Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek złota a koronawirus. Ile dolarów USD kosztuje teraz uncja złota?

|
selectedselectedselected
Rynek złota a koronawirus. Ile dolarów USD kosztuje teraz uncja złota?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„Koronakryzys” stał się silnym determinantem popytu na złoto inwestycyjne. Popyt globalny wzrósł w Q1 o 1083,8 ton. Na skutek tego cena złota znalazła się na najwyższym poziomie od 2012 roku.

Na cenę fizycznego złota wpływa wiele czynników. Pandemia Covid-19 wymusiła zamrożenie gospodarek, a to spowodowało, że wiele przedsiębiorstw musiało wstrzymać produkcję, w tym europejskie rafinerie złota. Wstrzymany ruch transportowy dodatkowo uniemożliwiał dostawę towaru do naszego kraju. Dlatego fizyczny metal „oderwał” się od wyceny rynkowej.

Choć sytuacja się powoli normuje, niektóre rafinerie szwajcarskie ponownie produkują złote wyroby inwestycyjne. Zakup fizycznego złota będzie zawsze droższy od kupna instrumentu finansowego.

Od początku roku złoto zyskało na giełdzie ponad 12 proc. Jest wyceniane powyżej 1700 dolarów, a poziom 1740 USD/oz jest dla notowań kluczowym oporem, którego sforsowanie otworzy drogę do historycznych ekstremów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o surowcach - obecnie wartych szczególnej uwagi – zajrzyj tutaj!

Reklama

Materiał DM TMS Brokers - 1Materiał DM TMS Brokers - 1

Globalny popyt na złoto w Q1 2019 oraz Q1 2020, źródło: WGC

ETF-y główny motor napędowy

W obliczu globalną recesji „złote” fundusze ETF odnotowały największy napływ kapitału. Ich zasoby osiągnęły rekordowy poziom 3185 ton na koniec marca. W okresie pierwszych trzech miesięcy roku ETF-y kupiły 298 ton królewskiego metalu. W I kwartale 2019 roku było to jedyne 42.9 tony. Tym razem prym wiodły europejskie fundusze.

Materiał DM TMS Brokers - 2Materiał DM TMS Brokers - 2

Zakupy fundusze ETF z podziałem na rejony oraz suma zarządzanych środków, źródło: WGC

Załamanie popytu

Popyt jubilerski drastycznie zmalał. Spadek konsumpcjonizmu w okresie spowolnienia oraz wzrost cen metalu w walutach krajowych spowodował, że zainteresowanie biżuterią na świecie mocno spadło. Zmiana rok do roku wyniosła -39 proc. W głównej mierze od kupna wyrobów jubilerskich powtrzymali się konsumenci z Indii (- 41 proc.) oraz Chin (- 65 proc.).

Reklama

Materiał DM TMS Brokers - 3Materiał DM TMS Brokers - 3

Kwartalny Popyt jubilerski na złoto w Indiach, Chinach oraz w pozostałych krajach świata, źródło: WGC

Państwa mogą ograniczyć zakupy

Banki centralne kontynuowały gromadzenie złota fizycznego, choć zakupy w II kwartale prawdopodobnie drastycznie spadną z racji rozpoczętych przez państwa programów pomocowych dla wsparcia gospodarki. W okresie styczeń – marzec popyt tych instytucji znajdował się nadal powyżej 5-letniej średniej.

Materiał DM TMS Brokers - 4Materiał DM TMS Brokers - 4

Kwartalne zakupy banków centralnych, źródło: WGC

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama
Reklama