Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indie wstrzymują eksport ziarna, cena pszenicy wystrzeliła do poziomu najwyższego w historii notowań

|
selectedselectedselected
Indie wstrzymują eksport ziarna, cena pszenicy wystrzeliła do poziomu najwyższego w historii notowań | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W sobotę 14 maja Indie ogłosiły embargo na eksport pszenicy z wyjątkiem dostaw w ramach otwartych akredytyw oraz do krajów starających się o dostawy „w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”. Ruch indyjskiego rządu wywindował notowania wrześniowego kontraktu na giełdzie Euronext do 439,75 EUR/t (+5,6% d/d), poziomu najwyższego w historii jego notowań.

Indie wstrzymują eksport pszenicy, drożeje ziarno na giełdzie Euronext - 1Indie wstrzymują eksport pszenicy, drożeje ziarno na giełdzie Euronext - 1

Indyjski rząd skłoniły do decyzji rekordowe lokalne ceny pszenicy oraz potencjalny spadek dostępności ziarna. Wysokie temperatury spowodowały obniżenie oficjalnej prognozy tegorocznej krajowej produkcji ze 111,3 mln ton w lutym do 105 mln ton w maju. Tymczasem kwietniowe dostawy ziarna na zagraniczne rynki osiągnęły rekordowe 1,4 mln ton. Przed embargiem Indie celowały w roczny, również historycznie wysoki, eksport na poziomie 10 mln ton (rok fiskalny rozpoczął się 1 kwietnia). W minionym sezonie Indie wyeksportowały rekordowe 7 mln ton ziarna (+250% r/r). Zdaniem przedstawicieli rządu embargo nie będzie bezterminowe i może zostać zmienione.

Słabsze, sprzyjające eksportowi euro oraz ewentualne utrzymanie się niekorzystnej pogody we Francji i Stanach Zjednoczonych może się przyczynić do wzrostów europejskich notowań pszenicy powyżej 450 EUR/t, rekordowego poziomu z 7 marca. Bilans na światowym rynku ziarna jest napięty – Amerykański Departament Rolnictwa w raporcie z 12 maja spodziewa się w sezonie 2022/23 globalnych zapasów na poziomie 267 mln ton, najniższych od 6 lat. Agencja przewiduje spadek ukraińskiego eksportu w sezonie 2022/23 do 10 mln ton z 19 mln ton rok wcześniej. Terminowe notowania pszenicy na giełdzie Euronext dopiero we wrześniu 2023 roku spadają poniżej 400 EUR/t. Także światowe ceny żywności utrzymują się na podwyższonych poziomach: indeks FAO wyniósł w kwietniu 158,5 punktu; 0,8% poniżej rekordu z marca. Subindeks cen zbóż osłabił się o zaledwie 0,4%; ceny pszenicy zyskały natomiast 0,2% m/m. W ujęciu rocznym aprecjacja indeksu FAO wynosi 29,8%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama