Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przesilenie nastrojów na rynku złota?

|
selectedselectedselected
Przesilenie nastrojów na rynku złota? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania złota przeżyły ostatnio solidną korektę, osuwając się z okolic historycznego rekordu (ok. 2050 USD za uncję), którego notabene znów nie udało się pokonać, w pobliże technicznego wsparcia na wysokości ok. 1800 USD.

 

Główną przyczyną skorygowania się cen szlachetnego metalu był wzrost rentowności amerykańskich obligacji, z którą złoto jest tradycyjnie skorelowane (obligacje są postrzegane jako konkurencja dla inwestycji w ten metal).

Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 1Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 1

 

Reklama

Czy widać natomiast jakieś pozytywne czynniki, które mogłyby pomóc notowaniom? Właśnie pojawił się taki ważny element, związany z nastrojami inwestorów (czy też traderów). Wg danych amerykańskiej komisji CFTC, na rynku kontraktów terminowych na złoto doszło do nietypowej, rzadko spotykanej sytuacji - liczba tzw. krótkich pozycji zakwalifikowanych jako spekulacyjne (managed money) urosła powyżej liczby długich pozycji spekulacyjnych. Mówiąc prościej, na rynku zaczęli dominować traderzy obstawiający dalszy spadek cen złota. Taką sytuację obserwujemy po raz pierwszy w tym roku. Poprzednio taki stan rzeczy odnotowaliśmy na jesieni ub.r.

Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 2Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 2

 

Jeżeli sprawdzimy co historycznie zapowiadała taka nietypowa przewaga "niedźwiedzi" na rynku kontraktów na złoto, to okaże się, że był to stan rzeczy charakterystyczny dla końcowej fazy trendu spadkowego. Niekoniecznie definitywne dno było osiągane od razu po takim sygnale, a czasem przewaga krótkich pozycji potrafiła osiągnąć dużo większe rozmiary niż obecnie, ale była to już zawsze końcówka przeceny.

Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 3Przesilenie nastrojów na rynku złota? - 3

Reasumując, ceny złota nie ustrzegły się w ostatnim czasie od negatywnego wpływu rosnących rentowności obligacji. Jednak pojawienie się charakterystycznego sygnału w postaci przewagi pesymistycznie nastawionych traderów pozwala sądzić, że fala spadkowa jest już w końcowej fazie.

Reklama

 

 

Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

 

 

Reklama

Czytaj więcej na Qnews.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama