Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny surowców live

Aby podtrzymać ewentualny wzrost cen surowców przez kilka dekad, nie wystarczy tylko i wyłącznie czynnik spekulacyjny. Potrzebna jest strukturalna zmiana i faktyczne zapotrzebowanie na aktywa trwałe i dobra materialne np. względem dóbr niematerialnych czy papierów wartościowych lub innych aktywów mających pokrycie tylko w zapisie systemu informatycznego.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Różne rodzaje katalizatorów ekonomicznych mogą wywołać supercykle towarowe. Opisane wcześniej:

  • industrializacja Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku 
  • odbudowa Europy i Japonii po II wojnie światowej 
  • pojawienie się Chin jako głównego światowego producenta

mogły spowodować znaczące zmiany w popycie na towary. Niezależnie od tego, czy popyt na towary jest katalizowany przez odbudowę, czy nowy wzrost, rezultat jest taki sam podczas supercyklu towarowego — niedobory podaży mogą powodować wzrost cen, co może inicjować rozwój dodatkowych mocy produkcyjnych.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

O potencjale spadku zainteresowania surowcami przed pandemią oraz przed wybuchem wojny w Ukrainie może świadczyć powyższy wykres. Od połowy lat 90. do roku 2008 indeks CRB wzrósł o 316 proc. Natomiast od szczytu do pandemicznego dołka systematycznie zdawał się spadać, aby łącznie zniżkować o prawie 80 proc.!

Przy tak silnym spadku cen na przestrzeni całej dekady nie trudno sobie wyobrazić, ilu przedsiębiorców i ile firm zmniejszało swoje nakłady na nowe inwestycje oraz jak mało rentowny mógł stawać się ten biznes.

Pandemia mogła zresetować światowe gospodarki, a działania rządów oraz banków centralnych zdawały się prowadzić do potężnego podniesienia gospodarek po kryzysie związanym z Covid-19. Świat gospodarczy został zatrzymany i „uruchomiony” ponownie — praktycznie w tym samym czasie i na całym świecie mógł rozpocząć się boom gospodarczy.

Przy wcześniejszym spadku cen, który trwał około dekady, mogły zmniejszać się inwestycje w infrastrukturę związaną z wydobyciem oraz przetwarzaniem surowców. Obecnie zatem moce produkcyjne, przy wzroście popytu mogą nadal być zbyt małe, aby mu sprostać. Co więcej, doszedł czynnik wojny i możliwych zmian w geopolityce i kierunków pozyskiwania surowców.

 

Reklama

Pobierz cały raport

Czytaj więcej