Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek surowców: ceny miedzi utrzymują się blisko 9500 dolarów USD/t. Zapasy giełdowe czerwonego metalu nadal nisko

|
selectedselectedselected
Rynek surowców: ceny miedzi utrzymują się blisko 9500 dolarów USD/t. Zapasy giełdowe czerwonego metalu nadal nisko | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania 3-miesięcznego benchmarku w okolicach 9500 USD/t; zapasy giełdowe wciąż na obniżonych poziomach, poprawia się dostępność metalu na LME

 

Ceny czerwonego metalu, wsparte niskimi giełdowymi zapasami, utrzymywały się w okolicach 9500 USD/t

Silniejszy dolar oraz przeciągające się kłopoty finansowe chińskiego developera Evergrande miały ograniczony wpływ na notowania surowca. Nastroje rynkowe poprawiły dane o eksporcie z Państwa Środka oraz uchwalenie wyczekiwanego pakietu inwestycji infrastrukturalnych w Stanach Zjednoczonych.

 

Reklama

Rynek surowców: ceny miedzi utrzymują się. Zapasy giełdowe czerwonego metalu nadal nisko - 1Rynek surowców: ceny miedzi utrzymują się. Zapasy giełdowe czerwonego metalu nadal nisko - 1

 

Notowaniom miedzi służą uszczuplone zapasy surowca: w Londynie są najniższe od marca, w Szanghaju spadły do poziomu sprzed 12 lat, zaś w lokalnych składach celnych ustanawiają historyczne minima. Dostępność surowca na LME (live warrants) jednak ponownie się poprawiła, co praktycznie zniwelowało spread między ceną kasową oraz 3-miesięcznego benchmarku (miesiąc temu przekraczał 1100 USD).

 

Rynek wsparło wejście w życie jednego z największych planów inwestycyjnych w historii USA, przekraczającego 1 bln USD

Rynek metalu pozytywnie zareagował na lepsze od oczekiwań październikowe dane o chińskim eksporcie oraz wejście w życie amerykańskiego programu inwestycji infrastrukturalnych. Jeden z największych planów inwestycyjnych w historii USA (ponad 1 bln USD przez 7 lat) przewiduje m.in. remonty dróg i mostów, inwestycje kolejowe, renowację sieci energetycznej, inwestycje w infrastrukturę internetową, ochronę przed zmianami klimatu oraz inwestycje w transport publiczny. Po październikowych turbulencjach zapowiada się okres rynkowego uspokojenia, być może nawet osłabienia notowań metalu.

 

Umiarkowany wpływ kryzysu energetycznego w Chinach na lokalny rynek surowca;

Reklama

notowania metalu pod negatywnym wpływem umacniającego się dolara. Materializacja spowolnienia gospodarczego w Chinach może skierować ceny miedzi w okolice 9 tys. USD/t, tym bardziej, że dotychczasowy wpływ kryzysu energetycznego w Państwie Środka na podaż surowca okazał się umiarkowany: w ocenie Wood Mackenzie krajowa produkcja rafinowanego metalu zmniejszyła się o ok. 60 tys. ton (poniżej 1% zdolności wytwórczych). W opinii firmy bardziej radykalne cięcia dostaw energii w okresie zimowym mogą skutkować zmniejszonym zapotrzebowaniem na surowiec. Zagrożeniem dla notowań metalu jest także najsilniejszy od ponad roku dolar, który w przypadku kontynuacji umocnienia będzie wywierał negatywną presję na ceny denominowanych w nim surowców.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama