Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs ropy spada trzeci tydzień z rzędu! Notowania miedzi w obliczu wzrostu importu do Chin

|
selectedselectedselected
Dorota Sierakowska
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Ceny ropy naftowej na drodze do trzeciego spadkowego tygodnia

Dwie ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły nieco więcej optymizmu, który wynikał z lepszych od oczekiwań danych makro w USA, a wczoraj także z zapewnień Arabii Saudyjskiej i Rosji o tym, że wszelkiego typu ustalenia związane z porozumieniem naftowym OPEC+ mogą być zrewidowane. Niemniej, mimo dwóch wzrostowych sesji, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do trzeciej z kolei tygodniowej zniżki.

Kwestia porozumienia naftowego OPEC+ jest w tym momencie jednym z głównych czynników cenotwórczych na rynku ropy. Państwa rozszerzonego kartelu na spotkaniu 1 czerwca zadecydowały bowiem o stopniowym wycofywaniu się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej od września – a to przyczyniło się do tąpnięcia notowań ropy naftowej. Perspektywa większego wydobycia ropy w OPEC+, w momencie dużej niepewności co do wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata, wywołało na rynku pesymizm – który trudno odwrócić nawet mimo zapewnień, że kwestia ta jest elastyczna.

 

Reklama

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dziś rano wycenie ropy nie pomagają także informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pokazują one, że w maju import ropy naftowej do Chin spadł o 8,7% w ujęciu rdr i wyniósł w poprzednim miesiącu 46,97 mln ton, czyli około 11,06 mln baryłek dziennie. Warto jednak wspomnieć, że dane nie są jednoznacznie słabe – po pierwsze dlatego, że jest to wciąż wzrost w stosunku do kwietnia (10,88 mln baryłek dziennie), a po drugie dlatego, że wynikają one głównie z prac konserwacyjnych w wielu rafineriach w Chinach.

Dziś w późniejszych godzinach uwaga inwestorów na nowo przerzuci się na Stany Zjednoczone, gdzie w centrum uwagi będą informacje z tamtejszego rynku pracy. O ile nie wpływają one bezpośrednio na rynek ropy naftowej, to z pewnością przełożą się na nastroje na rynku i oczekiwania wobec Fed.

Reklama

 

Zobacz także: Obniżka stóp przez EBC nie pogrążyła kursu euro (EUR)

 

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

MIEDŹ

Wzrost importu miedzi do Chin

Reklama

Dziś rano na rynkach surowcowych kluczowym tematem są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym także eksportu oraz importu surowców. To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem Chiny są kluczowym konsumentem wielu surowców i towarów. Dotyczy to m.in. miedzi – Państwo Środka odpowiada za ponad połowę globalnego popytu na ten metal.

Według dzisiejszych danych, w maju import miedzi do Chin wzrósł aż o 15,8% w ujęciu rdr do poziomu 514 tys. ton. To także spory wzrost w porównaniu do kwietnia, o 17,4%. Przyczyną zwyżki jest głównie narzucenie sankcji na rosyjską miedź przez kraje zachodnie, co przyczyniło się do większej sprzedaży tego surowca właśnie na Wschód.

W rezultacie, dzisiejsze dane nie przełożyły się pozytywnie na notowania miedzi. Wcześniejsza korekta okazała się krótkotrwała, a dzisiaj w pierwszej części dnia na rynku miedzi przeważa strona podażowa.

 

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama