Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złota na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca

|
selectedselectedselected
Kurs złota na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od czasu, gdy na początku maja br. ceny złota biły rekordy wszech czasów, przebijając poziom 2 tys. USD za uncję, obserwujemy ostudzenie w raportach dotyczących zakupów kruszcu dokonywanych przez banki centralne. Co więcej, Mark Bristow, właściciel Barrick Gold Corp., czyli drugiej z największych na świecie firm zajmujących się wydobyciem złota, zdaje się nadawać priorytet wydobywaniu miedzi. Uzasadnia to m.in. spadkami cen i popytu na złoto. Przyjrzyjmy się, czy inwestycja w akcje wydobywców tego surowca jest opłacalna?

 

Najwięksi wydobywcy złota

Według danych World Gold Council (WGC) w 2022 roku wydobyto 3412 ton złota. Największy udział w wydobyciu miały Chiny (11 proc.), na drugim miejscu znalazła się Rosja (9,5 proc.), a podium zamyka Australia (9,2 proc.). Ten sam instytut podaje szacunki, że od początku historii naszej cywilizacji wydobyto zaledwie 208 tys. ton szlachetnego kruszcu, co w przypadku skumulowania w jednym miejscu zapełniłoby zaledwie 4 baseny olimpijskie. 

Złoto jest wykorzystywane najczęściej w jubilerstwie: (aż 46 proc.), sztabkach i monetach kolekcjonerskich (22 proc.) oraz rezerwach banków centralnych (17 proc.). Rocznie zasoby złota na rynku zwiększają się o ok. 1,6 proc.

Całkowite koszty utrzymania wydobycia tzw. AISC w ostatnich latach zauważalnie wzrosły, do poziomu ok. 1250 USD/oz (zwiększenie o 15 proc. r/r.). Tych podwyżek zdają się nie równoważyć nawet relatywnie wysokie ceny kruszcu. Odzwierciedlają to notowaniach funduszu VanEck Gold Miners UCITS ETF (GDX), któremu brakuje aż 45 proc. do swoich szczytów.

Reklama

Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 1Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 1

Źródło: https://www.gold.org/goldhub/data/aisc-gold#from-login=1&login-type=google

 

Ciekawy wydaje się fakt, że największe firmy zajmujące się wydobyciem złota mają swoje siedziby w Kanadzie, stanowiąc aż 41% wartości funduszu. Trzy największe podmioty to NEWMONT CORP, BARRICK GOLD CORP oraz AGNICO EAGLE MINES LTD. Koszty utrzymania wydobycia (AISC) dla tych firm w pierwszym kwartale wyniosły odpowiednio 1376 USD, 1436 USD oraz 1125 USD. Dane wskazują, że najwięksi gracze mogą mieć trudności z wykorzystaniem potencjału podwyżek cen surowca, co w większości przekłada się na spadek ich rentowności.

Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 2Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 2

Źródło: Conotoxia MT5, GDX, Weekly

Reklama

 

Popyt na złoto wciąż duży?

W I kw. br. tempo wzrostu popytu na złoto spadło z 18 do zaledwie 1 proc. Banki centralne wciąż wykazywały silne zainteresowanie kruszcem, dodając 228 ton do globalnych rezerw (wzrost aż o 176 proc.). Dynamika ich zakupów w ujęciu kwartał do kwartału spadła jednak o 24 proc. Inwestycje w złote sztabki i monety wzrosły o 5 proc. i osiągnęły 302 tony. Z kolei popyt na fundusze ETF spadł, zmniejszając zapotrzebowanie o 29 ton w porównaniu z poprzednim rokiem.

Konsumpcja biżuterii pozostała stosunkowo stabilna na poziomie 478 ton (wzrost o 1 proc.), przy czym produkcja przewyższyła tu popyt, co przyczyniło się do wzrostu globalnych zasobów o nieco ponad 30 ton.

Zastosowanie złota w sektorze technologicznym zdaje się odzwierciedlać skutki trudnej sytuacji gospodarczej. Popyt spadł do 70 ton, co jest drugim z najniższych wyników po roku 2000.

Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 3Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 3

Źródło: https://www.gold.org/goldhub/research/gold-demand-trends/gold-demand-trends-q1-2023

Reklama

 

Głównym czynnikiem napędzającym popyt na złoto od początku zeszłego roku był nagły wzrost zakupów przez banki centralne. Trend ten zdaje się jednak gasnąć z miesiąca na miesiąc. 

Dlaczego banki centralne zwiększają rezerwy złota? Zwykle decydują się na takie kroki z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie się na wypadek kryzysu bądź recesji. Dodatkowe rezerwy w takim przypadku zwiększają stabilność m.in. systemu bankowego. Drugim powodem jest umacnianie stabilności swojej waluty, czyli zabezpieczenie się przed inflacją. Jest to alternatywa do lokowania środków w rezerwy walutowe innych państw. 

Aktualne zakupy wydają się motywowane głównie przez globalną inflację, której tempo spada szybciej, niż pierwotnie przewidywano. Z tego powodu w najbliższych kwartałach popyt ze strony banków centralnych na złoto może znacząco maleć, co może prowadzić do skumulowanego spadku cen kruszcu.

Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 4Złoto na skraju: kumulujące się przyczyny spadków cen surowca - 4

Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Weekly

Reklama

 

Zobacz także: Ten rynek w ciągu pięciu lat przekroczy wartość 400 mld USD! Na które pozycje warto zwracać uwagę?

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama