Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Katalizator supercykli towarowych, czyli co wpływa na wzrost cen surowców utrzymujący się przez dekady - raport

|
selectedselectedselected
Katalizator supercykli towarowych, czyli co wpływa na wzrost cen surowców utrzymujący się przez dekady - raport
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Aby podtrzymać ewentualny wzrost cen surowców przez kilka dekad, nie wystarczy tylko i wyłącznie czynnik spekulacyjny. Potrzebna jest strukturalna zmiana i faktyczne zapotrzebowanie na aktywa trwałe i dobra materialne np. względem dóbr niematerialnych czy papierów wartościowych lub innych aktywów mających pokrycie tylko w zapisie systemu informatycznego.

 

katalizator supercykli towarowych czyli co wplywa na wzrost cen surowcow utrzymujacy sie przez dekady raport grafika numer 1katalizator supercykli towarowych czyli co wplywa na wzrost cen surowcow utrzymujacy sie przez dekady raport grafika numer 1

 

Różne rodzaje katalizatorów ekonomicznych mogą wywołać supercykle towarowe. Opisane wcześniej:

  • industrializacja Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku 
  • odbudowa Europy i Japonii po II wojnie światowej 
  • pojawienie się Chin jako głównego światowego producenta
Reklama

mogły spowodować znaczące zmiany w popycie na towary. Niezależnie od tego, czy popyt na towary jest katalizowany przez odbudowę, czy nowy wzrost, rezultat jest taki sam podczas supercyklu towarowego — niedobory podaży mogą powodować wzrost cen, co może inicjować rozwój dodatkowych mocy produkcyjnych.

 

katalizator supercykli towarowych czyli co wplywa na wzrost cen surowcow utrzymujacy sie przez dekady raport grafika numer 2katalizator supercykli towarowych czyli co wplywa na wzrost cen surowcow utrzymujacy sie przez dekady raport grafika numer 2

 

O potencjale spadku zainteresowania surowcami przed pandemią oraz przed wybuchem wojny w Ukrainie może świadczyć powyższy wykres. Od połowy lat 90. do roku 2008 indeks CRB wzrósł o 316 proc. Natomiast od szczytu do pandemicznego dołka systematycznie zdawał się spadać, aby łącznie zniżkować o prawie 80 proc.!

Przy tak silnym spadku cen na przestrzeni całej dekady nie trudno sobie wyobrazić, ilu przedsiębiorców i ile firm zmniejszało swoje nakłady na nowe inwestycje oraz jak mało rentowny mógł stawać się ten biznes.

Reklama

Pandemia mogła zresetować światowe gospodarki, a działania rządów oraz banków centralnych zdawały się prowadzić do potężnego podniesienia gospodarek po kryzysie związanym z Covid-19. Świat gospodarczy został zatrzymany i „uruchomiony” ponownie — praktycznie w tym samym czasie i na całym świecie mógł rozpocząć się boom gospodarczy.

Przy wcześniejszym spadku cen, który trwał około dekady, mogły zmniejszać się inwestycje w infrastrukturę związaną z wydobyciem oraz przetwarzaniem surowców. Obecnie zatem moce produkcyjne, przy wzroście popytu mogą nadal być zbyt małe, aby mu sprostać. Co więcej, doszedł czynnik wojny i możliwych zmian w geopolityce i kierunków pozyskiwania surowców.

 

Pobierz cały raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama