. Z uwagi na mniejszą sprzedaż na Białoruś wyhamował też eksport mrożonych warzyw.

Reklama

Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 2Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 2

 

WYŻSZE CENY WARZYW SPOD OSŁON

Wzrost kosztów nośników energii znajduje odzwierciedlenie w cenach warzyw spod osłon. Z danych MRiRW wynika, że przeciętna krajowa cena skupu pomidorów w 2q22 wzrosła o blisko 29% r/r, a ogórków o 45% r/r. Niemniej takie podwyżki nie gwarantują pokrycia wzrostów kosztów ogrzewania. Dla porównania ceny gazu ziemnego w maju były ponad 3-krotnie wyższe r/r. Wskazywać to może na wzrost presji na spadek marż w produkcji szklarniowej. Wzrosty cen energii mogą być także odczuwalne w branży zamrażalniczej, jako jednej z najbardziej energochłonnych w przetwórstwie spożywczym.

Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 3Ryzyko suszy rolniczej poskutkuje wzrostem cen warzyw? [ceny skupu warzyw, ceny i skup ziemniaków - wykresy] - 3

 

PERSPEKTYWY 2H22

Tegoroczna produkcja warzyw znajdzie się pod presją kosztów, która stanowi ryzyko nie tylko dla wolumenu, ale i jakości zbiorów. Dodatkowo ryzyko suszy rolniczej może skłaniać do oczekiwania wzrostów cen warzyw, bardziej niż ich spadków w 2h22. Oceniamy, że wzrosty cen nośników energii znajdą odzwierciedlenie w cenach warzyw spod osłon w 4q22 w sposób bardziej zauważalny niż dotychczas.

Reklama

 

 

 


***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 2/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama