Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla złota po Fed. Notowania metalu mają tylko jeden kierunek?

|
selectedselectedselected

Czy umiarkowanie gołębi Jerome Powell to wystarczająco dużo, by złoto tylko drożało? Wedle niektórych analityków, jeden z banków centralnych podstawił kruszcowi nogę…

Prognozy dla złota po Fed. Notowania metalu mają tylko jeden kierunek?
East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak złoto zareagowało na wczorajsze posiedzenie FOMC?
  • Czy złoto będzie już tylko drożało?
  • Który bank centralny podstawił nogę złotu?
  • Czy fundusze inwestycyjne kupują złoto?

 

Pojawiają się pierwsze prognozy dla złota po wczorajszym umiarkowanie gołębim Fedzie. Co prawda FOMC nie obniżył stóp, ale wypowiedzi szefa Fed Jerome’a Powell’a oraz wykres dot plot zostały odebrane „gołębio” przez rynek. Mediana kropek w dot plot sugeruje 75 pb. obniżek stóp w USA w 2024 roku.

Dlatego wczoraj notowania złota w USD skoczyły na nowe historyczne maksima. Od wczoraj rekordowy szczyt na złocie to 2 221 USD za uncję.

Reklama

Analitycy zwracają uwagę, że od końca lutego wartość rynkowa całego złota urosła o więcej, niż wynosi wartość rynkowa bitcoina! Obudził się śpiący gigant.

 

 

Co dalej ze złotem?

 

Reklama

Notowania XAU/USD

prognozy dla zlota po fed notowania metalu maja tylko jeden kierunek grafika numer 2prognozy dla zlota po fed notowania metalu maja tylko jeden kierunek grafika numer 2

Źródło: Trading View

 

Banki widzą złoto po nawet 2 460 USD za uncję

Pojawiają się pierwsze prognozy dla złota. Wedle ekonomistów MUFG Banku, krótkoterminowe ruchy na notowaniach XAU/USD pozostaną powiązane z danymi, potencjalnie wpływającymi na podejmowanie decyzji przez Fed.

Reklama

„Nadal uważamy, że krótkoterminowe ruchy pozostaną powiązane z danymi potencjalnie wpływającymi na decyzje Fed, podczas gdy spadki notowań będą ograniczone przez solidne wsparcie ze strony pozostałych czynników. Mowa tutaj o popycie ze strony banków centralnych i aktualnej roli kruszcu jako geopolitycznego zabezpieczenia ostatniej instancji” – uważają analitycy MUFG Banku.

Ekonomiści banku Société Générale uważają, że złoto wznowiło trend wzrostowy.

„Wybicie z wieloletniej konsolidacji wskazuje na możliwość większych wzrostów. Ruch w górę prawdopodobnie sięgnie ważnych oporów zlokalizowanych na poziomie 2 250 USD i 2 360 USD. Ostateczny cel znajduje się na poziomie 2 460 USD” - uważają.

 

Zobacz także: Cena gazu o 320% większa w 2024? Ostrzeżenie ekspertów

 

Fed wspiera złoto, Bank Japonii podkłada nogę

Reklama

Niezależni analitycy również są byczo nastawieni do złota. Wynika to oczywiście z gołębiej postawy Fed.

Słynny analityk Goldmoney Alasdair Macleod uważa, że Jay Powell był wczoraj „wyraźnie gołębi”, a świadczy o tym przede wszystkim stwierdzenie, że „nawet silny rynek pracy nie powstrzyma startu obniżek stóp procentowych”. To oczywiście będzie wspierało złoto – uważa Macleod.

„Dlatego też rentowność amerykańskich obligacji na krótkim końcu krzywej spadła, a długi koniec tak naprawdę nie drgnął i jest dokładnie na tym samym poziomie 4,28%, na którym znajdował się tuż przed oświadczeniem” – zwraca uwagę Macleod.

Zdaniem Macleoda, ważne jest też przesłanie o ograniczaniu QT przez Fed. Jednakże jego zdaniem, od styczniowego posiedzenia postawa FOMC niewiele się zmieniła.

„W dokumentach po posiedzeniu FOMC najważniejsze jest zdanie twierdzące, że Komitet uważa, iż nie będzie właściwe obniżenie stóp procentowych dopóki nie będzie dużej pewności, że inflacja będzie trwale zmierzać w kierunku 2%. Uważam, że cięcie stóp będzie miało miejsce w czerwcu 2024. Poza tym, nie warto przywiązywać wielkiej uwagi do prognozy Fed na 2025 rok, choć warto zauważyć, że mediana stopy funduszy federalnych do końca przyszłego roku wynosi 3,9% i wzrosła z 3,6% wcześniej” – mówi analityk Goldmoney.

Reklama

Pozytywne sygnały dla złota płyną nie tylko ze strony Fed. Słynny trader Bob Loukas zwraca uwagę, że w ciągu 4 ostatnich lat doszło do rozjechania się notowań XAU/USD oraz wartości wartości aktywów funduszy ETF złota. Według niego, to świadczy o tym, że większa część złotej hossy dopiero przed nami, gdyż fundusze będą musiały zacząć kupować kruszec.

 

 

Jednak Przemysław Radomski, analityk rynku złota na portalu Kitco, zwraca uwagę na podwyżkę stóp w Japonii. Według niego, jest ona „niedźwiedzią” przysługą dla złota i może wywołać wyprzedaż kruszcu w krótkim i średnim terminie.

„Najciekawsze dla nas - inwestorów i traderów złota i srebra - jest to, że szczyty na jenie zwykle pokrywały się ze szczytami na złocie - lub szczyty na jenie poprzedzały szczyty na złocie. W siedmiu z dziewięciu przypadków złoto spadło natychmiast lub wkrótce po szczycie na jenie. Podwyżka stóp przez Bank Japonii oznacza, że jest coraz mniej możliwości uzyskania darmowych pieniędzy, a następnie wykorzystania ich do zakupu złota. Również zachowanie notowań akcji górników złota sugeruje, że kurs XAU może wejść w trend spadkowy” – ostrzega Radomski.

Reklama

 

Zobacz również: Nieoczekiwana podwyżka stóp! Kurs waluty umacnia się

 

Lokalne szczyty na jenie i złocie - korelacja

prognozy dla zlota po fed notowania metalu maja tylko jeden kierunek grafika numer 4prognozy dla zlota po fed notowania metalu maja tylko jeden kierunek grafika numer 4

Źródło: Kitco

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama