Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks S&P500, wzrost gospodarczy, inwersja krzywej dochodowości a ceny złota. Analiza korelacji

|
selectedselectedselected
Indeks S&P500, wzrost gospodarczy, inwersja krzywej dochodowości a ceny złota. Analiza korelacji | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wpisach z ostatnich miesięcy zwracałem uwagę na interesującą zależność, a więc zachowanie amerykańskiego rynku akcji, mierzonego indeksem S&P500, który po skorygowaniu o inflację PPI wytyczał drogę złotu. W okresach, gdy S&P500 nie był w stanie wyprzedzić inflacji PPI, kapitał kierował się do złota. Techniczne wnioski z ostatnich kwartałów z wykresu S&P500 / PPI sygnalizują, że najprawdopodobniej taka cykliczna, kilkuletnia korekta właśnie zaczyna się budować (inflacja będzie wyprzedzać stopy zwrotu z S&P500), co kazałoby się zdecydowanie uważniej przyjrzeć rynkowi złota. Po szczegóły odsyłam do niedawnego materiału video, w którym to zagadnienie było poruszane.

 

S&P500 względem wzrostu gospodarczego

Dziś pójdziemy o krok dalej i przyjrzymy się temu, jak prezentuje się indeks S&P500, ale tym razem skorygowany o PKB. Co do zasady szeroki rynek akcji powinien w długim terminie odzwierciedlać wzrost gospodarczy. Jeśli spojrzymy na dostępną historię ostatnich ponad 70 lat, faktycznie tak skonstruowany wskaźnik porusza się w bok przy dość wysokiej zmienności.

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 1Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 1

Reklama

Okresy wzrostowe oznaczają zatem, że indeks giełdowy rósł szybciej od wzrostu gospodarczego (doprowadzając do charakterystycznego przewartościowania akcji), natomiast okresy spadkowe odpowiadają za sytuację, w której szeroki rynek akcji nie nadążał za wzrostem gospodarczym. Jak widać, od początku tego roku pojawił się zwrot. Dokładając do tego nieudane wyjście powyżej oporu (linii wyznaczonej po poprzednich szczytach), a także czasu trwania okresu wzrostowego (12 lat), może to sugerować, że przed nami okres cyklicznej korekty na tym wskaźniku, który przy okazji komponowałby się także z perspektywą stagflacji.

Dlaczego może to być ważne w kontekście złota? Jeśli bowiem dołożymy do tego omawiany w poprzednich materiałach wykres S&P500 względem złota, wszystko zaczyna się układać w całość, a rezultat widoczny jest poniżej.

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 2Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 2

Długoterminowa korelacja jest tu bardzo wyraźna. Jeśli więc w kolejnych latach S&P500 skoryguje się względem wzrostu gospodarczego, z dużym prawdopodobieństwem pociągnie to w dół także S&P500 względem złota, a więc kruszec dostarczy wyższych stóp zwrotu od szerokiego rynku akcji w USA. Idąc dalej spójrzmy także, co mogłoby to oznaczać dla dolarowej ceny złota, które do powyższego wykresu dokładamy w dolnym panelu.

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 3Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 3

Pionowymi liniami przedzieliłem okresy spadkowe i wzrostowe wykresów z panelu górnego (gdzie znajdują się S&P500/GDP oraz S&P500/Gold).

Reklama

 

Wątek inwersji krzywej dochodowości

W ostatnich miesiącach wielokrotnie również przyglądaliśmy się kwestiom odwróconej krzywej dochodowości amerykańskich obligacji, co w przeszłości niemal zawsze zapowiadało recesję w amerykańskiej gospodarce (a ta wiązałaby się z pociągnięciem w dół wzrostu gospodarczego, o czym warto pamiętać w kontekście zachowania PKB na powyższych wykresach). Odpowiedzią na perspektywy recesji było z kolei luzowanie monetarne, co normalizowało krzywą, a wraz z tą normalizacją sprzyjało notowaniom złota. Obecnie ponad 70% krzywej dochodowości jest odwrócone.

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 4Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 4

Gdy rynek długu w przeszłości wychodził z tego typu inwersji, kolejne 2 lata były bardzo udane dla notowań złota.

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 5Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 5

Na koniec jeszcze spojrzenie na zmiany zakupów złota przez globalne banki centralne (https://tavex.pl/najwieksze-od-55-lat-zakupy-zlota-bankow-centralnych/). W górnym panelu poniższego wykresu mamy natomiast udział złota w rezerwach banków centralnych. Te w ostatnich latach decydują się więc zrównoważyć posiadane rezerwy w walutach i obligacjach złotem, poprawiając w ten sposób jakość tychże rezerw.

Reklama

Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 6Znaczenie zachowania rynku akcji względem PKB dla złota - 6

Wszytko to może zatem prowadzić do wniosków, że najbliższe lata mają spore szanse okazać się bardzo udane dla segmentu metali szlachetnych, które powinny dostarczyć nie tylko pozytywnych stóp zwrotu wyrażonych w deprecjonowanych walutach fiducjarnych, ale i zdołać wyprzedzić szeroki rynek akcji w USA.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Gessner

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. W latach 2006-2022 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie analityk rynków finansowych w Tavex.


Reklama
Reklama