Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania gazu w Polsce nadal spadają, ceny za emisję CO2 rosną. Rozchwianie rynku energii

|
selectedselectedselected
Notowania gazu w Polsce nadal spadają, ceny za emisję CO2 rosną. Rozchwianie rynku energii | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecna sytuacja na rynku energetycznym pokazuje pełne rozchwianie. Nie ma jednego, widocznego trendu w ostatnich dniach. Część cen jest na poziomie niższym, niż przed wybuchem wojny. Rynek zdaje się oczekiwać recesji, a wyższe szacunki cen w dalszej perspektywie cenowej, to odpowiedź na obawę, że wojna będzie jeszcze trwać.

Analizując dane pochodzące z sesji z 26 stycznia widać, że cena energii na TGE dnia następnego spadła - średnio w okolicy ok. 730 zł/MWh (tydzień temu 830 zł/MWh) Notowania terminowe spadły – cena na luty 2023 r. to spadek do - 705 zł/MWh (było 727 zł/MWh, na drugi kwartał 2023 także spadek do 706 zł/MWh (było 713 zł/MWh). W notowaniach na 2024 widoczny jest spory wzrost - 830 zł/MWh (było 791 zł/MWh), na rok 2025 spadek - 700 zł/MWh (było 809 zł/MWh).

Ceny gazu w dostawach bieżących w Polsce i w Europie nadal spadają – cena w Polsce to 305,88 zł/MWh. Cena na miesiące zimowe odnotowała spory spadek do ok. 294 zł/MWh (tydzień temu było to 310 zł/ MWh). Ceny na rok 2024 również spadły do 330 zł/MWh (było 341 zł/MWh) na rok 2025 wynoszą 280 zł/MWh.

Złoty lekko zyskał do dolara oraz euro. W minionym tygodniu odnotowano wzrost cen za emisję CO2 do poziomu ok. 86,81 euro/tona. Nastąpił kolejny wzrost cen ropy do 87,88 USD/baryłkę. Możliwe, że jest to związane z wejściem w życie kolejnego embarga na Rosję. Ceny węgla notowały dalsze spadki – ARA 166,15 USD/tonę, co oznacza, że są niższe, niż w okresie poprzedzającym wojnę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Luneos null

Luneos

Luneos to wiodący w Polsce dostawca rozwiązań transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw w modelu as a service. Oferuje produkty i rozwiązania OZE w modelu as a service (rozliczanie abonamentem), obejmujące kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze instalacji fotowoltaicznych, magazynowania energii, oświetlenia LED, instalacji kogeneracyjnych oraz pomp ciepła pozwalające naszym klientom osiągnięcie oszczędności w kosztach energii oraz zmniejszenia śladu węglowego. Produkty są dostępne także w postaci pakietu NEW ENERGY, gdzie korzyści wzajemnie się uzupełniają. Luneos jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Luneos współpracuje z SUSI Partners – szwajcarskim funduszem z siedzibą w Zurychu, finansującym projekty redukujące ślad węglowy, który zainwestował już ponad 1 mld euro w efektywność energetyczną i energię odnawialną. W ramach tej współpracy, dla przedsiębiorstw planujących zmniejszyć swój ślad węglowy Luneos przygotowuje rozwiązania w unikalnym modelu as-a-service. Ten model daje przedsiębiorstwom m.in. możliwość transformacji energetycznej bez nakładów inwestycyjnych (abonament).

Kolejnym krokiem realizowanym przez Luneos jest budowa farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych o skali przemysłowej w ramach Luneos Green Energy – joint venture z SUSI Partners. Celem tych prac jest zbudowanie portfela własnych aktywów i rozpoczęcie działalności w charakterze dostawcy energii odnawialnej. 


Reklama
Reklama